reklama

Jakou barvou vymalovat dětský pokoj?

Barvy mají na psychiku dítěte velký vliv. Stěny nebo doplňky ve správném odstínu mohou školákovi dodat energii a chuť do učení, nebo ho naopak zklidnit, pokud má sklony k hyperaktivitě. Jaké barvy tedy zvolit?

Foto: GoGEN

Nový školní rok znamená spoustu povinností. Udělejte svému dítěti radost a dopřejte mu příjemnou změnu v podobě krásně barevného pokoje.

Barvy mají na psychiku dítěte velký vliv. Stěny nebo doplňky ve správném odstínu mohou malému školákovi dodat energii a chuť do učení, nebo ho naopak zklidnit, pokud má sklony k hyperaktivitě a nedokáže se soustředit. Jaké tedy zvolit?

Raději tlumené

Přestože děti milují výrazné barvy, u dětských pokojů všeobecně platí, že vhodnější jsou odstíny tlumené a pastelové, které neruší a nenabourávají dětskou pozornost. Neměli byste také kombinovat příliš mnoho barev, protože by na děti působily chaoticky.

Doporučujeme: Ideální dětský nábytek: Sedět vysoko a modrá barva kolem

Máte čerstvě vymalováno neutrální bílou? Nevadí. Pokoj lze barevně změnit volbou nábytku nebo ho oživit barevně sytými doplňky: povlečením, povlaky na polštářky, závěsy, květináči, kobercem. Můžete zvolit i odstínově sladěnou kolekci dětské elektroniky.

Studenou, nebo teplou?

Barvy dělíme na studené a teplé. Teplé barvy (červená, žlutá, oranžová) povzbuzují a zahřívají. Dokážou prostor zútulnit a vyvolávají pocit štěstí a pohodlí. Stimulují také mysl a mají povzbuzující účinek. Proto byste s nimi měli zacházet opatrně, aby jejich intenzivní odstíny nerušily děti třeba při psaní úkolů nebo usínání.

Studené barvy (zelená, modrá, fialová) naopak působí uklidňujícím dojmem. Vyvolávají pocit chladu a většího prostoru. Ať už má vaše dítě jakoukoliv povahu, všeobecně se za nejvhodnější barevnou kombinaci považuje zeleno-modrá. Zelená podporuje růst, tvořivost a aktivitu, zatímco modrá uklidňuje. Pro holčičky může být vhodnou barvou růžová, která uklidňuje a vzbuzuje pocit něhy a jemnosti.

Chcete vnést do pokojíčku radost?

Žlutá barva vzbuzuje radost, motivuje a prozařuje prostor. Její jemné odstíny podporují koncentraci, jasnější mohou povzbudit paměť. Pro malé děti však není žlutá barva příliš vhodná. Podle některých průzkumů totiž mohou miminka ve žlutém pokoji špatně usínat.

Čtěte také: Zařizujete dětský pokoj? Inspirujte se!

Oranžová je považována za přátelskou a vstřícnou barvu. Spojuje pozitivní vlastnosti žluté a červené. Podporuje komunikaci a má uklidňující účinky. Vzbuzuje důvěru a nezávislost. Pozor však na příliš syté odstíny, ty mohou být až moc stimulující. Použijte raději pastelový odstín.

S hyperaktivitou zatočí studené barvy

Modrá barva zklidňuje mysl a tělo, potlačuje úzkost a agresi. Může pomoci dětem, které mají problémy se spánkem. Abyste vyrovnali chladný dojem, zkombinujte ji třeba se žlutou nebo  s oranžovou. Pokojíček můžete také pocitově zateplit pohodlnými doplňky a měkkými tkaninami.

Zelená barva má uklidňující účinky, snižuje úzkost a podporuje koncentraci. Vzbuzuje pocit bezpečí, harmonie, svěžesti a zároveň působí hravě. Může zlepšit porozumění textu a zvýšit rychlost čtení.

Potřebuje dítě energii?

Červená barva umí povzbudit organismus a mysl. Přinese do pokojíčku teplo a energii.  Zároveň však může narušit soustředění a vyvolat agresivitu. S červenou barvou je proto třeba zacházet s mírou. Dá se jí vymalovat jedna stěna pokoje, která ovšem nebude místnosti dominovat. Máte-li však doma dítě neklidné, hyperaktivní a nesoustředěné, raději se jí vyhněte úplně.

Fialová kombinuje stabilitu modré a energii červené. To, jaká vlastnost převládne, určí odstín. Každopádně jde o barvu vášně, kreativity a moudrosti. Jestli chcete děti inspirovat a probudit v nich empatii, fialová je ideální. Zacházejte s ní však opatrně a u citlivých jedinců použijte raději tlumený odstín.

zdroj a foto: GoGEN

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výbava pro miminko? 130 000 Kč jen za první rok!

Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Dnes vrcholí superúplněk: Jaký vliv má na lidské tělo?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama