reklama

Vánoční koledy

Jako vánoční koledy dnes označujeme všechny písně s vánočním motivem. Koledy původně pocházejí z křesťanských tradic a byly tak spojeny s tématikou zrození Spasitele, avšak novodobé koledy vůbec nemusejí mít náboženský kontext.
Typické vánoční koledy mají nezaměnitelnou melodii. Honosně zní především v mužských sborech, velmi dojemně mohou působit i v dětském podání nebo ve chvílích, kdy je u vánočního stromečku zpívá celá rodina.

Historie a tradice

Samotné slovo koleda má původ v latinském "calendae". Ještě před příchodem křesťanství byl tento výraz spojený s oslavami zimního slunovratu. Šlo o zpěvy, které se zpívaly, aby přinesly blahobyt a šťastné dny.
V křesťanství se pak výraz "koleda" pojil s mnoha svátky, nejenom Vánocemi. Koledy ve středověku zpívali děti obcházející domy ve vsi, aby prostřednictvím tzv. koledování prosili o výslužku. Bylo to na Štědrý večer, ale také na svátek svatého Štěpána, na Nový rok, na den Tří králů, na Hromnice nebo o Velikonocích. Písně nazývané koledy dnes představují téměř bez výjimky koledy vánoční. Navíc tak jsou označovány i moderní songy, oproštěné od náboženské tématiky. Pochopitelně se písně s vánoční tématikou těší veliké oblibě, Vánoce jsou totiž mnohými považovány za nejkrásnější ze všech svátků. Každým rokem tak k řadě tradičních koled přibývají i nově vytvořené vánoční hity.
Jako otec koled bývá označován svatý František z Asissi, který údajně vůbec první koledu vytvořil ve 13. století.

Obliba koled a ty nejznámější vánoční písně

Vánoční koledy dnes znějí po celou dobu adventní na mnoha místech po celém světě. Často je slyšíme jako zvukovou kulisu v obchodních domech, dotvářejí nezaměnitelnou atmosféru na vánočních trzích. Samozřejmě jsou součástí bohoslužeb i mnoha kulturních akcí konaných ve vznosném prostředí kostelů a kaplí.
Mezi ty nejznámější koledy patří Tichá noc, která vznikla až počátkem 19. století v Německu.

Tradiční české vánoční koledy:

Narodil se Kristus Pán
Chtíc aby spal
Půjdeme spolu do Betléma
Neseme vám noviny
Jak si krásné neviňátko
Štědrej večer nastal
Veselé vánoční hody
Dej bůh štěstí tomu domu
Pásli ovce Valaši
Já malý přicházím koledovat
Česká mše vánoční (Jakub Jan Ryba)
aj.

Vánoční hity současnosti

V období adventu vánoční koledy zaznívají také z rádií. Zatímco křesťanské stanice se nevyhýbají ani tradičnímu podání vánočních koled, moderní stanice jim dávají prostoru méně a pouštějí je snad jenom o Štědrém dni. Na všech vlnách však znějí vánoční písně. I ty novodobé vánoční koledy často vejdou do širokého povědomí a postupem času se stávají nedílnou zvukovou součástí vánočních svátků.
Připomeňme si například nestárnoucí hity Jaromíra Vomáčky a Zdeňka Borovce Vánoce, Vánoce přicházejí (oficiálním názvem Veselé Vánoce) nebo Těšíme se na Ježíška (copak nám asi nadělí).

Další oblíbené české vánoční hity:

Purpura (Jiří Šlitr, Jiří Suchý)
Tři oříšky pro Popelku (Iveta Bartošová)
Sliby se mají plnit o Vánocích (Janek Ledecký)
Medvídek (Lucie)
Ladovská zima (Jaromír Nohavica)

Za zmínku stojí i nestárnoucí hity zpívané v angličtině, které zdomácněly i u nás a s vánoční atmosférou se nedílně pojí. Zdaleka nejde jenom o tisíckrát přezpívané Jingle Bells (u nás Rolničky).

Legendární zahraniční vánoční hity:

Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon
Thank Got It´s Christmas - Queen
All I Want For Christmas Is You - Mariah Carey
Last Christmas - George Michael

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama