reklama

Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Hledáte jméno pro své dítě? Buďte velmi vybíraví!

Foto: Thinkstock

Hledáte jméno pro své dítě? Buďte velmi vybíraví! To, jak se bude jmenovat, prý ovlivní jeho úspěchy v životě i v práci, ale také v lásce a dokonce i délku života. Alespoň podle psychologa Richarda Wisemana z Hertfordshireské univerzity.

"Jméno může ovlivnit předpoklady, které si ostatní dělají o vaší povaze a zázemí, a tudíž i šance, jenž vám díky tomu budou v životě dány. Může se stát sebenaplňujícím proroctvím. Pokud zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se tak budete i chovat," uvedl profesor Wiseman pro agenturu AFP. Asi nepřekvapí, že jeho příjmení znamená v překladu "moudrý muž"...

Výmysl? Nebo nomen omen?

Již staří latiníci měli pro tento jev pojmenování. Říkali mu nomen omen, tedy v překladu "jméno znamení". V časopisu New Scientist pak pro něj v roce 1994 vymysleli pojem "nominativní determinismus".

Čtěte také: Jmenujete se správně? Horoskop podle osobních čísel

Že funguje? U někoho opravdu ano. Třeba když odbornou studii o inkontinenci napíší internisté se specializací na urologii, kteří se jmenují Splatt (splatter - stříkat, cákat, angl.) a Weedon (wee - čůrat, angl.). Nebo když se nejrychlejší muž na světě, držitel tří světových rekordů v běhu, jmenuje Usain Bolt (bolt - blesk, angl.), pilot F-1 Scott Speed (speed - rychlost, angl.), tiskový mluvčí Bílého domu Larry Melvin Speakes (speak - mluvit, angl.), romantický básník William Wordsworth (worth words - hoden slov, angl.), televizní rosnička stanice BBC Sarah Blizzard nebo zahradník a televizní moderátor Bob Flowerdew (flower, dew - květ, rosa, angl.).

Ale abychom nechodili tak daleko, my přece také máme kutila Přemka Podlahu! Ale samozřejmě existují také paradoxní opaky jako třeba filipínský kardinál a manilský arcibiskup Jaime Sin (sin - hřích, angl.).

Co všechno prozradí jméno

"Působení jmen spočívá v tom, že vás lidé podle nich posuzují," konstatuje profesor James Bruning z univerzity v Ohiu. "Například u Asiatů se předpokládá, že budou dobří v matematice, a tak mnozí zaměstnavatelé podvědomě dávají přednost čínským jménům."

Pomůže vám také, když při vstupním pohovoru máte jméno nebo alespoň jeho část, stejnou jako váš budoucí zaměstnavatel. Upoutá to totiž přednostně jeho pozornost. Podle lingvisty Davida Figlia ze Severozápadní univerzity totiž lidé podvědomě považují za důležitější jevy, které nějak připomínají je samotné - podobou v zrcadle, způsobem chování, názory, ale také jménem.

Dokonce i samotná písmena vašeho jméně mohou ovlivnit kariéru. Podle analytika Bretta Pelhama si lidé často najdou profesi, která je předznamenaná v jejich křestním jméně na základě souznění se stejnou literou. Nazval tento jev name-letter effect (efekt písmen ve jméně) a své poznatky shrnul ve studii s názvem Why Susie Sells Seashells by the Seashore (Jak Susie prodává mušle na pobřeží).

Doporučujeme: Hubert, nebo Pětiletka? Jaké jméno vybrat miminku?

Podle ní je statisticky doloženo daleko více právníků se jménem Lawrenc (lawyer - právník, angl.), radiologů Raymondů nebo dentistů Dennisů, než by správně mělo být. A nejen to. Ve státě Georgia najdete podle něj daleko víc ženy se jménem Georgia než kdekoli jinde, stejně jako Louisů v Louisianě.

Ovlivní kariéru i délku života

Podle průzkumu Richarda Wisemana, kterého se zúčastnilo 15 000 respondentů, hraje důležitou roli při úspěchu příjmení i pořadí jména v abecedě. Čím výše, tím lépe, nejlépe se jmenovat Aaron Abel! Dokonce i v racionálním akademickém světě jsou úspěšnější vědci, jejichž jméno začíná písmenem A nebo B. Také žáci ve škole, kteří jsou v abecedě první v pořadí, dostávají častěji lepší známky. Zřejmě to souvisí se zvykem postupovat alfabeticky.

David Figlio dokonce vysledoval typicky "ženská" jména: dlouhá a s měkkou výslovností. Třeba taková Elizabeth. Ta svou nositelku předurčuje spíš k humanitním oborům, ale také k tomu, že bude sexuálně přitažlivější. Zato strohá unisexová Alex má prý šanci uspět v přírodních vědách a vybudovat si úspěšnou vědeckou kariéru.

Richard Wiseman šel dokonce tak daleko, že hledal vliv jména na délku života. A našel Podle kalifornských úmrtních listů se lidé s pozitivními iniciálami jako H.U.G. (hug - náručí, angl.) nebo J.O.Y. (joy - štěstí, angl.) dožívají v průměru až čtyři roky déle než jedinci, které rodiče neprozřetelně pojmenovali tak, že jejich jméno má iniciály P.I.G. (pig - prase, angl.) či D.I.E. (die - zemřít, angl.).

zdroj: Richardwiseman.wordpress.com, Quirkology.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ovlivňuje jméno osud? Vědci tvrdí, že ano

Ztloustla jsem a manžel mě přestal milovat

20 vět, kterými nám rodiče zničili sebevědomí

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama