reklama

Miminko "diagnostikovalo" rakovinu, pilo z jednoho prsu

Dítě, které ještě neumělo mluvit, nejspíš zachránilo mamince život. Pilo totiž jen z jednoho prsu. Upozornilo tak na rakovinu.

Foto: YouTube

Američanka Shakti Dalal už byla zkušená matka, dcera Layla přišla na svět jako nejmladší třetí dítě. Přesto jí hned nedošlo, kde je problém. Miminko to však dalo srozumitelně najevo.

"Přestože jsem měla dost mléka, malá zásadně odmítala z jednoho prsu pít, zatímco s druhým neměla žádný problém. Dělali jsme si legraci, že si vybírá," uvedla maminka v rozhovoru pro rádio ABC.

Když však Shakti pro jistotu navštívila lékaře, diagnostikovali jí rakovinu prsu 3. stupně. Díky tomu mohla na poslední chvíli zahájit léčbu. Dítě, které ještě neumělo mluvit, tak nejspíš zachránilo mamince život.

Doporučujeme: Máma kojí školačku: Nevidím na tom nic divného, říká

"Moje onkoložka říkala, že pokud rakovina napadne buňky, může zřejmě mléko zhořknout. Proto dceři nechutnalo, poznala, že je něco špatně. Je to můj anděl strážný," uvedla maminka v místní texaské televizi. 

Prevence může zachránit život

Shakti totiž vůbec nenapadlo, že by mohla být nemocná. Sportovala, jako vegetariánka se zdravě stravovala, žádné rizikové faktory u ní nepřicházely v úvahu - dokud nenašla bulku pod paží na stejné straně, ze které miminko odmítalo pít. Také lékař se napřed domníval, že jde jen o ucpanou mléčnou žlázu. Pro jistotu však poslal mladou maminku na vyšetření magnetickou rezonancí. A ta odhalila rakovinu, která už napadla lymfatický systém.

Rakovina prsu je nemoc zákeřná právě tím, že nebolí. Nejčastěji napadá kojící matky, výjimkou nejsou ani ženy mladší 25 let. Zásadní obrana je jediná: preventivní prohlídky.

Čtěte také: Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

"Je třeba, aby ženy pochopily, že prevence je opravdu klíčová a v mnohých případech jim může doslova zachránit život. To platí dvojnásobně u karcinomů prsu, které jsou v pořadí výskytu na prvním místě. Většinou se jedná o pomalu rostoucí a málo agresivní nádory, a tak je při včasném zachycení vysoká šance na úspěšné vyléčení," radí MUDr. Miroslava Skovajsová, zakladatelka a propagátorka jednodenní diagnostiky prsu.

Co je v životě důležité

Drtivou diagnózu si Shakti Dalal vyslechla před dvěma lety. Byl to pro ni šok. "Myslela jsem, že zaměnili výsledky, protože jsem se cítila naprosto zdravá - vůbec ne, jako bych měla umřít," upozornila na zákeřnost nemoci.

Léčba následovala okamžitě a maminka kvůli ní musela přestat kojit, což se jí vůbec nelíbilo. "Kojení je na mateřství to nejkrásnější, oba starší syny jsme krmila více než rok. Ale smířila jsem se. Léčila jsem se, abych přežila - i pro svou holčičku," konstatuje.

Od té doby prošla dvojí chemoterapií, mastektomií, radioterapií a třemi plastickými operacemi, které nahradily a vymodelovaly odstraněnou část prsu. Léčba byla úspěšná. V současné době to vypadá, že nemoc ustupuje, a tak se maminka rozhodla svěřit svůj příběh médiím - aby varovala ostatní.

Díky včasnému odhalení rakoviny se Shakti Dalal vrací do normálního života. Nedávno úspěšně zaběhla triatlon. Většinu volného času však věnuje rodině, rakovina ji naučila, co je pro nejdůležitější na světě: Její synové Niko, Dylan a dcerka Layla.

Dávejte si pozor i vy a sledujte signály, které k vám vysílá vlastní tělo. Ale hlavně nepodceňujte preventivní prohlídky. Trvají pár minut, nejsou bolestivé - a opravdu mohou zachránit život.

úvodní foto: Shakti s Laylou, YouTube

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kojte tatínky, uleví to prsům

Ludvík Hess: Ten metál bych pojmenoval "polibek smrti"

10 zajímavých faktů o vašich prsou: Poučí i pobaví

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama