reklama

Jak udělat dětem opravdu magický Štědrý večer

Nabízíme báječné tipy, jak si Vánoce užít a nestrhat se při tom.

Foto: Thinkstock

Honem rychle! Ozdobit stromeček, dobalit dárky, dodělat salát, osmažit rybu a řízky... Ufff. Všechno je hotovo, maminka padla a místo oslav by teď nejraději zalezla do postele. Něco vám to připomíná?

Nemůžeme napravit všechno, ale poradíme vám, jak se vyhnout nejhoršímu. Nabízíme báječné tipy, jak si Vánoce užít a nestrhat se při tom.

Základem je rituál

Aby Vánoce byly opravdu sváteční, potřebujete rituály. Ty staré, osvědčené, ale klidně i své vlastní, které se budou tradovat jen ve vaší rodině.

Doporučujeme: Rodinné vánoční rituály. Jaké jsou ty vaše?

Rituály by neměly být jen bezduché opakování stereotypů, kterým nerozumíme. Jsou to vlastně malé obřady, které dávají smysl lidskému konání a představují důležité mezníky na naší cestě od minulosti do budoucích časů. Nepodceňujte je! Pokud vás nebaví ty tradiční, udělejte si vlastní.

Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak si takový příjemný rituál vytvořit a dodat jím důrazu a půvabu okamžikům s lidmi, které máte nejraději. Protože rituály udělají z obyčejného setkání slavnostní událost.

Tradice, na které je škoda zapomenout

Vůbec nejde o časově náročné záležitosti. Nejkrásnější vánoční atmosféru vyčarují obyčejné drobnosti:

Čtěte také: Varování pro veřejnost: Andělíčci dneska lítaj nízko!

  • Vůně stromku: Mít les v obýváku je výsadou Vánoc a vy byste se o ni neměli připravit umělým vánočním stromečkem, přestože je třeba krásný na pohled a je s ním daleko míň práce. Stromek má vonět. Umělý nevoní. Tečka.
  • Vůně kadidla: Mohou to být vonné tyčinky, směs bylin nebo obyčejný franta. Bez téhle vůně by Vánoce byly chudší.
  • Svíčky: Nic však nedodá pokoji na útulnosti jako měkké, teplé světlo hořící svíčky. Na stromečku jsou sice náročné na uhlídání, nehledě na kapající vosk, ale klidně mohou hořet v bezpečném svícnu.
  • Koledy: Jingle Bells jsou samozřejmě krásné, ale ty si brouká cestou za dětmi Santa Claus. Český Ježíšek spíš ocení klasiku v rodném jazyce: Narodil se Kristus Pán, Nesem vám noviny, Štědrej večer nastal, Tichá noc, Slyšte, slyšte pastuškové... Je tolik krásných koled! Měli byste jich umět aspoň pár a měli byste je naučit také své děti. Využijte toho, že jsou ještě malé, a zazpívejte si společně pod stromečkem, než začnete rozdávat dárky.
  • Zvonek: Stříbrný hlas zvonku dodá oslavě na velebnosti, ale hlavně je báječným vyvrcholením napětí: Přijde Ježíšek? Nepřijde? Na chvíle, kdy táta vyhlíží s prckem první hvězdičku, zatímco maminka se krade ke stromečku, aby rozsvítila svíčky a zacinkala, budete všichni později s láskou vzpomínat.

Tradice, které si můžete vymyslet i vy

Kromě tradic sdílených většinou lidí můžete v rodině zavést i vlastní soukromé rituály - třeba štědrodenní procházku do lesa s dárky v podobě krmení pro zvířátka, návštěvu kostela s jesličkami a vyprávěním o Ježíškovi či posezení s nejbližšími přáteli, případně jejich dětmi.

Základem je ovšem stíhat. Zařekněte se proto, že poslední dárek zabalíte a poslední cukroví dopečete o čtvrtém adventu a rybí polévku s bramborovým salátem budete mít hotové 23. prosince odpoledne. Ozdobit stromeček stihnete i na Štědrý den ráno, a tak už bude zbývat jen usmažit kapra nebo řízky. Mezitím vám zůstane několik dlouhých hodin volna. Nehoňte se a využijte je k zábavě s těmi, jenž máte nejraději! Uvidíte, že to půjde!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

Miminko "diagnostikovalo" rakovinu, pilo z jednoho prsu

Nejlepší vánoční reklamy: Která vyhrává u vás?

reklama
Doporučené recepty
    reklama