reklama

Příběh tatínka: Andělíčci dneska lítaj nízko

"Musim jim říct, aby je líp přibíjeli, jinak mi tu lítaj po kostele," mumlá si farář pod fousy. Kouká přitom na holčičku. Nebo na anděla?

Foto: Thinkstock

Jak snadno se malá holčička splete s andělíčkem? To je hned!  Pan farář nevěří vlastním očím a babičky raději se křižují...

Co všechno se může stát, když přijde do kostela anděl, popisuje analytik a spisovatel Martin Macek Cabicar, tatínek čtyřleté dcery Viktorie.

Co se stane, když přijde anděl do kostela?

Blíží se Mikuláš. Ve školce bude každoroční akce andělů a čertíků a Viki chce být andílek. Vypravili se s babičkou pro kostým a sehnali nádherná křídla, svatozář i bílou sukýnku. Pochopitelně, že si všechno Viki napařila na sebe a odmítala to sundat.

Čtěte také: Andělé existují! Kdo doopravdy jsou a jak vypadají?

Andělíček poletoval po pražských ulicích a budil úsměvy kolemjdoucích, ale nějak ho to táhlo domů. Často se nám stává, že Viki zabíhá do obchodů, bank, směnáren, ale podle teorie pravděpodobnosti, tentokrát si vybrala kostel. Andělíčci již holt mají v křídelch takový grif a babička ji nestačila chytit.

Člověk by řekl, že lidé v kostele jsou na malé andělíčky zvyklí, no... Nejsou. Viki proběhla boční lodí a zastavila se před zpovědnicí, ve které se svítilo a seděl tam pan farář. Jen tak stála a culila se, až se kněz vyklonil a povídá:
"A ze kterého oltáře ty jsi spadla?"

Viki se jen zahihňala a poskakovala dál. Pan farář se za ní díval a mumlal: "Musím jim říct, aby je líp přibíjeli, jinak mi tu lítaj po kostele." Opět se opřel a babička ještě zaslechla: "A ne, nic jim neřeknu. Když budu vyprávět, že jsem viděl po kostele poletovat andělíčky, tak mě zase přeložej."

Viki doběhla k sakristii, před kterou seděl pán, asi kostelník. Chvíli se na sebe dívali, neřekli nic a Viki pokračovala v letu. Kostelník houkl do sakristie: "Bude pršet, nejspíš."

A ze sakristie se ozvalo: "Jak to víš?"

"Andělíčci lítaj děsně nízko," hodil zpátky.

Viki se zastavila před bočním oltářem, kde se modlila jedna stará paní. Ta se na ni usmála a povídá: "No ty jsi nádherný andělíček! Tak jak je v nebíčku?"

Doporučujeme: Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Viki nevěděla jak je v nebíčku, ale ze školky měla zážitků mraky, tak proč se nepodělit?
"Dělali jsme stromy. A jablíčka. Já dělala obláčky!"

Ano, měli výtvarku. Nepodílela se na stvoření světa, ovšem stará paní dala ruku na ústa a vyhekla.

"A pořád po sobě stříleli! Oni pořád zloběj, já jim říkám, aby to nedělali!" Nevyjádřený podmět: "kluci". Klukovské hry ve školce Viki neberou. Jinak běžná pracovní náplň andělíčků, poletovat po válečných konfliktech a přemlouvat zúčastěné, ať už se přestanou zabíjet. Stará paní si začala Viki pozorně prohlížet, ale ta běžela dál. Ven z kostela.

Ve dveřích se srazila s pánem, co zrovna vcházel, chtěl ji pustit, ale když si všiml křidýlek a svatozáře, zarazil se:

"Určitě chceš ven? Ty patříš sem, ne?"

"Ne," zahihňala se Viki.

"Ty jsi z jiného kostela? A jsi opravdu andělíček? Tak ukaž, jak umíš lítat!"

Viki několikrát zamáchala rukama. Pochopitelně se nijak nehnula z místa.

"No..." řekl pán pochybovačně. "To moc vysoko nebylo."

"Já je mám nový." vysvětlovala Viki. "Nesmím si je zničit, já je mám na pátek."

"Aha." odtušil pán. "Ty máš křídla v záběhu. Tak jo, tak leť opatrně, rozhodně ne víc jak stovkou."

A Viki vyběhla ven.

Když jsme večer lovili Viki na koupání, dohodli jsme se s maminkou, že investujeme do síťky na andělíčky.

Příhody z jiného světa

Také jste zažili se svým prckem příhodu jakoby z jiného světa, na kterou dodnes s dojetím vzpomínáte? Můžete ji ostatním povyprávět v diskuzi pod článkem.

Další příhody šikovného tatínka Martina, maminky Káti a jejich malé Viki si pak můžete přečíst v knize Dítě školkou povinné. Příběh s malou Viki se můžete těšte i u nás: Dozvíte se v něm, co všechno tatínek zažil, když musel vzít v nouzi svoji malou holčičku na pánské toalety. Možná vás ani nepřekvapí, že v něm hrají roli "bimbasové" a čokoládové anakondy...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

Miminko "diagnostikovalo" rakovinu, pilo z jednoho prsu

Nejlepší vánoční reklamy: Která vyhrává u vás?

 

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama