reklama

Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

Odkládáte vyšetření na mamografu? Výmluvy vás mohou stát život. Na vaše dotazy odpovídala doktorka Bílková.

Foto: Thinkstock

Odkládáte vyšetření na mamografu? Výmluvy vás mohou stát život. Poraďte se s vedoucí lékařkou z Mammacentra.

Příklad herečky Angeliny Jolie loni v květnu způsobil, že čekárny na některých mamografických pracovištích praskaly ve švech. Ženy si uvědomily, že rakovina prsu není hrozbou jen pro starší ročníky, ale že může vás zaskočit v každém věku.

Jaké máte riziko rakoviny prsu?

Také bohužel existují ženy, které kvůli vrozenému genu mají téměř 80% pravděpodobnost, že někdy v životě nádorem prsu onemocní. Jako právě hollywoodská hvězda, která si pro jistotu nechala odstranit obě mléčné žlázy. Víte, jaké máte riziko vy?

Doporučujeme: Téma: Rakovina prsu

Zájem žen o vyšetření se časem bohužel vrátil k normálu - tedy k nedostatečnosti. Statistiky tvrdí, že do mamografických center přijde jen zhruba 51 % žen, které  by se měly nechat vyšetřit.

Na rozdíl od zájmu výskyt onemocnění neklesl. V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 nových případů rakoviny prsu a na následky tohoto onemocnění ročně umírá asi 2 000 žen

Bolí to? Chrání kojení?

Strach z bolesti a nebezpečnosti tohoto vyšetření patří k mýtům. Nevěřte jim - MUDr. Alena Bílková, Ph.D.  vás může zbavit obav. K mýtům ovšem patří i často tradované tvrzení, že před rakovinou prsu chrání kojení. Ani to bohužel není pravda.

Od paní doktorky se také dozvíte, jaké jsou další vyšetřovací metody, i to, co se bude dít, když vám náhodou "něco" najdou. Hodně otázek také vzniká v souvislosti v prsními implantáty a vůbec s plastickými operacemi prsou.

Proč vlastně jít na mamograf? Nestačí, když si sama doma provedu samovyšetření? Je nebezpečná každá bulka?  A naopak, mohu být v ohrožení, i když žádnou bulku nenahmatám? Na to i na všechny další otázky, související s rakovinou prsu se můžete ptát doktorky Bílkové.

Ptejte se on-line právě teď

Online-rozhovor s doktorkou Bílkovou začne dnes, tj. ve čtvrtek 23. ledna ve 13 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sleduje na našem webu.

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou ve vyhrazeném  časovém limitu odpovědět. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře.

Proto se, prosím, pomocí tlačítka "všechny položené dotazy" dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

MUDr. Alena Bílková, Ph.D.

Vedoucí lékařka Mammacentra Zelený pruh.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

20 tipů: Recepty proti nachlazení a chřipce

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama