reklama

Kontaktní čočky pro mimina: Použili byste je?

Od kolika let se dají nosit? Pro koho jsou vhodné a pro koho nikoli? Poradíme vám.

Foto: Thinkstock

V tom lepším případě podrážděné a zarudlé oči, v tom horším infekce a dlouhodobé léčení. I tak může dopadnout špatné používání čoček, zejména pokud je nosí děti.

Obecně platí, že brýle jsou z hlediska užívání bezpečnější. Pohodlněji se nasazují, tvrzená skla se snadno nerozbijí a oko není ohroženo infekcí. Kontaktní čočky jsou zase šikovnější, nepřekážejí při pohybu a - nezanedbatelný argument zejména u puberťáků - "nehyzdí" obličej.

Od kolika let se dají nosit? Pro koho jsou vhodné a pro koho nikoli? Poradíme vám.

Kdy je děti opravdu potřebují

Problémem užívání čoček u malých dětí je především jejich aplikace. Nechat si strkat něco do oka není příjemné, zejména když to dělá jiný člověk, a tak se dítě obvykle vehementně brání.

Doporučujeme: Skvělá party, zničený zrak. Pozor na barevné čočky

Kontaktní čočky proto mohou běžně nosit až předškoláci. V případě menších dětí se využívají pouze medicínsky, a to u komplikovanějších očních vad jako afakie a amblyopie.

Dětem postiženým afakií chybí oční čočka. Tato vrozená vada je poměrně vzácná a v dospělosti léčitelná operací s nasazením čočky umělé. Dětské oko je však průběžně ve vývinu a neustále se mění (což trvá více než 20 let, protože oko je orgánem, který dozrává nejpozději), takže nelze chybějící čočku nahradit umělou. Kontaktní čočka umožní v tomto případě správný vývoj ostatních zdravých částí oka do doby, než se jeho vývoj ustálí a je možný chirurgický zákrok.

Kontaktní čočky se také uplatní při léčbě tupozrakosti (amblyopie), případně šilhání, kdy elegantně nahradí okluzor, aniž by na oko upoutaly zbytečnou pozornost. (Okluzor je speciální pomůcka, jež zakrývá zdravé oko, aby postižené slabší bylo nuceno pracovat a posilovat zrakové funkce - pozn. red.)

Kdy se nosí z vlastní vůle

Předškoláci a mladší školní děti nosí kontaktní čočky především na sport, zejména pokud ho provozují závodně. U adolescentů se pak často jedná o kosmetickou záležitost. Nejde ale jen o krásu - čočky mají pozitivní vliv i na psychiku dětí. Zvyšují jejich sebevědomí a zbavují je mindráku z brýlí.

Čtěte také: Muž oslepl kvůli kontaktním čočkám. Jsou nebezpečné?

Ať už jde o zdraví, sport nebo krásu, hlavním problémem zůstává péče o kontaktní čočky. S tou by měl děti seznámit lékař, bdít nad ní však musí rodiče. Ti nejenže menším dětem čočky nasazují a vyndávají, měli by je také postupně učit s kontaktními čočkami zacházet. Základem je přitom disciplinovanost v otázce hygieny.

Co rozhodně nedělat

  • Nekupovat čočky po internetu, přestože jsou levnější. Čočky by při objednávání vždy měly projít kontrolou lékaře, abyste měli jistotu, že vybraný typ je vhodný právě pro vás.
  • Neodkládat nasazení čoček. Použití začíná tehdy, když čočky vyndáte z původního obalu, nikoli až dobou, kdy si je nasadíte na oko.
  • Nenechávat čočky na oku přes noc. S dražšími typy na delší nošení přespat můžete, u jednorázových čoček však hrozí, že nakazíte citlivou rohovku infekcí nebo že si založíte na alergii. Hned po nasazení čočky se v ní totiž usazují nečistoty z ovzduší, bílkoviny, tuky i soli obsažené v slzách. Tato směs je pak ideální živnou půdou pro mikroorganismy.
  • Neukládat čočky do použitého roztoku. Podobně jako při opakovaném nošení čoček hrozí infekce. Není ani vhodné přelévat dezinfekční roztok do jiné lahve, protože nikdy nevíte, zda uvnitř nezůstala nějaká nečistota. A minimálně jednou za čtvrt roku byste měli vyměnit samotné pouzdro na čočky.
  • Nepodceňovat kontrolu u lékaře, minimálně jednou za půl roku.

Lékař může ohledně nošení brýlí nebo čoček poradit, konečné rozhodnutí však zůstává na rodičích. Ti musí odhadnout, zda je jejich dítě natolik vyzrálé, aby se dokázalo o čočky správně postarat a nezničilo si oči nadobro.

Stojí za to vzít v úvahu, že zrak je snad nejvzácnější smysl. Pokud tedy nemáte opravdu vážný důvod, představují staré dobré brýle bezpečnější variantu. V dospělosti je potom možným řešením laserová operace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se vyvíjí zrak u miminek? Od narození do 7 let

5 nejdražších panenství světa: Prodaly se za miliony?

Zázrak pro zrak: Dva roky byl slepý. Teď čte bez brýlí

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama