reklama
 

NoKidding klub: Hlavně nemít děti! Nikdy!

Je normální, když žena netouží po dítěti? Ano! Jde o její soukromou záležitost a svobodné rozhodnutí. Přesto ji okolí většinou lituje nebo rovnou odsuzuje.

Foto: Thinkstock

Když nechcete dítě, jste menšina - a tudíž podezřelí. U chlapa se to ještě odpustí. Ale když netouží po dítěti žena, není normální!

Je to sobecká a bezohledná kariéristka! Nebo je aspoň divná. Společnosti prostě diktuje zdravým ženám rodit. Bezdětnost odpustí nanejvýš řádové sestře, jinak se omlouvá jen neplodnost.

Málo se přitom ohlížíme na fakt, že mít dítě, nosit ho v sobě, porodit a odchovat je svobodné rozhodnutí a soukromá záležitost. Lidé, kteří po tom netouží, se sdružují do klubů s názvem NoKidding. Jejich filozofie je jednoznačná: "Děti? Nikdy!"

Co o nich vlastně víme?

Rodiče? Pobláznění pedomagoři!

První klub NoKidding založil v roce 1984 Kanaďan Jerry Steinberg ve Vancouveru. Dnes je najdete po celém světě včetně ČR. Jedná se o dobrovolné neziskové uskupení, jehož členy se stávají páry i jednotlivci bez ohledu na pohlaví, věk či barvu pleti. Společně se baví a scházejí, ovšem pod  jedinou podmínkou: Nesmí mít děti.

Doporučujeme: Kolik stojí dítě? Možná vás to zruinuje: Milion a půl!

Proč ne? Důvodů je spousta:

  • Ztráta nezávislosti a svobody: Cestovat, studovat, užívat si? Zapomeňte.
  • Velké výdaje: Jak vyplývá ze statistik, než mládě rozepne křídla a opustí rodné hnízdo, přijde mámu s tátou přibližně na 1,5 milionu Kč.
  • Obrovská odpovědnost: Každý se na ni nemusí cítit.
  • Bolest a zdravotní rizika: Ať nikdo netvrdí, že to o porodu neplatí…
  • Omezení kariéry: V případě žen zcela jistě.

Docela pádné argumenty, že? Přesto se mnoho bezdětných lidí cítí být svým okolím diskriminováno, nebo aspoň litováno. Připadají si jako opovrhovaná menšina, a tak si pod tlakem společnosti neberou příliš servítky. Jak cituje jejich členy web Zdravě.cz:

  • Naprosto mě fascinuje, jak si současná pedocentrická společnost namlouvá, že děti jsou jakýsi jiný druh inteligence. Že jejich názor je potřeba brát v potaz stejně jako názor dospělých. Možná je potřeba ty poblázněné pedomagorata probrat do skutečnosti, že děti jsou nedospělí jedinci, kteří se velice často chovají na úrovni hůř vycvičeného psa a jsou ovládány pudy bez schopnosti plánování, sebeovládání nebo empatie.
  • Těch nechutných zážitků s maminami je až hrůza. Vzhledem k tomu, že jsem byl svědkem toho, že těhotenství dokáže na ženě zničit vše nejhezčí, pro mladé matky mne napadla přezdívka "chodící mlékarna". Žena, která se nechá otěhotnět, přestává být ženou, ale stává se shlukem buněk, který slouží už jen jako zdroj potravy. A muž otec se stává lovcem, sběračem.

To fakt naštve, ale…

Některé ženě biologické hodiny prostě netikají. Nebo jí dítě připadá jako přílišná odpovědnost. Či nepotkala toho pravého. Případně má prostě jiné zájmy.

"Asi mi chybí mateřský pud," krčí rameny podnikatelka Klára (38) z Prahy. Jako krásná žena měla několik příležitostí založit rodinu. Vyhnula se jim. "Maminka mi vždycky říkala - Počkej, jednou poznáš toho pravého! To mi přišlo jako vysvětlovat gayovi, že až potká tu správnou holku… Všichni mí ex- byli skvělí, ale děti na mě fungují jako antikoncepce. Prostě po nich netoužím. A nechápu, proč bych měla své tělo, zájmy a ambice obětovat něčemu, po čem netoužím."

Čtěte také: Zpověď: Nepodlehnu davové psychóze, dítě prostě nechci

Její kamarádku Irenu (29) také moc neláká být maminkou. "Přijde mi to jako obrovská odpovědnost. Jak se můžu k něčemu zavázat na dvacet let, když v dnešním světě netušíte, co bude za rok," říká. "S mým posledním přítelem jsme se rozešli, protože považoval za samozřejmost, že mu dám děti. Argumentoval: Jsi přece ženská! - a strašně se pak divil, že jsem mu místo toho dala kopačky," vzpomíná.

"Jenže já nechci mít dítě jen kvůli partnerovi. A asi jsem nepotkala toho pravého, kvůli kterému bych dokázala hodit všechno za hlavu. Nechápu, proč lidé odsuzují nás bezdětné místo těch, kteří si děti nezodpovědně pořídí a pak se jim nevěnují!" ptá se.

Nátlak okolí na bezdětné by se dal skoro nazvat reprodukčním harašením. Budeš toho jednou litovat! Tak zní hlavní argument. Jenže to není pravda. "S výjimkou neplodnosti jsem potkala jen velmi málo lidí, kteří by své bezdětnosti litovali," konstatovala v rozhovoru pro Hospodářské noviny socioložka Hana Hašková, autorka knihy Fenomén bezdětnosti.

Není to vlastenecká povinnost!

Po staletí viděli muži v ženách jen biblické Evy - pokorné strážkyně domácího krbu a matky jejich dětí. Jenže dnešní ženy se osamostatňují, nechtějí si nechat diktovat, jaké by měly být. Netouží splňovat cizí očekávání. "Naprosto si stojím zas tím, že jsem s vlastními reprodukčními orgány způsobilá zacházet podle vlastní úvahy," shrnuje to Klára.

Má na to právo. Mateřství zcela jistě představuje pro spoustu žen krásnou možnost. Ale jen možnost, nikoli povinnost. Úcta, tolerance, láska a naplnění v partnerském vztahu existují i bez dětí. Pokud to tak vyhovuje ženě i jejímu partnerovi, mělo by to okolí bezvýhradně respektovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dcera nechce jít na potrat. Ale je jí teprve 16

Nejsmutnější filmy všech dob: Tyhle vás rozpláčou!

Třikrát jsem byla těhotná, ale děti nechci. Nikdy

Bezdětnost a statistiky

V roce 1991 považovalo plození a výchovu dětí za nezbytné poslání ženy 63% lidí. O 8 let později už to bylo pouze 44 %. V roce 2001 bylo mezi Češkami ve věku 35 let 14 % bezdětných, dvakrát víc než před deseti lety. A v případě vysokoškolaček dokonce 22 %. A tato čísla nejspíš ještě porostou.

Bohužel to má i negativní dopady. Podle odhadů budou na konci 21. století tvořit senioři třetinu společnosti. Počet zemřelých bude vyšší, než počet narozených, takže budeme pomalu vymírat i přesto, že se život prodlouží o deset let - 91,1 u žen a 86,6 u mužů.

 

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama