reklama

Minuty hned po porodu: Co všechno se může pokazit?

Poslední zatlačení - a porodním sálem zní pláč zdravého novorozence. Vyhráno však ještě není, pokazit se může spousta věcí.

Foto: Thinkstock

Poslední zatlačení - a porodním sálem zní pláč zdravého novorozence. Vyhráno však ještě není, pokazit se může spousta věcí.

Jaké komplikace mají ženy po normálním porodu? Ztrátu rovnováhy a dýchací potíže, problémy s močením a stolicí, bolest z čerstvé jizvy po nástřihu hráze, bolest spojenou s naběhlými prsy a samozřejmě poporodní splín.

Bránice se vrací

Pozor na první opuštění porodního lůžka! Můžete při něm bojovat s nadechnutím. Miminko i s plodovou vodou jsou pryč, rázem zmizel dlouhodobý tlak na bránici, která se s touto změnou musí vyrovnat. Chvilku to zabere, než se narovnáte a z plných plic nadechnete.

A raději se při vstávání o něco opřete, přece jen jste vyčerpaná a dlouho jste nohy nepoužívala. Můžete mít proto potíže s rovnováhou a bylo by zbytečné sebou švihnout na tvrdou zem.

Na toaletu jen po špičkách

Zejména s nastřiženou hrází. Pokud jde o čurání, je ideálním místem o první pokus po porodu sprcha. Namožené, pohmožděné a unavené svaly pánevního dna nebudou mít moc chuti spolupracovat, stejně tak ani oteklý a bolavý genitál. A to vůbec nemluvíme o případné poporodní jizvě.

Střední část těla prostě bude protestovat, novopečená maminka se bude cítit mizerně fyzicky i psychicky. Předchozí útrapy se podepíšou strachem ze sebemenšího zatlačení. Pomůže vydýchání a jemná masáž teplou sprchou, která zmírní pálení porodních míst. Nejlepší bude, když se v klidu a bez výčitek svědomí vyčůráte vestoje rovnou ve sprše.

A co teprve, až vás to druhý nebo třetí den vyžene na velkou... také zatlačení na stolici mohou provázet bolest a obavy. Zmírníte je dobře zvoleným jídelníčkem: jogurty, ovocem, zeleninou, prostě vším, co stolici nezahustí. A pomůže též dostatek vody a pohybu.

Odpočívat a větrat

Nepodceňovat pitný režim, pomalu sbírat síly a nepřepínat se, ale přitom se i trochu hýbat, nechat odtékat krev s očistky a hlavně - větrat ránu po šití. První dny prostě nejsou moc důstojné. Hodně času strávíte s pokrčenýma, roztaženýma nohama a bez kalhotek. Nebojte, právě proto lékaři před vstupem na pokoj klepou...

K hojení přispívá hlavně hygiena v podobě častého sprchování. Pomohou také léky s enzymy, které omezují vznik otoků, urychlují jejich vstřebávání, zmírňují bolest, zkracují dobu hojení a urychlují scelení porušené tkáně. 

Náročná organizace

Přebalit miminko, zvážit, nakojit, zase zvážit, nechat odříhnout. Při tom všem se s bolestí zvedat, ohýbat, vstávat, hledat pohodlnou pololežící polohu při krmení miminka. Kojení vyvolává produkci hormonu oxytocinu, díky kterému se zavinuje děloha. To se neobejde bez dalších nepříjemných pocitů v podbřišku a mohutnějšího krvácení. Takže zase vzhůru do sprchy! A nezapomenout ve chvilce volna větrat ránu! Miminko pláče? Vstát k němu... Pěkný blázinec...

Dejte mi pryč prsa!

Ani počátky kojení nejsou příliš povznášející. Mlékem nalité prsy bolí, miminko si zpočátku nedokáže vzít všechno mléko. V každé porodnici by proto maminky, zejména prvorodičky, měly sestry naučit odsát přebytečné mléko, jinak hrozí zánět prsu.

Prsa neježe bolí, také tečou. První dny (a nejen ty) má maminka často hruď ulepenou od mléka a promočené šaty. Život trochu usnadní speciální pohodlné oblečení pro kojící matky. Podprsenku lze odizolovat gázovými polštářky a bolest v prsou zmírnit nahřátím ve sprše a jemnou masáží. Sprcha se prostě v prvních dnech stane vaší oblíbenou místností...

A do toho teskno na duši. A pochyby, jestli to všechno sama zvládnete. Nebojte, zvládnete! Rány se hojí rychle, všechny úkony plynou den ode dne přirozeněji, hladčeji - a na to špatné se rychle zapomíná. Zvlášť, když se miminko konečně poprvé na mámu usměje.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama