reklama

Máte alergické dítě? Poradíme, jak zařídit jeho pokoj

Je vaše dítě alergické? Poradíme vám, jak vhodně zařídit jeho pokoj!

Foto: Thinkstock

Měkké barevné koberce, nejrůznější dekorace a spousta hraček a plyšáků. Tak nějak obvykle vypadá dětský pokoj. Když se ale u dítěte objeví alergie, stává se z běžného vybavení domácnosti nepřítel číslo jedna.

Přesto váš malý alergik může mít útulný pokojíček. Stačí dodržet pár základních pravidel. Na Babyweb.cz je prozradila MUDr. Eva Kovaříková z pražské alergologie Třeboňská.

Víc než třetina alergiků mezi námi

"V České republice trpí nějakým typem alergie přibližně 35 procent dětské populace, přičemž nejčastěji je zastoupen atopický ekzém a alergická rýma. Ekzém je častější v nižších věkových skupinách - u kojenců a batolat. Asthma bronchiale má až 15 procent dětské populace. Trend je přitom stále vzrůstající, během posledních dvou dekád až o pětinu," konstatuje lékařka.

Doporučujeme: Jakou barvou vymalovat dětský pokoj?

Projevy alergie už nejsou omezeny jen na specifickou sezonu např. jarních pylů nebo na určité prostředí. Čím dál více způsobují problémy celoročně působící alergeny. Je patrný vliv výživy, celkové změny životního stylu, špatná kvalita venkovního ovzduší ve velkých městských aglomeracích. Negativně se rovněž podílejí změny klimatu - oteplení a tím prodloužení jarní pylové sezony. Za alergická onemocnění mohou také alergeny z vnitřního prostředí: zplodiny hoření, roztoči a plísně, vliv domácích zvířat a tabákový kouř.

Jak malému alergikovi usnadnit život?

Ačkoliv je život s alergií protkán množstvím drobných i větších obtíží a problémů, lze jej zvládnout. Základem je zohlednění alergie při zařizování domácnosti a především dětského pokoje. Rodiče by už od začátku měli myslet na to, jak a čím se bude pokoj snadno udržovat v čistotě.

Měl by být zařízen tak, aby se v něm dítě cítilo dobře, aby mělo své oblíbené hračky a aby se mu dobře usínalo v pohodlné postýlce. Současně by ale měl být upraven tak, aby měl omyvatelné povrchy a dal se dobře provětrat. Měl by mít lůžkoviny, které se dají dobře prát, a matraci, která se dá vyluxovat a má snímatelný potah. Rovněž hračky by rodiče měli volit takové, které se dají omýt nebo vyprat. To samé platí i pro nábytek - měl by být s omyvatelnými povrchy, nejlépe dřevěný bez přísad agresivních chemických látek a lepidel obsahujících formaldehyd.

Vyvarovat by se rodiče měli i textilií, které jsou velkým pohlcovačem prachu. Prach je totiž rájem pro roztoče, jejichž výměšky bývají spouštěčem nepříjemných alergických reakcí. Daří se jim zejména v kobercích, záclonách, závěsech, polštářích a peřinách.

Čtěte také: Jsou ryby opravdu tak zdravé? Pozor na alergie i otravu

Na záclonách a závěsech se navíc kromě prachu a roztočů usazují i pyly, které při větrání pronikají dovnitř. Lepší variantou jsou proto žaluzie. Pokud rodiče nechtějí záclony z dětského pokoje odstranit úplně, je důležité je prát alespoň jednou za dva měsíce na vyšší teplotu, doporučuje se 60 stupňů. Žaluzie by zase měly pravidelně otírat, aby se na nich neusadila vrstva prachu.

Koberec, nebo lino?

"Důležité je nemít celoplošný koberec, množství dekoračních textilií, ve kterých se drží prach, a tím i roztočové alergeny," říká nekompromisně doktorka Kovaříková. "Koberce sice chrání děti před prochladnutím od nohou, ale v případě, že máte doma alergika, zvolte raději jiný druh podlahové krytiny."

Podlaha v dětském pokoji by měla být komfortní, příjemně teplá a snadno omyvatelná. Dobrou alternativou je měkké linoleum nebo korek.

Jak by měla vypadat postýlka?

"Postel by měla mít nohy, aby se pod ní dalo vytírat a matrace by měly být s povlakem z netkané textilie, která brání průniku roztočů. Lůžkoviny pak z umělé střiže, kterou bude možné prát při teplotě nad 60 °C," upřesňuje alergoložka Eva Kovaříková.

Více o dětských alergiích se dozvíte na Babyweb.cz>>

Samozřejmostí by měla být výměna ložního prádla jednou za 7 až 10 dní, a polštář s přikrývkou by se měly prát alespoň jednou za tři měsíce.

Čím a jak uklízet a čistit?

Také plyšové a textilní hračky mohou být pro malého alergika zdrojem problémů. Pokud je ale vaše dítě miluje, dopřejte mu je, musíte o ně však správně pečovat. Pokud si s nimi nehraje moc často, uložte do uzavíratelné nádoby nebo na místo, kde se na ně nebude prášit.

Hračky, které má v oblibě, pravidelně perte při vysoké teplotě. Vhodné je použití pracích prášků pro alergiky (například MiniRisk, Ecover, Lovela, Frosch, Sonett). Gumové a plastové hračky můžete omývat ve vodě s přidáním kvalitního dezinfekčního prostředku (vhodné jsou prostředky bez chloru, například Dezisan, Klar Bio, Real nebo Savo, které odstraňuje alergeny). Tyto přípravky můžete použít i při úklidu a dezinfekci domácnosti.

Od věci také není pořízení čističky vzduchu, která dokáže vzduch v místnosti účinně zbavit veškerých nečistot, prachu, pylů, alergenů, sporů plísní, výkalů roztočů, virů a bakterií i zbytků cigaretového kouře.

Dodržování uvedených podmínek je samozřejmě ideálem, který v praxi nebývá snadné dodržet. "Pro běžný život s malými alergiky je proto dobré mít na paměti alespoň tři hlavní zásady: omyvatelné plochy, dobrý vysavač a nekuřácké prostředí," uzavírá Eva Kovaříková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergická rýma: 10 tipů, jak s ní úspěšně zabojovat

Nebezpečná krása: Která kosmetika způsobí alergii?

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

 

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama