reklama

Hubert, nebo Pětiletka? Jaké jméno vybrat miminku?

Jak se bude jmenovat... Jedna z nejkrásnějších her budoucích rodičů. Po milovaném dědovi z maminčiny strany? Nebo jako všichni první synové v tátově rodu? Či snad jako maminčina oblíbená románová hrdinka?

Rodina s miminkem
Rodina s miminkem | Foto: Profimedia.cz

Jak se bude jmenovat... Jedna z nejkrásnějších her budoucích rodičů. Po milovaném dědovi z maminčiny strany? Nebo jako všichni první synové v tátově rodu? Či snad jako maminčina oblíbená románová hrdinka?

Odbornice na dětská jména Miloslava Knappová radí, jak miminko pojmenovat, aby se jméno  dobře vyslovovalo, aby dobře znělo, prostě aby dítě provázelo životem v dobrém, a ne aby mu ho zbytečně komplikovalo. No řekněte sami, chtěli byste se jmenovat třeba Winnetou Milenko nebo Vinetue Chlupatý? Určitě ne. A přece lidé tohoto jména skutečně existují.

Matrika nezachrání všechno!

Matrika má sice pravidla, která chrání bezbranné dítě před přílišnou rodičovskou extravagancí, nicméně není všemocná. „Jsou doloženy případy, kdy dítě trpělo výjimečností svého jména kvůli škodolibosti svých vrstevníků natolik, že se u něho vyvinuly depresivní stavy, které nakonec rodiče přinutily k žádosti o změnu jména dítěte na jméno méně nápadné, běžnější," konstatuje soudní znalkyně Miloslava Knappová ve své knize Jak se bude vaše dítě jmenovat

Podle čeho rodiče vlastně jméno vybírají? Prostě se jim líbí nebo připomíná někoho milého či člověka, kterého si váží. Musí se na něm shodnou máma i táta. Mělo by se dát pěkně po česku zdrobňovat, ale... když pojmenujete třeba holčičku Janinka nikoli Jana, je to sladké - tak do čtyř let. Čtyřicetiletá dáma, která má v občance zdrobnělinu už tolik sladká nebude! Spíš komická - zejména pokud ji třeba naroste trochu knírek a bude mít požehnaně přes váhu.

Dali byste svému dítěti nezvyklé jméno? nebo se nic nemá přehánět? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

Pravidla pro výběr jména

  • Mělo by tvořit harmonický celek s příjmením. Pokud se pan Vonásek pokusí dodat typicky českému příjmení lesk zahraničním Rikardem, prožije se nejspíš jeho syn ve školce malé soukromé peklo.
  • Délka jména by měla vyvažovat délku příjmení. Jaroslav Josef Velešínský se nevejde do rubriky žádného úředního dokumentu. A než se podepíše celým jménem, upadne mu ruka. Jan Zach zase bude mít problém s tím, že v telefonu jeho krátké jméno každý přeslechne. Je tudíž vhodné volit ke kratšímu příjmení delší jméno a naopak.
  • Je-li koncová hláska jména shodná s první hláskou příjmení (Dagmar Radešínská), nebude se to vyslovovat nejlépe.
  • Také se zákeřnými hláskami hlásek jako r/ř/l opatrně: Barbora Rorejsková či Vladimír Leraus jsou noční můrou všech rozhlasových a televizních moderátorů a nejen jich.
  • Výrazná, leč nepraktická jsou jména, kde neodlišíte křestní od příjmení (Pavel Pavel, Petr Karel).
  • No a pojmenovat dítě tak, aby se to úsměvně rýmovalo (Matouš Palouš) je už čistě rodičovská zlomyslnost. Nebo zabedněnost.

Moderní trendy

V současné době jsou populární jména libozvučná a krátká, snadno vyslovitelná (Eva, Ivo), bez háčků a čárek (Dana, Jan). Rodiče hodně dají na původ jména a jeho původní význam. Oblíbená jsou tudíž jména odvozená z požadovaných charakterových či tělesných vlastností. Když chtějí mít výjimečnou holčičku, pojmenují ji třeba Monika (osamělá, bohyně), když bojovného chlapečka, dostane jméno například Ivor (pán, vládce).

Inspirujte se!

Holky: Adina, Agatha, Amélie, Angelika, Anita, Doubravka, Elisha, Ester, Jasmina, Jessica, Jorika, Lara, Liliana, Noemi, Tina, Valentýna, Vanessa , Vivien, Zaira.

Kluci: Aaron, Armando, Benjamin, Brandon, Dorian, Gilbert, Joshua, Kevin, Marián, Nathan, Noah, Oliver, Oskar, Sebastian, Teo, Tibor.

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama