reklama

6 potvrzených faktů, které byste měla před svatbou znát

Před svatbou vám každý dá spoustu dobrých rad ohledně manželství. Které jsou ale skutečně ověřené?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud máte před svatbou, pravděpodobně slýcháte různých pouček o tom, jak se chovat ve vztahu a na co si máte dávát pozor v manželství, ještě mnohem více, než obvykle. Na každého ale funguje něco jiného, protože každý jsme jiný. Čím se tedy ale řídit, a co z těch povídaček vlastně brát vážně?

Pojďme zapomenout na rady zkušených kamarádek, maminek a tetiček, a podívejme se na to, co ukázaly vědecké studie, které důkladně prozkoumaly mnohem více partnerů, vztahů a manželství, než stihly vyzkoušet všechny vaše známé dohromady. Co zajímavého z nich tedy vyplynulo?

1) Uvidíte za rok

Fáze, kdy jsme až po uši zamilovaní, a partnera si za všech okolností idealizujeme, trvá podle psychologů z Monmouth University rok. Nikdy netrvá věčně, a teprve po tom roce jsme schopni druhého vidět v reálném světle. Stejně tak to může být po svatbě. 

U některých párů se stane, že jsou tak nadšeni z nového stavu, že první rok vydrží být absolutně šťastní, ale po něm jakoby začali polevovat a líbánkový pocit tak trochu zmizí. Je třeba s tím počítat a snažit se déle než jen rok, kdy jde všechno vlastně úplně samo.

2) Na věku záleží

Asi vás nepřekvapí, že čím mladší novomanželé jsou, tím je větší pravděpodobnost, že se jednou rozvedou. Že v osmnácti někdy nepoznáme toho pravého, je asi pochopitelné, ale prý nám nemusí být nutně třicet nebo ještě víc, abychom si vybrali správně.

Podle loňské studie University of Pennsylvania stačí, abyste se svatbou počkala do třiadvaceti let, a hned se riziko rozvodu dvakrát sníží.

3) Nezapomeňte slavit

Tím nemyslíme, abyste měli pořád v lednici láhev vodky, ale abyste se nezapomněli radovat a připomenout si každý úspěch, ale třeba i svoje výročí. Je dokázáno, že pokud člověk umí ocenit partnerův úspěch a umí se společně radovat, má delší a pevnější vztah.

Jinými slovy, buďte prostě parťák. Člověka, se kterým hodláte žít, jste si pravděpodobně vybrala dobrovolně, a tak byste k němu měla být milá a sdílet jeho pocity. To samé by samozřejmě měl dělat i on. 

4) Záleží i na věkovém rozdílu

Nedávno jsme psali, že nejpevnější bývají vztahy, kde je žena o pět let mladší než muž. Podle Emory University má takový pár jen osmnáctiprocentní pravděpodobnost rozvodu. Zatímco když je mezi partnery více než deset let, pravděpodobnost se zvyšuje na 39 procent.

Čtěte také: Ideální pár: Žena musí být mladší a chytřejší než muž

5) Buďte kamarádi

Podle studie, kterou cituje server Business Insider jsou nejšťastnější a netrvanlivější sňatky, které uzavřou nejlepší kamarádi. Takoví lidé se zkrátka už dobře znají, leccos spolu prožili, mají podobné zájmy i známé.

Na druhou stranu nemusíte být nutně nejlepší kamarádi už od školky. Přátelství se dá přece celkem snadno navázat i tehdy, když už vztah začal. Pracujte na obojím paralelně. Jistě ne nadarmo se říká, že nejlepší žena musí být zpoloviny muž. 

6) Rozdělte si domácí práce

Jednou ze záruk kvalitního vztahu je prý i to, když děláte domácí práce společně. Logicky se pak nestane, že jeden druhému vyčítá, že on dělá všechno, zatímco druhý nic. Nestane se, že jeden z páru nemá kvůli domácím povinnostem čas na sebe, na svoje koníčky, ani na partnera.

Funguje prý oboje - můžete si domácí práce rozdělit tak, aby každý dělal to, co ho baví nebo co mu jde, anebo dělejte jednu věc společně. Jeden nádobí myje, druhý ho utírá. Jeden vysává, druhý vytírá. Společná činnost spojuje, to je stará známá věc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak to zařídit, aby vás muži zbožňovali? Návod od muže

Domácí násilí: Co by se měl naučit agresivní muž?

Jsem single a vyhovuje mi to. V páru už žít neumím

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama