reklama

Péče o zuby v těhotenství: Co je fáma a co pravda

Mají těhotné ženy více zubních kazů? Platí "za jedno těhotenství jeden zub"? Jsou v požehnaném stavu léky tišící bolest skutečně tabu? Prozradíme vám to!

Foto: Thinkstock

Mají těhotné ženy více zubních kazů? Opravdu platí staré známé "za jedno těhotenství jeden zub"? A jsou v požehnaném stavu léky a injekce tišící nesnesitelnou bolest skutečně tabu?

Časté mýty a polopravdy, jež kolují mezi nastávajícími i čerstvými maminkami, uvádí na pravou míru MUDr. Zdeněk William Pelc z Canadian Medical Care v Praze.

Když je žena těhotná, krvácí jí dásně

Pravda i fáma. V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také vůbec nemusejí. Vše se odvíjí od toho, jak žena pečovala o své zuby ještě předtím, než přišla do jiného stavu. Začnou-li se v těhotenství projevovat nějaké problémy na dásních, de facto jde pouze o to, že hormonální změny potencují zánět - ovšem zánět, který tam už byl.

Doporučujeme: Nejtrapnější problémy v těhotenství? Tady jsou!

Jestliže chodíte pravidelně na prevence a na dentální hygienu a zánět v ústech nemáte, s těhotenstvím ho dostat nemůžete. Ovšem pokud před otěhotněním máte i sebemenší zánět a občas vám dásně při čištění zubů krvácejí, gravidita je v takovém případě spouštěčem zánětlivých procesů.

Zuby se v období gravidity kazí více

Fáma. Pokud se o své zuby dobře staráte, kazivost by se zvýšit neměla. Problém je spíš v přístupu než v těhotenství samotném. Pokud žena na začátku těhotenství například často zvrací, je hodně vyčerpaná a unavená a v důsledku toho nemá chuť nějak zvlášť se starat o svůj chrup, nepečuje o zuby a mezizubní prostory dostatečně, může se kazivost zvýšit.

Podstatné je, aby těhotná o své zuby pečovala minimálně stejně jako před otěhotněním, ideálně ještě pečlivěji. Zuby by si měla čistit ráno a večer, mezizubní prostory pouze večer, používat zubní pastu nebo ústní vodu s antibakteriálními složkami. Během gravidity by pak měla dvakrát navštívit dentální hygienu kvůli kontrole dásní a odstranění zubního kamene.

Jedno těhotenství = jeden zub pryč?

Fáma. Dřív se říkalo, že v těhotenství dochází k demineralizaci a odvápnění zubů. Bylo ovšem prokázáno, že ženský organismus v průběhu těhotenství netrpí nedostatkem vápníku, jestliže jí těhotná žena normálně. Jinak odvápněním trpí spíš kosti než zuby a hrozí spíše osteoporóza. Jde o přechodný problém a s normální výživou po porodu se vše vrátí zpátky.

Po každém zvracení čistit zuby!

Fáma. Co se týká dentální hygieny, je pro ženy absolutně nejhorší první trimestr - a to i proto, že mnohým se nevyhýbá těhotenská nauzea (pocit nevolnosti, nutkání na zvracení) či přímo zvracení několikrát za den. Důležité je vědět, že čistit si zuby po každém zvracení je nežádoucí.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz >>

Následkem zvracení se totiž vylučuje přes ústa kyselý obsah žaludku a na zuby se tak dostane kyselina, která je začne okamžitě leptat. A pokud zuby začnete čistit, tak naleptanou, v tu chvíli měkkou sklovinu ještě navíc dřete, a tím svým zubům ubližujete.

Vhodné je proto ústa jen hodně vypláchnout vodou a zuby si vyčistit nejdřív za patnáct minut. Vypláchnutím se totiž kyselina naředí a sliny srovnají pH v ústech zpět na standardní úroveň.

V těhotenství se nesmí rentgenovat

Pravda. Těhotná žena nemá podstupovat rentgen během gravidity, ani při vytržení zubu.

Žádné léky proti bolesti!

Fáma. Je-li žena gravidní, nedoporučuje se žádná chemie - a podávání jakéhokoli léku je tedy nutné konzultovat. Některá moderní anestetika se nedoporučují v prvním trimestru, ale v pokročilejším stadiu těhotenství při nutném zákroku použitelná jsou.

Pokud se totiž zuby vrtají "zaživa", je to špatně. Když zub při vrtání bolí, žena je v takovém stresu, že z kůry nadledvin vyplavuje adrenalin. V důsledku toho se stáhnou cévy a dochází ke špatnému prokrvování plodu.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenství poznamená psychiku ženy v dobrém i ve zlém

Chtěli volnou hodinu, dali učitelce do kávy projímadlo

9 chytrých triků, jak pracovat lépe a zároveň méně

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama