reklama

Jak to udělat, aby vaše dítě přijali na střední školu

Vaše dítě má za sebou první pololetí páté, sedmé nebo deváté třídy a čekají ho přijímací zkoušky na střední školu. Přihlášku byste měli odevzdat už v půlce března, samotné přijímací zkoušky pak probíhají poslední týden v dubnu. Co všechno můžete udělat, aby se vaše dítě na vytouženou střední školu dostalo?

Foto: Isifa/Thinkstock

Vaše dítě má za sebou první pololetí páté, sedmé nebo deváté třídy a čekají ho přijímací zkoušky na střední školu. Přihlášku byste měli odevzdat už v půlce března, samotné přijímací zkoušky pak probíhají poslední týden v dubnu. Co všechno můžete udělat pro to, aby se vaše dítě na vytouženou střední školu dostalo?

Pokud máte premianta v páté třídě, nejspíš vybíráte prestižní gymnázium. Je-li váš sedmák alespoň průměrný, zvažujete čtyřletý obor s maturitou, a pokud váš deváťák při učení celou dobu trpěl, tak se teď nejspíš rozhlížíte po nějakém perspektivním učňovském oboru, u kterého by stále ještě platilo, že řemeslo má zlaté dno.

Víceletá gymnázia: volba budoucích vysokoškoláků

Největší nával je tradičně na gymnázia. Pokud chcete mít doma vysokoškoláka, budete nejspíš zkoušet přijímačky právě tam. Na co se zaměřit? Nejdřív si najděte webové stránky vybrané školy. Spousta z nich používá na přijímací zkoušky testy společnosti Scio. Spousta škol také nabízí přípravné kurzy z českého jazyka a matematiky. Jejich cena se pohybuje okolo 500 Kč. Mnohé z těchto kurzů jsou však dlouhodobé a běží už od konce ledna.

Čtěte také: Nejlepší školy v ČR: Jsou právě ve vašem okolí?

Určitě ale ještě stihnete jarní srovnávací zkoušky nanečisto. Nabízí je společnost Scio, stojí 849 Kč a konečný termín pro přihlášení je 10. března. Výsledky sice nemají na vlastní přijímací řízení žádný vliv, ukážou vám však, jak na tom dítě je. Školy potom obvykle přihlížejí k dosavadnímu školnímu prospěchu a také k případnému umístění na předmětových olympiádách.

Připravte se on-line

Také na placenou on-line přípravu ještě není pozdě. Nabízí ji jednak společnost Scio, jednak nakladatelství Fragment. Ukázkové příklady společnosti Scio najdete zdarma tady nebo další třeba na webových stránkách pražského gymnázia Budějovická.

Otestujte se: Zvládli byste přijímačky na gymnázium?

Další možností je testovací on-line aplikace Tesťák.cz, kterou připravilo nakladatelství Fragment. Ukázky jejích testů zdarma najdete zde.

Střední škola s maturitou i bez: široká nabídka

Je vám jasné, že žádný intelektuál z vašeho potomka nebude, nicméně samozřejmě chcete, aby se v životě dobře uplatnil. Pak je tu pro vás nabídka nejrůznějších středních škol a učňovských oborů, pestrá jako sám život. Jak se v ní zorientovat?

V první řadě musíte vzít v úvahu studijní výsledky, zájmy dítěte (nikoli vaše!) a finanční stránku studia. Škola by měla vašeho studenta alespoň trochu bavit a měl by mít odpovídající studijní výsledky. Se čtyřkami na základce nemá smysl zkoušet výběrovou střední školu! Více informací o možnostech vzdělávání poskytnou veletrhy, výstavy a burzy škol.

Nejmenší zájem mají rodiče a děti o tříleté učňovské obory, přestože po jejich absolventech je trvale velký zájem. To platí zejména o stavebnictví a strojírenství, ale také o chemických, dřevozpracovatelských nebo elektrotechnických oborech. Další zajímavou možností, která činí některé učňovské obory atraktivnější, jsou stipendia. Obvykle je vypisují kraje na místa, kde poptávka převyšuje nabídku, a zájemci o potřebné obory mohou dostat podporu až ve výši desítek tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Neuvěřitelné video: Muži vyzkoušeli porod, zhroutili se

Naučte se konečně mluvit: 5 základních pravidel

3 nejlepší česká gymnázia

  • PORG, Praha 8, soukromé
  • Gymnázium Jana Nerudy, Praha 1, státní
  • Arcibiskupské gymnázium, Praha 2, církevní

3 nejlepší české střední odborné školy

  • Střední škola - Waldorfské lyceum, Praha 4, státní
  • SPŠ sdělovací techniky, Praha 1, státní
  • Masarykova obchodní akademie, Rakovník, státní

zdroj: msmt.cz

 

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama