reklama

Jak vám dítě změní život? V dobrém i ve zlém

Kouříte? Pijete? Paříte do rána? Pořiďte si děti! Váš denní režim bude rázem zdravější. Ovšem je to něco za něco.

Foto: Thinkstock

Kouříte? Pijete? Paříte do rána? Pořiďte si děti! Váš denní režim rázem bude mnohem zdravější. Ovšem je to něco za něco.

Jak vyplývá z rozsáhlého průzkumu Nadace Kooperativa s názvem Česká rodina žije, život mladých rodičů s dítětem se v mnoha směrech zlepší, v jiných ale zase podstatně zhorší.

Díky dětem jsou rodiče zdravější...

Příchod dětí do rodiny přispívá ke zdravějšímu životnímu stylu. S dětmi budou rodiče daleko častěji (78 %) chodit na procházky a výlety.

Doporučujeme: Češi propadají jídlu, přejídají se skoro všichni

Novopečeným rodičům se zlepší také stravovací návyky. Velká většina lidí (70 %) totiž začne jíst zdravěji. Více než polovina z nich (59 %, takže zejména maminky) omezí pití alkoholu. A drtivá většina (83 %) si díky přítomnosti ženy na mateřské dovolené může dopřát víc zdravějšího domácího jídla, přičemž také trochu ušetří za návštěvy restaurací.

Lépe začne fungovat i rodinná sounáležitost. Téměř 60 % rodičů s malými dětmi se s dalšími členy širší rodiny začne díky potomkům navštěvovat častěji.

... ale v některých směrech strádají více

Na druhou stranu ani změn k horšímu není málo. Ta hlavní se týká spánku. Většina rodičů (64 %) chodí sice dřív spát, ještě víc jich však daleko dřív vstává (79 %), spánku tudíž ubývá. V důsledku toho mají mladí manželé i méně sexu (78 %) a kvůli únavě a nedostatku času méně sportují (71 %).

Péče o dítě také omezuje společenský život rodičů (85 %) a co je horší, mají méně času sami na sebe navzájem (83 %). Zejména maminky pociťují zpomalení kariéry (53 % celkem z dotázaných mužů i žen), šetřit ale musí s příchodem dítěte oba rodiče - potvrzuje to 73 % z nich.

Tak proč je vlastně máme?

Jak je vidět, miminko představuje záležitost finančně i časově náročnou. Výrazně změní životní styl rodiny, a ne vždy k lepšímu. Proč si ho tedy pořizujeme?

Čtěte také: Tlusté děti: Vypadají odlišně - a cítí se strašně

Mít dítě je sice přirozené, "správné důvody" pro to však neexistují. Jde o investici příliš časově i finančně náročnou, než aby se pouze rozumově vyplatila. Samotné zachování rodu je argumentem příliš abstraktním, jako pojistka vztahu to nefunguje (v některých případech spíš naopak), jako pojistka na důchod také leckdy ne.

Jenže bez dítěte bychom měli pocit, že něco důležitého v našem životě schází. Miminko ho naplní těmi nejhlubšími emocemi: láskou, strachem, slzami, štěstím. Donutí rodiče překonat vlastní limity obětavosti a pohodlnosti, nabídne jim pocit, že se podílejí na něčem, co přesahuje pouhý jeden lidský život.

Možná proto se říká, že nám vyšší moc oplatí dobrý skutek právě na dětech, co myslíte? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Obézní děti? Honit s klackem kolem domu! Celou rodinu!

V 60 vypadá na 30. Její rady: Nemít děti a pít víno!

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama