reklama

Muži ženám porod sebrali a rodí za ně, říká terapeut

Příchod nového života na svět provází neúcta k matce a traumata pro dítě. „Nikdo si nedovede představit, jak děsivý vstup do života nám připravilo porodnictví za posledních sto let," říká Vlastimil Marek, alternativní hudebník, publicista a spisovatel.

Foto: Isifa/Thinkstock

Příchod nového života na svět provází neúcta k matce a traumata pro dítě. "Nikdo si nedovede představit, jak děsivý vstup do života nám připravilo porodnictví za posledních sto let," říká Vlastimil Marek, alternativní hudebník, publicista a spisovatel.

Jako člověk, který se snaží přemýšlet o životě jinak, vidí příčinu všech dnešních problémů ve způsobu porodu. "Poslední století je století bez lásky, protože se začalo rodit v porodnicích. Muži ženám porod sebrali a rodí za ně. Přitom každá domorodá společnost ví, že porod je šance pro dívku zrodit se v ženu s velkým Ž," říká. Jaké jsou jeho další názory, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Proč jste se začal zajímat o tématiku porodu?

Od poloviny 70. let se věnuji alternativní hudbě, józe, zen buddhismu. Stal jsem se laickým muzikoterapeutem. Po čase jsem si uvědomil, že ke mně přichází už druhá generace žen, které neumí zpívat. Ženy, které nezpívají, mají mnoho zdravotních i psychických problémů. Přišel jsem na to, že příčiny jsou dvě. Tou první jsou ambiciózní matky či učitelky, které v dívkách zasejí pochybnost, a tím je zablokují.

A tou druhou příčinou je způsob porodu. Muži ženám porod sebrali a rodí za ně. Přitom každá domorodá společnost ví, že porod je šance pro dívku zrodit se v ženu s velkým Ž, dívce dívce geneticky nepřetrženou moudrost žen. Ženy totiž pokračují stále v jedné genetické linii, mají více genetických informací než muži.

Jaká z toho plyne pro ženy výhoda?

Pokud chce muž poznat svůj potenciál a duchovnost, která ho otevírá, musí na sobě tvrdě pracovat, meditovat, postit se, cvičit jógu… Ženám stačí přirozeně orgasmicky porodit. Navíc se během šestinedělí ženě rozrůstá a zkvalitňuje mozek. 

Orgasmický porod - to se jednoduše řekne, ale hůř udělá…

Zjednodušeně řečeno: jak to začalo, tak to i končí. Myslím si, že příčiny všech našich současných problémů začínají v těhotenství či při porodu. Každá žena může porodit bezbolestně. Porod je evolučně vymyšlen tak, aby nebolel. Jinak bychom už dávno vymřeli. 

Proč tedy drtivá většina žena neprožívá porod zrovna orgasmicky?

Bolest u porodu je kulturní indoktrinace. Porod se také zastavuje ve chvíli, kdy se žena cítí být ohrožena, nebo pozorována. Jak říká proslulý francouzský porodník Michel Odent, počet komplikací u porodu úměrně stoupá s počtem přítomných osob, které k rodičce nemají osobní vztah.

Co podle vás způsobuje ženám problémy u porodu?

Zaprvé - ženy netančí břišní tance, které byly původně tancem rodících žen. Vedou k uvolnění tří spodních čaker, což dívkám může eliminovat budoucí problémy - migrény, problematickou menstruaci, akné, bolestivý porod. Dále: 80 - 90 % českých žen si nehledá aktivně žádnou informaci o porodu.

Video: Jak rodí slavní? Podívejte se na porod Kourtney Kardashian

Žena dnes není přirozená a nedůvěřuje sama sobě. Přirozené mechanismy - působení feromonů, měsíční cykly, hormonální změny - jsou dnes přehlušeny kosmetickým a módním průmyslem. A tak jsou ženy jako ovce do velkoporodnic se slovy "pane doktore, jen aby to nebolelo". 

Proto také mnoho žen volí císařský řez...

Dobrovolně zvolený císařský řez je největší nesmysl. Pokud miminko neprojde porodními cestami, tak první bakterie, kterou jeho imunitní systém nalouduje do svého softwaru, jsou bakterie úplně cizích porodníků, které už v životě neuvidí. A kromě toho se do novorozeného tělíčka dostává také stopové množství chemických či desinfekčních látek. Ty pak mohou způsobovat pozdější alergie a astmata. 

A co prostředí porodu?

Sociální ekolog Bohuslav Blažek upozornil už kdysi na architektonickou podobnost veřejných institucí. "Od dob Rakouska-Uherska a 1. republiky věznice, porodnice, nemocnice, soudy a školy jsou podobně odcizené budovy s dlouhými odcizenými chodbami, kde týrají psychiku těch, kteří tam jsou," říká. A opravdu, školy jsou odrazem snu Marie Terezie o poslušných poddaných a dostatku mužů do jejích vojsk. Proto ten stupínek, absolutní poslušnost a čůrat až zazvoní! Stejně jako kolektivizace, rozorávání polí či meliorace, i velké odosobněné porodnice jsou omyl a slepá ulička. Všude ve světě se rodí v malých porodnicích nebo alespoň v pokojících, kde se ženy cítí jako doma. Tak proč to nejde i u nás? 

Máte pocit, že se situace za poslední roky změnila?

Ano, ale bohužel k horšímu. Dokladem toho je nový zákon o porodních asistentkách, kterým hrozí za poskytnutí péče při domácím porodu pokuta do výše několika miliónů korun. Všechno je samozřejmě otázkou peněz. Celý systém je nastavený špatně. Když doktor operuje, má daleko víc peněz, než když jen sedí a pozoruje. 

Máme však jednu nejnižších porodních úmrtností v celé Evropě!

Ano, jenže statistiky se u nás tvoří z jiných vstupních údajů než ve zmiňovaném zbytku Evropy. Navíc jsou dnes i všichni porodníci špatně porozenými muži, kteří své první hodiny a dny strávili na novorozeneckých odděleních bez maminek, sami a v slzách. Tím se nevyvinuly některé části jejich mozku. Když k tomu připočteme fakt, že během svých studií na fakultě medicíny neviděli jediný přirozený porod, nesmíme se divit, že pokud porod zpomaluje či nepostupuje, chovají se panicky - a jdou řezat a píchat

Čím vás tak fascinují přírodní a východní národy?

Jejich přístup k těhotenství, porodu a vůbec k ženství je naprosto jiný než v naší takzvaně moderní společnosti. Když přijde u indické dívky první menstruace, nemusí týden do školy, napečou se dorty, pozve se celé příbuzenstvo a týden se slaví. To je pak jiný přístup k roli ženy a mateřství! 

Co doporučíte těhotným ženám jako muzikoterapeut?

Období těhotenství a kojení se může stát obdobím naprosté meditace. Zpívejte svým miminkům po celou dobu, protože budou daleko inteligentnější a v pohodě. Začněte jinak vnímat svět, ve kterém žijeme, protože děloha je prvním ekologickým prostředím každého člověka. Jak se chováme k miminku v bříšku, tak se ono bude chovat později ke světu. Vy ženy můžete změnit svět, rodit orgasmicky a porodit příští Buddhy!

Souhlasíte s názory Vlastimila Marka? Nebo vám přijdou "přitažené za vlasy"? Řídily byste se jeho radami v těhotenství?

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho!

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama