reklama

Léčivá síla kočičího předení: Patří kočky k dětem?

Kočičí předení skutečné léčí. K malým dětem se však tyhle malé šelmičky moc nehodí. Vyžadují totiž uctivé zacházení a mazlit na povel se odmítají.

Foto: Thinkstock

Kočičí předení skutečné léčí. A nejen to - kočky dokážou vrněním svého člověčího pána manipulovat přesně tam, kde ho chtějí mít, třeba k misce k potravou.

K malým dětem se však tyhle malé šelmičky moc nehodí. Vyžadují totiž uctivé zacházení a mazlit na povel se odmítají.

S člověkem od úsvitu věků

Podle archeologických nálezů doprovázejí kočky člověka už 11 000 let, od dob neolitu. V Egyptě dokonce povýšily mezi bohyně, zřejmě díky překvapivé dovednosti zabíjet kobry královské a schopnosti chránit úrodu před škůdci, kterou civilizace založená na zemědělství opravdu oceňovala.

Čtěte také: 35x o kočkách: Potí se na tlapkách a cítí zemětřesení!

Egypťané věřili, že kočky umí předvídat budoucnost. Dnešní esoterici jsou přesvědčeni, že vnímají spektrum pro lidi neviditelné, v němž komunikují se stvořeními z jiných dimenzí. Tomu sice věřit nemusíme, ale faktem je, že kočičí předení opravdu léčí. Jde o záležitost dosud úplně neprozkoumanou a vědecky velmi zajímavou.

Regenerují kosti i svaly

Většina lidé je přesvědčena, že kočky předou na projev spokojenosti: Když je mazlíme a krmíme, když kojí mláďata. Ale ony předou i při zákrocích u veterináře nebo když se léčí ze zranění. Má to smysl: Kočičí předení prokazatelně zvyšuje pevnost kostí a podporuje hojení ran.

Vrnění  vzniká v důsledku přerušovaného stahování hrtanových a bráničních svalů při vdechu i výdechu. Zásadní je jeho frekvence, která se pohybuje od 20 do 140 Hz. Vlnění v tomto rozsahu nejenže podporuje regeneraci kostí, ale také léčí měkké tkáně (svaly, šlachy a vazy), mírní stres, dýchací potíže a snižuje krevní tlak, čímž předchází infarktu.

Odborníci se domnívají, že tento mechanismus kočky vyvinuly, aby stimuloval pohybový aparát, aniž by musely vynakládat energii na pohyb.

Ale také s námi manipulují...

To ovšem není zdaleka všechno. Vypadá to, že kočky používají předení i ke komunikaci se svými lidskými páníčky, konkrétně k jejich bezostyšné manipulaci. Prokázala to studie britské bioložky Karen McCombové.

Doporučujeme: Jakého psa vybrat k dítěti?

Jak zjistila, kočky dokážou změnit hlasovou frekvenci tak, že místo uklidňujícího léčivého vrnění vydávají pro lidi zneklidňující zvuky, které připomínají dětský pláč. Podle zvukové analýzy obsahuje toto vtíravé vrnění rušivé vysokofrekvenční tóny. Kočky dokonce dokážou jejich intenzitu regulovat podle toho, jak moc naléhavě má vrnění znít.

Vypadá to, že přesně vědí, jak si vynutit pozornost. Zneklidňující předení používají naprosto cíleně, když chtějí "svého" člověka vyburcovat k nějaké činnosti - třeba k naplnění misky nebo k rannímu vstávání.

Nákaza od kočky? V minimální míře 

Milovníky koček okouzluje zejména jejich nezávislost. Na rozdíl od psů totiž netouží po neustálé pozornosti a lásce. Samy určují, kdy si je může člověk pomazlit, a většinu dne se věnují vlastním záležitostem: lovu, spánku, zkoumání okolí, čištění kožíšku, milování a hře. K úplné spokojenosti jim postačí jídlo a pelíšek - od toho tu přece lidi jsou!

To však neznamená, že by se svými lidskými páníčky měly moc trpělivosti. S jejich neposednými mláďaty už vůbec ne! Malé šelmičky si jen málokdy nechají něco líbit a ostré drápky mohou zanechat na dětské tvářičce nepěkné hluboké škrábance.

Někteří lidé mají také obavy k nákazy kočičími nemocemi, ty však nejsou příliš reálné. Kočičí svrab se snadno léčí a člověka neohrožuje. Blechy jsou spíš výjimkou než skutečným nebezpečím. Kočičí škrkavky hrozí infekcí, pokud si děti hrají na místě znečištěném exkrementy, v nichž jsou vajíčka červů. Ta se pak mohou ze špinavých rukou dostat do úst a do trávicího traktu, kde způsobí neplechu. Základní obranou je hygiena: Stačí vést dítě k tomu, aby si venku neolizovalo prsty a před jídlem mylo ruce mýdlem a teplou vodou. Pak je nebezpečí minimální.

Co se nedá předem odhadnout ani nijak ovlivnit, je případná alergie. Jinak pokud žije kočka v bytě a je pravidelně odčervovaná, žádná závažná nákaza nehrozí.

S dětmi opatrně!

Mít doma kočku je vždy přínosem pro výchovu. Dítě se na ní učí odpovědnosti, povinnostem, lásce k přírodě, empatii. Snadnější to bude s přítulným plemenem. Pokud chcete přinést kotě do rodiny s dětmi, vyhněte se raději nezávislým kočkám evropským, které jsou známé svou samostatností. Jako plemena vstřícná k lidem se doporučují kočky britské, Ragdoll či mainské mývalí. Důležitá je však vždy osobnost konkrétního zvířete.

Ale i když budete mít šťastnou ruku, přesto veďte v patrnosti, že máte doma malou šelmičku. Nikdy nenechávejte kočku s dětmi samotnou. Naučte je také, že se mají ke kočce chovat s patřičnou úctou. Jedině tak budete moci přednosti těchto půvabných malých stvoření bezpečně ocenit.

Podívejte: Přesně takhle by to nemělo vypadat!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ten pes je rozmazlený! K dítěti ani do postele nepatří!

David (18) má o životě jasno: Sex není nic pro mě!

10 lidských potravin, které mohou vaši kočku zabít

reklama
reklama
reklama