reklama

Láska? Zapomeňte! Ze ženy dělají matku hormony!

Když poprvé přinesli moji novorozenou holčičku, svlékla jsem ji i sebe, položila jsem ji do své postele a stočila se okolo ní do klubíčka. Jakmile se někdo přiblížil, měla jsem chuť cenit zuby a varovně vrčet. Přestože jsem si zároveň připadala trochu směšně, byla jsem schopná v případě pomyslného ohrožení trhat odvážlivého vetřelce na kusy. Prostě jsem střežila teritorium jako šelma.

Foto: Isifa/Thinkstock

Když poprvé přinesli moji novorozenou holčičku, svlékla jsem ji i sebe, položila jsem ji do své postele a stočila se okolo ní do klubíčka. Jakmile se někdo přiblížil, měla jsem chuť cenit zuby a varovně vrčet.

Přestože jsem si zároveň připadala trochu směšně, byla jsem schopná v případě pomyslného ohrožení trhat odvážlivého vetřelce na kusy. Prostě jsem střežila teritorium jako šelma, přestože jsem do té doby žádnou mateřskou lásku nepocítila. Těhotenství mě spíš zaskočilo, nesnášela jsem ho dobře a ani manželství nebylo v té době nejšťastnější. Pak jsem ale poprvé držela v náruči bezbranné klubíčko a příval emocí mě doslova srazil do kolen.

Tak popisuje první pocity novopečené maminky spisovatelka pokleslé literatury Jitka.

Dejte to ze mě pryč!

Vyzrálé štěstí cítí v těhotenství spíš starší, zkušené maminky. Ty mladší, zejména pokud jde o prvorodičky, se musí lásce teprve učit. "Švagrová porodila půl roku přede mnou. Já už měla těhotenské bříško, ale když mi dojatě strkala na klín svého uslintaného potomka, zdvořile jsem ji odstrkovala se slovy - Děkuji, nechci! Dejte to ze mě pryč! Tu pravou lásku k podobně uslintanému miminu jsem pocítila až se svým vlastním miminkem," říká s nadsázkou manažerka Týna.

Je prý samozřejmost, že se těhotná žena na miminko těší a hned po narození ho miluje. U otce se předpokládá, že má novorozeného potomka sice také rád, ale pravý vztah k němu naváže až později. Pocity obou žen však zažité představy vyvracejí. Byly tedy zpočátku špatné matky? Nikoli!

"Příroda nespoléhá na lidský rozum, proto si přijetí malého človíčka pojistila chemicky. Z muže a ženy dělají rodiče hormony," vysvětluje lékařka novorozeneckého oddělení Ústavu mateřství v Thomayerově nemocnici Magdalena Paulová.

Citům vládne chemie

Hormony, které nejefektivněji působí na vztah matky a dítěte, jsou oxytocin a prolaktin. Oxytocin - někdy se mu říká hormon lásky - spouští porod a působí stahy dělohy, zároveň však mění chování matky už v těhotenství. Nastávající maminka se koncentruje na dítě. Ztrácí zájem o kamarádky, nepřestává ji však zajímat životní partner.

Také po porodu je příroda k matce milosrdná a vše jí usnadní. Dítě přichází do prostředí, kde je přibližně o deset stupňů Celsia chladněji než v těle matky. Když jí ho přiloží na bříško, teplota v místě dotyku se vyrovná a zbytek obstará přikrývky. Zároveň se v těle rodičky uvolňují opioidní látky, takže brzy zapomene na charakter bolesti. Zůstane v ní jen vzpomínka na nepříjemné, ale snesitelné pocity. Těsně po porodu je žena klidná, vyrovnaná a spíše radostná, jako by byla ovlivněna narkotickou látkou.

Hormony dělají i táty

Hormony však působí i na muže. V jejich těle se při soužití s těhotnou partnerkou začíná vytvářet hormon vasopresin, který snižuje přirozenou agresivitu a orientuje je na rodinu. Proto se také někdy nazývá hormon monogamie.

Pokud je tatínek přítomen u porodu, nastává také v jeho těle hormonální bouře. Začíná se tvořit, byť v malé míře, oxytocin, prudce stoupá hladina vasopresinu, roste produkce feromonů v kůži. Ty běžně ovlivňují sexuální přitažlivost, ale i vztah k dítěti. Po porodu sice patří prcek na bříško mamince, když ho však na chvíli přiložíte na kůži novopečeného otce, vybudujete základ silné emocionální vazby do budoucna.

Proto dělají chybu ženy, které v počátečních týdnech nezapojují tatínky do péče o miminka. Nechtějí je zatěžovat, připadají jim nešikovní. Jenže platí přímá úměra: Čím více dotyků zpočátku, tím víc lásky po celý další život!

Takže maminky a tátové: Hřejte miminko na holém těle, hlaďte ho, klidně i očichávejte. Hormony vám za to navodí pocit závratného štěstí - a usnadní pozdější výchovu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už mi bylo čtyřicet: Má cenu pořídit si dítě?

Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!

Zanevřel na hypotéku a postavil rodině hobití dům!

reklama
Doporučené recepty
    reklama