reklama

Statečná holčička: Žije jen s půlkou srdce!

Scarlett Dougan se narodila jako zdravé miminko. Až za dlouhé čtyři měsíce zjistili lékaři na naléhání její maminky, že holčičce funguje jen polovina srdce. Celých šestnáct měsíců přežila s naprostým nedostatkem kyslíku v krvi, dnem i nocí plačící, aniž by lékaři měli jakékoli podezření na vážnou poruchu.

Foto: Profimedia.cz

Scarlett Dougan se narodila jako zdravé miminko. Až za dlouhé čtyři měsíce zjistili lékaři na naléhání její maminky, že holčičce funguje jen polovina srdce.

Celých šestnáct měsíců přežila s naprostým nedostatkem kyslíku v krvi, dnem i nocí plačící, aniž by lékaři měli jakékoli podezření na vážnou poruchu! Plíce v té době zásobovala pouze tepna, které vedla úplně mimo srdce.

S podobnou diagnózou se rodí ročně asi 600 dětí. Většina z nich umírá v průběhu několika dnů po porodu. Defekt by lékaři měli zjistit ve 22. týdnu těhotenství, jenže ultrazvuk žádnou abnormalitu neprozradil. Jak se mohlo miminko s tak velkou poruchou vůbec narodit a potom ještě vydržet tolik týdnů, odborníci nechápou. Je to malý zázrak.

Přísně utajená vada

Pravá strana srdce (předsíň a komora) se u Scarlett nevyvinula správně. Do plic tak vedlo prostřednictvím bludné tepny minimum krve, což způsobovalo nedostatečné okysličování. Holčička měla modravý nádech rtů, nehtů i kůže na celém těle. Přesto si lékaři dlouhé týdny ničeho nevšimli.

Byla to maminka Nichola, která na problém upozornila. "Nathanial, Scarlettin dvouletý bratr, je prostě malý, pohodový a spokojený prcek. Lidé si však mysleli, že sestřičku trápí, protože byla očividně nešťastná a celou dobu proplakala. Dokonce si na to stěžovala i jeho paní učitelka," řekla Nichola deníku Daily Mail.

Zákrok následoval rychle

Teprve na základě jejích pochyb zjistili lékaři při prohlídce v dětské nemocnici v Glasgowě, kde spočívá problém - holčička má funkční jen levou polovinu srdce! Od stanovení správné diagnózy šlo vše ráz na ráz. Scarlett prodělala dvě úspěšné velké operace, které přesměrovaly její krevní řečiště tak, aby okysličená krev vedla do plic.

Celá rodina pohromadě. Táta Petr s bratrem Nathanialem a máma Nichola se Scarlett

Obrat ve zdravotním stavu byl vidět téměř okamžitě. Nyní je holčičce už pět měsíců a čile se má k světu. Lékaři doufají, že by mohla žít jako relativně normální dítě - až do puberty, kdy ji možná čeká transplantace srdce.

"Bylo to strašlivé. Nejdřív jsem si myslela, že se mi narodilo zdravé miminko, potom jsem se domnívala, že jde přinejhorším o astma. Je to zázrak, že ještě žije. Nikdy z ní nebude atletka, ale to opravdu nevadí," uzavírá šťastná maminka.

Ryan - malý zázrak

Scarlett není jediný dítětem bez srdce, respektive s jeho polovinou. Podobný případ zaznamenali i čeští lékaři v roce 2009. Jak informoval deník Blesk, s půlkou srdce se narodila Terezka Kodýdková z Hradešic. Také v tomto případě lékaři nic nezjistili během těhotenství, ale až šest dnů po narození, kdy holčička zkolabovala. Jen za první dva roky života prodělala šest operací.

Rekordmanem v přežití je ovšem malý Američan Ryan Marquiss. Narodil se také s půlkou srdíčka, to je v jeho případě ovšem ten menší problém. Horší bylo, že deformované srdce tlouklo úplně mimo dutinu hrudní. Porucha se nazývá ektopie a postihuje jednoho člověka z osmi milionů. Postižená miminka obvykle umírají ještě v těle matky, takže lékaři doporučili potrat. Maminka však dala chlapci šanci, a on - po desítkách operací - letos oslaví své třetí narozeniny.

zdroj: dailymail.co.uk, huffingtonpost.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už mi bylo čtyřicet: Má cenu pořídit si dítě?

Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!

Sex v Česku? Máme to rádi na hraně!

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama