reklama

Jednotné přijímačky: Ano, či ne? Jak postihnou děti?

Ministr školství Marcel Chládek navrhl zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou. Jaký to bude mít dopad na vaše děti? To bohužel není zcela jasné...

Foto: Isifa/Thinkstock

Ministr školství Marcel Chládek navrhl zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou. Povinnost by se týkala veřejných, soukromých i církevních škol.

Cílem je srovnat rozdílnou úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol. Zkoušky by se měly skládat na středních školách, a to z českého jazyka a matematiky. Testy budou obsahovat otevřené i zaškrtávací úlohy. Uchazeč bude moci výsledky testu využít i na jiné škole, takže odpadne stres z další přijímací zkoušky.

Testovací provoz by měl zahájit už příští školní rok. Jaký dopad bude mít změna na vaše děti? To není zcela jasné. Argumentů  na podporu či odmítnutí tohoto projektu je zhruba stejně. Podívejme se na ně...

Argumenty PRO

  • Jednotné přijímací zkoušky zvýší motivaci žáků na základních školách pracovat i v devátém ročníku.
  • Je třeba postavit hráz příchodu žáků s mimořádně špatnými známkami na maturitní obory středních škol.
  • Jednotné přijímací zkoušky zvýší kvalitu výuky na základních školách a na učiliště přivedou kvalitnější absolventy.
  • Stát nebude vynakládat peníze na studium lidí, kteří nakonec neodmaturují.
  • Jednotné přijímačky zrovnoprávní z hlediska zájmu žáků a rodičů ty školy, které dnes přijímačky konají a které přijímají bez nich.

Argumenty PROTI

  • Podle odborných studií nejsou jednotné přijímačky schopné rozeznat, který žák je schopen odmaturovat a který ne.
  • O úspěchu na střední škole mnohem více rozhoduje motivace a schopnost učitelů probudit v žácích chuť na sobě pracovat. Mezi výsledky v deváté třídě a u přijímacích zkoušek a výsledky u maturity je velmi slabý vztah.
  • Jednotné přijímačky omezí pravomoci a kompetenci ředitele přijímat ke studiu žáky, pro něž je škola vhodná. Střední školy, které přijímají na základě pohovoru, nebudou moci přijmout ke studiu ty žáky, kteří neuspějí v některém z testů, byť jinak vykazují mimořádné předpoklady ke studiu. Velký problém by to mohl být u talentových škol typu konzervatoř.
  • Znevýhodněna bude i velká část dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, byť mají předpoklady zdárně dokončit studium.
  • Zavedení jednotných přijímaček je v jasném rozporu s nedávno přijatou Strategií vzdělávání do roku 2020.

Všechno souvisí se vším...

Rozhodnout, co je dobře a špatně, vůbec není snadné. Každé opatření má totiž široké dopady. Jak bylo uvedeno, jednotnými přijímačkami se zlepší úroveň středních škol, které nebudou "zatěžovat" žáci, jenž ke studiu nemají předpoklady. Ale úroveň učilišť může klesnout, a ne vzrůst. Už teď je na nich mimořádně nízká motivace ke studiu. Pokud tam kvůli nepovedeným přijímačkám zamíří více děti, dá se čekat logický přístup: "Na dobrou školu jsem se nedostal, kašlu na učení". A to i u těch, které by třeba maturitu udělaly.

Doporučujeme: Jak to udělat, aby vaše dítě přijali na střední školu

Základní problém spočívá v celkové koncepci školství, prosazené po revoluci. Středních škol je přebytek a neexistuje způsob, jak činnost těch špatných ukončit. Systém financování je totiž nastaven tak, že školy jsou nuceny brát i špatné žáky, aby dostaly peníze na hlavu. A tak  se školy snaží ulovit studenty ber kde ber a potom je na škole udržet, i když ke studiu nemají předpoklady. Hlavně, že platí...

Jednotné přijímačky mohou krajům posloužit jako záminka, aby ty nejhorší školy zavřely. To by sice bylo velké plus, ale zároveň jde o opatření velmi nesystémové. Redukce škol by měla být podložená i jinými ukazateli, třeba potřebností školy z hlediska ekonomiky státu. A právě v tom by měla spočívat úloha ministerstva školství: stanovit koncepci vzdělání. Tu však posledního čtvrt století neplní.

zdroj: kulatý stůl EDUin, msmt.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Které školy jsou nejlepší v ČR? Víme to!

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

Hvězda Ordinace na nejtěžším kurzu sebeobrany na světě

reklama
reklama
reklama