reklama

Tlusté děti: Vypadají odlišně - a cítí se strašně

Ve čtyřech letech váží 50 kilo, v pubertě už dvojnásobek. To prostě nelze přehlédnout. Vyčnívají z davu vrstevníků, a děti odlišnost nesnášejí. Přitahuje to výsměch a šikanu. Ve vyspělých zemích můžeme obezitu právem nazývat epidemií.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ve čtyřech letech váží 50 kilo, v pubertě už dvojnásobek. To prostě nelze přehlédnout. Vyčnívají z davu vrstevníků, a děti odlišnost nesnášejí. Přitahuje to výsměch a šikanu.

Obezita je problém vyspělých ekonomik, trápí hlavně USA a Evropu, děti i dospělé. Roste tempem o 10 % ročně i víc, takže ji právem můžeme nazývat epidemií. Češi a Češky nejsou výjimka. Ba naopak - zastáváme čestná čelná místa spolu s USA, Řeckem, Velkou Británií a Německem...

Stejně spolehlivě, jako bojují naši hokejisté o medaile, aspiruje zbytek země každoročně  na titul nejtlustší národ. V rámci EU se pohybujeme na medailových místech a nebýt Řeků, zlato by nás neminulo. Nadváhu má v ČR každý druhý dospělý člověk a každý pátý je obézní. Světově vedoucí Američany dokonce čeští muži zralého věku v počtu nadbytečných kilogramů tuku už předčili. Děti jsou na to o něco málo lépe - zatímco nadváhou trpí třetina (!) amerických dětí, u  nás je to asi desetina.

Z toho přece vyroste...

Ve dvou letech je to buclatý cvalda, nad kterým se babičky rozplývají: Vždyť on z toho vyroste... Nemusí! Záleží na genetických dispozicích. Jestli má jeho maminka či táta, nebo hůř oba kilogramy navíc, riziko obezity je značně velké. U desetiletého školáka s nadváhou už představuje jeden obézní rodič až 80 % pravděpodobnosti, že potomek bude mít stejný problém, oproti 10 % rizika u dítěte se štíhlými rodiči.

Učitelé vzkazují rodičům: Za tlusté děti můžete sami! Více se dozvíte ZDE >>

A přesně v tu chvíli je nejvyšší čas zasáhnout: nastavit vhodný jídelníček a přidat pohyb. Ale pozor - v celé rodině! Jinak to nebude fungovat. Buclatá mamka těžko bude kontrolovat, jestli dcerka s rostoucím zadečkem vyrazila o víkendu na kolo, když ona sama šlapání do pedálů zásadně odmítá... A když si si taťka dá večer k televizi míru smažených brambůrek a zapije je pivkem, těžko může chtít po synkovi, aby chroupal salátovou okurku...

Jak poznáte nadváhu?

Můžete ji spočítat podle Body Mass Indexu (BMI). Využijete vzorec, kdy váhu osoby v kilogramech vydělíte výškou na druhou v metrech.

Příklad: Žena váží 80 kg při výšce 170 cm. Počítáme: 80:(1,7 × 1,7) = 80:2,89 = 27,68166.

A pak už jen srovnáme výsledek s oficiálně stanovenou tabulkou, která vychází z věku a celosvětových výškově-váhových průměrů zvlášť pro muže a ženy a udává rozmezí jednotlivých váhových kategorií. Orientačně platí, že do BMI 25 je normální váha. Výsledek mezi 25 a 30 znamená nadváhu, výsledek 30 a víc obezitu. Od 40 výše mluvíme o morbidní obezitě. Tato rozmezí však platí jen pro dospělé.

Mohlo by vás zajímat: Tlustí rodiče považují své obézní děti za štíhlé

U dětí, které rostou rychle a poměr výšky a váhy se u nich hodně mění, se kritéria výrazně liší v závislosti na věku. Podle odborného časopisu British Medical Journal (květen 2000):

Holčičky 5 let

  • BMI do 17.14 normální váha
  • BMI 17.15 - 19.16 nadváha
  • BMI 19.17 a víc obezita

Kluci 5 let

  • BMI do 17.41 normální váha
  • BMI 17.42 - 19.29 nadváha
  • BMI 19.3 a víc obezita

Špekoune! Tlustoprdko!

Co si budeme namlouvat, ideál krásy se s nadváhou příliš neslučuje. Nemluvě o zvýšeném riziku nemocí jako cukrovka vysoký krevní tlak, infarkt nebo mrtvice. Pro děti však hraje zásadní roli reakce okolí, zejména vrstevníků - a ta je velmi odmítavá. Posměch může vyústit i šikanu, zanechat na dětské duši hluboké šrámy a způsobit psychické problémy v dospívání i v dospělosti.

Doporučujeme: Obézní děti? Honit s klackem kolem domu! Celou rodinu!

Obézní děti si méně věří a bývají nervóznější. Hůř hledají kamarády a mají horší výsledky ve škole, přestože nejsou hloupější. Provokace, výsměch a odmítání spolužáků může vést až k hlubokým depresím. Psychologické studie na adolescentech opakovaně prokázaly, že 5 % nejtlustších dívek a chlapců má ve srovnání se štíhlými vrstevnicemi a vrstevníky v dospělosti významné psychosociální problémy, ať už jde o dokončení studií, nalezení stálého partnera či partnerky nebo finanční příjem v zaměstnání. V důsledku toho roste riziko spáchání sebevraždy i rozvoje psychiatrických nemocí: maniodepresivní psychózy a úzkostných poruch.

zdroj: sportvital.cz, pravidlahubnuti.cz, rodina-deti.abecedazdravi.cz, phil.muni.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Honzík a Daneček: Kluci, kteří zabili své mámy

Přijímačky a maturity: Vše, co potřebujete vědět

Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej


 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama