reklama

Nelíbejte miminko, zkazíte mu zuby

Možná vás to překvapí, ale jednou z nejčastějších příčin kazivosti zubů u miminek je mateřská láska, konkrétně polibky. Jenže chtějte po mámě, aby svoje miminko nelíbala - to přece nejde! Co s tím?

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná vás to překvapí, ale jednou z nejčastějších příčin kazivosti zubů u miminek je mateřská láska, konkrétně polibky. Jenže chtějte po mámě, aby svoje miminko nelíbala - to přece nejde! Co s tím?

Na vzniku zubního kazu u dětí může mít velký podíl dědičnost. Pokud tedy plánujete miminko, neponechávejte nic náhodě a začněte s důkladnou péčí o zuby u sebe co nejdřív. Už budoucí maminka by si měla uvědomit, že to, co v těhotenství spořádá (nebo nespořádá), ovlivní také vývoj zubů - ten totiž začíná v prvních týdnech nitroděložního života, zhruba 34. den, a pokračuje ještě několik let po prořezání zubů.

Opatrně s polibky novorozencům!

Důkladnou péči je třeba věnovat už i miminku, jehož zoubky se teprve klubou. "Důležitým faktorem v rozvoji kazivého procesu u dětských zubů je transmise kariogenních mikroorganismů, především Streptococcus mutans z matky na dítě," říká MUDr. Petr Žáček, MBA, pediatr kliniky Program H Plus z Prahy - Smíchova. Přeloženo do srozumitelné češtiny: za kažení dětských zoubků mohou bakterie, obsažené v ústech matky. Přenos se uskutečňuje slinou. Nejčastěji je tak na vině líbání dítěte na ústa nebo nesprávné hygienické návyky - například oblíbené olizování dudlíku rodiči.

Dudlík neolizovat?!

Olizování dětského dudlíku si maminky nejspíš odpustit dokážou, líbání miminka však určitě ne. Což je samozřejmě dobře, ale rodiče by měli velmi dbát na vlastní ústní hygienu. Čím méně budou jejich vlastní ústa osídlena streptokoky, tím menší je nebezpečí, že přenesou nákazu při mazlení na miminko.

Základ: správná hygiena

Je také dobré učit ústní hygieně dítě už odmalička. Pro děti se vyrábí spousta pestrých kartáčků s veselými obrázky. Kartáček měňte u dětí minimálně jednou za tři měsíce, klidně častěji, protože prckové mají tendenci štětinky okusovat. U umyvadla s nimi zůstaňte alespoň dvě minutky a ukazujte jim, co všechno se s kartáčkem dělá. Rovněž dohlížejte na to, aby vaše dítka zbytečně nepolykala zubní pastu. Ze začátku je velmi vhodné používat pastu dětskou - předejdete tak ohnivým scénám, že něco pálí…

Skoncujte s dudlíkem včas! Jak na to, zjistíte ZDE >>

Abyste své děti dostatečně připravili na zubaře, je nutné s nimi jeho ordinaci navštěvovat už od nejútlejšího věku, aby si postupně na prostředí bílých plášťů zvykalo. Lékař zkontroluje správný růst a také může včas odhalit začínající zubní kaz.

Prevence zabrání nejhoršímu

Preventivní péče vychází ze zákona. Prohlídky jsou u dětí v kojeneckém věku stanoveny jednou za 2 měsíce a po dosažení jednoho roku života každý lichý rok. Mezi 3 a 5 rokem však bývají děti poměrně často nemocné, problematické bývá i období dospívání. V tuto dobu se proto vyplatí chodit z zubaři na kontrolu alespoň jednou ročně.

Už ve dvou letech lze provést u dítěte detekci zubního kazu neinvazivním vyšetřením zvaným Dentocult. To probíhá formou stěru, kdy lékař zjistí osídlení dutiny ústní bakteriemi a podle výsledků může včas zahájit léčbu. Tato prevence se u dětí vyplatí zejména v obdobích "infekčního okna", což je věk od 6. do 31. měsíce života a poté věk okolo 6 let, kdy se začínají prořezávat stálé zuby.

Pokud chcete svému dítěti uchovat krásné bílé zuby do dospělosti, je třeba se na chrup zaměřit a poctivě čistit. Děláte to? A děláte to opravdu dobře? O tom můžete hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Samuel: Křičeli na něj "zrůdo", protože chtěl být dívka

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Nejkrásnější a nejoblíbenější česká jména roku 2012


 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama