Muž oslepl kvůli kontaktním čočkám. Jsou nebezpečné?
Pokud kontaktní čočky nosíte špatně, skutečně můžete přijít o zrak. Jak velké je riziko?
V Americe se objevil případ muže, který oslepl na jedno oko kvůli nošení kontaktních čoček. Tedy ne že by snad čočky samy o sobě byly škodlivé, jenže muž ze Cincinnati tak trochu kašlal na hygienu a pravidle správného zacházení s čočkami. A v takovém případě jejich používání skutečně může být nebezpečné.
Devětatřicetiletý Američan Chad Groeschen minulý měsíc usnul s kontaktními čočkami v očích, a když se ráno probudil, v levém oku cítil obrovskou bolest. A co víc, téměř na něj neviděl. Lékař zjistil, že oko je infikováno nebezpečnou bakterií pseudomonádou. V důsledku toho Chad za pár dní na oko oslepl úplně. Jak přesně se tam bakterie dostala?
Podle lékařů Chadovy čočky nebyly dostatečně čisté, navíc je nosil delší dobu než určené čtyři týdny, a navíc v nich často spal. Bakterie tak měla spoustu času, aby se v oku usadila a začala řádit. Podle serveru Buzzfeed News není tohle stádium naštěstí pro Chada konečné, ovšem musí podstoupit transplantaci rohovky.
Pravidla porušuje každý
Kdo nosí kontaktní čočky asi uzná, že Chadovo chování není výjimečné. Potvrzuje to i americká studie, která odhalila, že 20 milionů amerických nositelů kontaktních čoček pravidelně spí v kontaktních čočkách, které k tomu nejsou určené. V jiných zemích to asi nebude jiné.
"Statisticky zpracované chování českých nositelů kontaktních čoček k dispozici nemáme, ale dá se předpokládat, že více či méně často zhřeší naprostá většina nositelů a s výskytem vážných infekčních komplikací nijak nezaostáváme," říká oční lékařka Eva Jerhotová z kliniky DuoVize.
Jak velké je riziko?
Znamená to tedy, že si opravdu tolik lidí, tedy většina těch, kdo nosí kontaktní čočky, koleduje o oslepnutí? "Nejvážnějším postižením oka je u nositelů kontaktních čoček bakteriální keratitis – zánět rohovky způsobený často Stafylokoccus aureus a v nejvážnější případech právě bakterií Pseudomonas aeruginosa. Vyskytuje se u zhruba pěti procent nositelů kontaktních čoček," uvádí to na pravou míru lékařka.
Samotnému onemocnění musí navíc předcházet alespoň drobné poranění nebo poškození rohovky, respektive její zevní vrstvy, takzvaného epitelu. Právě tudy se pak infekce ze znečištěných čoček dostane do oka.
Čtěte také: Skvělá party, zničený zrak. Pozor na barevné čočky
Co všechno tedy čočkám vadí? Jako velmi rizikové chování se ve studiích jeví nadužívání, tedy přenášení čoček déle než je doporučená doba a spaní v kontaktních čočkách. Tito stejní pacienti navíc často podceňují hygienu v péči o čočky. Používají prošlé roztoky, nevyměňují roztok v pouzdře každý den, zapomínají čočky mechanicky čistit, případně je čistí kohoutkovou vodou.
Co čočkám škodí?
"Pro infekci na oční rohovce je velmi rizikové koupání v kontaktních čočkách v bazénu. Infekce Pseudomonas aeruginosa se dokáže během hodin rozvinout v rohovkový vřed až komplexní zánět celého oka. Řešením je často až transplantace rohovky a v krajních případech může pacient o oko přijít. Menšími, ale dlouhodobými následky jsou samozřejmě rohovkové jizvy více či méně snižující kvalitu vidění," upozorňuje doktorka Jerhotová.
Na druhou stranu uznává, že pokud se všem těmto zlozvykům vyvarujete a dobře se o čočky staráte, nepředstavují prakticky žádné riziko. Lékařka však varuje před objednáváním čoček přes internet bez předchozí konzultace s lékařem či optometristou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Přežijte vedro: Jak se ochladit i bez klimatizace?
10 věcí, které vám zpříjemní cestování
Čím ženy nejvíce ubližují svému tělu?