reklama

Jak předejít vztekání dětí? Vážně to funguje

Stačí, když si osvojíte základních 5 kroků, a vaše dítě na vztekání zapomene. Vážně to funguje.

Foto: Thinkstock

Nevěřila byste, že tak malý prcek dokáže vyvolat tak obrovský poprask. Vaše zlatíčko hystericky řve a válí se po zemi v samoobsluze. Vnímáte pohoršené a soucitné pohledy okolí a snažíte se tvářit, že k němu nepatříte...

Víme, jak se napříště podobné situaci vyhnout! Stačí, když si ve výchově osvojíte základních 5 kroků. Vážně to funguje.

Batole miluje jen sebe

Vyjdeme z toho, že nejste špatný rodič. Kdepak! To jen ten malý človíček u vašich nohou je momentálně frustrovaný až na dřeň a vytočený k nepříčetnosti. Strašně rád by řekl: "Ale mami, já prostě moc chci zrovna tyhle bonbóny. Dostal jsem na ně strašnou chuť!" Ale touha (a křivda z jejich nedostupnosti) jsou příliš silné, a tak vydává jen neartikulované "uáááá!" a kope patami do země.

Doporučujeme: Jak utáhnout dítě na vařené nudli

Má na to plné právo. Po celý dosavadní život byly potřeby dítěte na prvním místě jeho i vašem. Nedivte se proto, že neexistuje větší narcis než batole! Sebe miluje nejvíc na světě, jeho přání doteď rodiče splňovali. Tak kde to vázne!

V bodě zlomu. Okolo třetího roku nastal čas na socializaci. Dítěti je třeba vysvětlit, že někdy musí ze svých přání slevit a hledat kompromisy. Pochopitelně se mu to nelíbí, a tak to dává  razantně najevo.

Jediná možnost jak vztekání ustát, je zachovat ledový klid a postupovat podle našeho návodu.

1. Naučte se odhadnout, kdy se k tomu schyluje

Malé děti projevují sklony ke stereotypu. Chtějí večer slyšet pohádku vyprávěnou stejnými slovy jako včera, líbí se jim jejich stále stejná miska na jídlo nebo starý ošuntělý méďa. Stejně tak tíhnou k opakování činností, takže jsou poměrně čitelní.

Je prcek unavený, necítí se dobře, rostou mu zoubky, má hlad? Mějte se na pozoru!

Čtěte také: Megatvrdohlavý puberťák: Platí na něj vůbec něco?

Pokud vaše malá slečna po obědě nespala a klíží se jí víčka, netahejte ji na dlouhý večerní nákup jasně osvětleným supermarketem. Prostě přesuňte nákup na jindy nebo na někoho jiného, zůstaňte v pohodlí domova, pomazlete ji, nabídněte drobný pamlsek a v klidu odpočívejte.

2. Potlačte vztekání v zárodku

Ideální cestou je odvedení pozornosti někam jinam. Zaujměte dítě lákavou činností, jídlem či jinou akcí dřív, než se vztek stihne rozhořet.

3. Zmizte ze scény

Ne vždy to jde (ze supermarketu neutečete), ale pokud ano (třeba doma), tak to funguje. Halasné představení je totiž určeno hlavně pro vás. Nabírá prcek na křik? Pohlaďte ho po hlavičce, aby věděl, že se nezlobíte, a v klidu odejděte do jiné místnosti. Zmizí-li divák z hlediště, nemá herec pro koho hrát...

4. Vnímejte, o co jde

Pokud jde jen o jinou barvu punčocháčů, nestojí to za křik a je lepší vyhovět. V některé situaci je ovšem třeba jasně říct "ne!". Abyste tyto dvě možnosti odlišili, musíte dítěti naslouchat a vědět, co se mu opravdu líbí či nelíbí.

V případech, kdy to není nutné, pak umožněte prckovi projevit vlastní vůli. Je jedno, jestli má boty zelené nebo růžové, jestli si nechce malovat, ale stavět lego, jestli nemá právě chuť na mlíčko. Ponecháte-li dítěti prostor pro vlastní rozhodování, vyhnete se frustraci jeho i své.

5. Zachovejte klid

To se snadno řekne, ale hůř udělá, myslíte si. Jenže ruku na srdce - máte jinou, lepší možnost? Nikoli!

Pokud už ke scéně dojde, nepřipojujte se vlastními negativními výlevy. Když vyjdete z faktu, že dítě opravdu vnímá situaci příkoří, byť subjektivně, bude se vám jeho řev lépe snášet. Prostě nereagujte. V klidu dejte najevo, že tu jste stále pro něj, ale že jeho způsob nefunguje. Když dítě uvidí, že vztekání nezabírá, přestane to zkoušet.

Přijde vám to těžké? Nebo myslíte, že naše rady nebudou fungovat? Nabídněte v diskuzi pod článkem svoje vlastní tipy na výchovu!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vzteká se? Nastavte zrcadlo: Vztekněte se víc!

NoKidding klub: Hlavně nemít děti! Nikdy!

Svatomartinské hody: Recept na husu a výběr vína

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama