reklama

Už mi bylo čtyřicet: Má cenu pořídit si dítě?

Před třiceti lety chodily ženy po ke gynekologovi s tím, že u nich po čtyřicítce nastupuje menopauza. Nyní leckdy uvažují o početí dítěte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Před třiceti lety chodily ženy ke gynekologovi s tím, že u nich po čtyřicítce nastupuje menopauza. Nyní leckdy teprve uvažují o početí dítěte.

Díky možnostem asistované reprodukce se hranice početí posouvá i za věk, ve kterém se dříve ženy stávaly spíše babičkami než matkami. Priority jsou dnes jiné: Nejprve studium, poté budování kariéry a získání finanční nezávislosti, teprve nakonec založení rodiny.

Rizika pozdního těhotenství

Rizika odkládání prvního těhotenství na později ovšem prokazatelně stále existují. Ačkoli jsou dnešní čtyřicátnice v průměru v lepší kondici, než byly jejich matky ve třiceti, medicínské studie shodně dokládají zvýšené procento mrtvě narozených dětí ve skupině rodiček mezi 35. a 39. rokem.

Roste také riziko dědičných poškození jako Downův syndrom nebo rozštěpy páteře. Starší nastávající maminku a její nenarozené miminko také ohrožuje častější cukrovka a vysoký krevní tlak. Proto by i zdravé ženy měly své rozhodnutí otěhotnět po 35. roku konzultovat s lékařem.

Jenže ženy mají nyní daleko více možností, jak naplnit svůj život. A tak rodičovství odkládají a odkládají... A pak se náhle ocitnou v situaci buď, anebo: Když to nevyjde teď, žádné potom už nebude.

Společnost jim sice poskytuje daleko víc možností vlastní seberealizace, zároveň však počítá s tím, že ženy budou rodit a vychovávat děti. Také kdo jiný!

V této situaci hodně záleží na partnerovi. Dokáže se podílet na chodu rodiny? Zabezpečí rodinu finančně natolik, aby žena mohla zůstat doma? Nebo bude ochoten nastoupit rodičovskou dovolenou, pokud žena živí rodinu lépe? U pozdního mateřství jsou to otázky naprosto zásadní.

Utrpení bezesných nocí

Žena musí být samozřejmě v dobré fyzické kondici, velkou roli ale hraje také psychika. Dětský křik a nedospané noci se ve čtyřiceti snášejí daleko hůř než ve dvaceti. Starší člověk je už zvyklý na své pohodlí, netouží z něj slevovat.

Na druhou stranu, pokud se žena rozhodne všechno tohle překonat, většinou nelituje. Svědčí o tom diskuse maminek - čtyřicátnic na webu modrykonik.cz. Tady jsou některé jejich názory a zkušenosti:

  • Nelituji ani na okamžik. Je to úžasné a úplně jiné, než když mi bylo osmnáct let.   
  • Mám téměř dvacetiletého syna a půl roku před čtyřicítkou se nám narodil Péťa. Ale duševně jsem na tom tak na 28, tam se mi to zaseklo. A fyzicky pohoda. Hodně jsem sportovala, těhu i porod jsem přestála bez následků. Ještě zůstala 2 kila, ale co... Jsem spokojená, vyrovnaná, v klidu a mám pocit, že mám už všechno. A energie? Tu nám dodává prcek!
  • S prvním dítětem jsem byla vyjukaná, hlídala jsem spoustu věcí. Teď na to kašlu a užívám si hlavně prcka. Je to posun ke klidu a štěstí.
  • Když vidím, jak moje holčička leze neohrabaně na klouzačku nebo se řítí po chodníku, je mi z toho úzko. Ale jinak si mateřskou krásně užívám, mnohem víc než se staršími dětmi. Nejradši bych se vůbec nevrátila do práce.
  • Hajzlík malej roztomilej... Zlobit se na něj ani nemá cenu: culí se na mě, obejme mě, prostě ví, jak mě zlomit. Teď má období vzdoru, ale je to paráda. Vždycky to nějak obejdeme, odlehčíme a jde to.
  • Dítě mě omladilo, ohromně si to štěně užívám a nemůžu se na něho vynadívat. Člověk už je dospělý a zralý, neřeší spoustu blbostí. Jen horší fyzická kondice je trochu znát, před porodem jsem byla tělesně úplně vyřízená. Ale psychicky jsem to snášela a snáším mnohem lépe.
  • Ženský, já vás obdivuji. Mně bude třicet a tak nějak jsem přemýšlela, jestli už nejsem stará. Občas hlídám neteř a mám toho docela dost.

A co vy, dámy po čtyřicítce? Kdyby peníze dovolily, šly byste znovu do toho? Můžete hlasovat v anketě!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!

Vystup si s tím řvoucím spratkem z tramvaje!

Mají tlustí lidská práva?

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama