reklama

Jak to udělat, aby se děti nebály zubaře

Co děti čeká během prohlídky v ordinaci stomatologa? A jak jim návštěvu obávaného zubaře zpříjemnit, aby se ho přestaly bát?

Foto: Thinkstock

Sladké mikulášské a vánoční nadílky dávají každoročně zabrat (nejen) dětským zubům, počátkem nového roku byste proto měli věnovat chrupu zvýšenou pozornost.

Co děti čeká během prohlídky v ordinaci stomatologa? A jak jim návštěvu obávaného zubaře zpříjemnit, aby se ho přestaly bát?

Učte je to odmalička

Nemá cenu dětem sladké a kyselé potraviny zakazovat, stejně by si k nim našly cestu potají. Klíčem je poctivá péče. Když naučíte potomky o chrup pečovat odmalička, postupně si na čištění zubů zvyknou a budou ho brát jako automatickou činnost.

Doporučujeme: Nelíbejte miminko, zkazíte mu zuby!

Důležité jsou i pravidelné prohlídky u stomatologa. Ty si děti často mohou spojovat se strachem a obavami, které však při citlivém přístupu rodičů i ošetřujícího personálu rychle zmizí. Při správné spolupráci všech zúčastněných dokonce můžete docílit toho, že se váš potomek bude na návštěvy zubaře těšit. Jak na to?

Kdy jít k zubaři poprvé?

Mezi mnoha rodiči stále převládá domněnka, že na mléčném chrupu u dětí nezáleží, protože první zuby stejně vypadají. To ale není pravda. První prohlídku u stomatologa by dítě mělo absolvovat s prvními prořezanými zoubky, tedy přibližně v šesti měsících až jednom roce.

Další návštěva je vhodná, až se objeví první stolička, a třetí po prořezání celého dočasného chrupu, tedy zhruba ve dvou až třech letech věku dítěte. Pravidelné preventivní prohlídky by pak měly následovat každého půl roku.

Čtěte také: Za zkažené dětské zoubky můžete vy, rodiče!

Součástí pravidelných preventivních stomatologických prohlídek je klinické vyšetření zaměřené na správné prořezávání zubů a vývoj čelistí či zjištění případných zlozvyků nebo defektů. Po uzavření mezizubních mezer by měl stomatolog provádět i rentgenologické vyšetření zaměřené na včasné vyhledání mezizubních kazů, které jsou jinak na povrchu zubů pozorovatelné až v pozdějším stádiu. Zhruba v osmi letech se pak zhotovuje rentgenový snímek, který ukáže obě čelisti včetně zárodků stálých zubů.

Hlavně návštěvu neodkládejte

S dítětem je dobré zajít k zubnímu lékaři co nejdříve i z psychologického hlediska. Jakmile dorazíte do ordinace až tehdy, když bude nejhůře a dítě bude trápit bolest, je už pozdě. V takové situaci by neznámé prostředí a negativní zkušenost spojená s bolestí mohly z návštěvy zubní ordinace vypěstovat fobii.

"Zanechání kazu bez ošetření může vést k velkým bolestem, strachu dítěte ze zubního lékaře nebo k poškození zárodků stálých zubů," varuje doktor Stuchlík před zanedbáním péče a pravidelných prohlídek.

Zažeňte strach předem

Na návštěvu zubaře by se měl připravit i sám rodič. Mezi dítětem a rodičem, zejména maminkou, je totiž do tří let věku silná emocionální vazba. Pokud prcek vycítí, že je jeho doprovod u zubaře nervózní, přenese se negativní emoce i na něj a ošetření ztíží.

Víme to: Péče o zuby v těhotenství: Co je fáma a co pravda

Před první zubní prohlídkou by proto mělo být dítě dobře vyspané, najezené a pokud možno v dobré náladě. Čas v čekárně by mělo trávit příjemně, třeba hraním. Do stomatologického křesla se dítě může posadit spolu s rodičem. Zubní lékař ho pak na křesle povozí, ukáže mu vyšetřovací nástroje a při té příležitosti mu zběžně prohlédne dutinu ústní.

Neříkejte: To bolet nebude!

I větší děti je dobré na návštěvu zubního lékaře připravit a v závislosti na věku si o ní doma popovídat. Rozhodně není správné ho strašit nebo mu lhát. Pokud víte, že dítě čeká vrtání nebo trhání zubu, mělo by na tuto situaci být připraveno, aby ji snáze zvládlo.

Většina zubních lékařů v dnešní době nabízí ošetření v lokální anestezii, vše tedy probíhá bezbolestně a dítě se opravdu nemusí ničeho bát. Jestliže navíc v čekárně i ordinaci panuje milá nálada, máte z poloviny vyhráno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odmítá si čistit zuby? Zakleknout a donutit!

Léčivá síla kočičiho předení: Patří kočky k dětem?

Zuby: Čistit jen shora dolů, do stran ne!

reklama
reklama
reklama