reklama

Jak poznáte, že máte doma mimořádně nadané dítě?

Klidně se může stát, že dítě s velkým nadáním bude pořádný průšvihář.

Foto: Thinkstock

Záleží na tom, jakou dostane paní učitelku. Klidně se může stát, že dítě s velkým nadáním bude pořádný průšvihář.

Bude nosit poznámky za vyrušování, protože se při hodině nudí. Bude chtít řešit úkoly po svém, ne jak si to přeje paní učitelka. A ty jeho věčné otázky! Kdo má na ně pořád odpovídat…

Talent je přetíženým učitelům leckdy spíš na obtíž. Daleko snadněji se jim pracuje s průměrně nadanými žáky, kteří jsou snaživí a bezproblémoví.

To je pořád něco…

S nadanými dětmi jsou totiž pořád nějaké problémy. Někdy nespolupracují nebo dokonce vůbec nevnímají, protože se pohybují ve svém vlastním imaginárním světě. To, co se probírá u tabule, přece už dávno vědí! Jindy se zase odmítají podrobovat autoritě, protože mají svůj vlastní názor. Leckdy je správný, to jim ovšem u paní učitelky body nepřidá.

Čtěte také: České školství podporuje průměrnost: Hlavně nemyslet!

Snadné to nemají ani mezi vrstevníky. Moc si s nimi nerozumí, protože jsou prostě někde jinde, dál. Mohou proto mít tendenci ostatní vést, což způsobuje konflikty mezi spolužáky, kteří je nechápou.

Chytří introverti zase mohou být příliš sebekritičtí. Jsou to perfekcionisté, kteří se s ničím nespokojí. Mají vysoké nároky na sebe i na ostatní, což jim pro změnu nepřidá na oblíbenosti u kamarádů.

Talenty se navíc často sčítají. Nadaným dětem jde obvykle vše, na co sáhnou, takže se těžko rozhodují pro jednu věc. Neví, kam dřív skočit a u ničeho dlouho nevydrží. Překotně fungující mozek někdy může z přemíry podnětů paradoxně sklouznout k poruchám pozornosti a učení v podobě dyslexie či dysgrafie.

Jak je poznáte?

Je váš potomek jen rychlý, ale ukvapený? Hraničí jeho chování už s hyperaktivitou? Anebo je opravdu nadaný a myslí rychleji než okolí? To někdy těžko rozezná i vlastní matka. Jak vlastně poznat velké nadání?

  • Dítě má velmi dobrou paměť: To je základ. Logika může být bezchybná, ale pokud si hlava nevybavuje fakta, moc s ní nepořídí.
  • Dítě je zvídavé: Zajímá ho svět okolo, zkoumá věci do hloubky. Pokud ho něco zaujme, dokáže se na věc intenzivně soustředit a samo si dohledat informace.
  • Dítě je tvořivé: Neustále vymýšlí něco nového, samostatně hledá vlastní cesty, originální řešení.
  • Dítě má sklony k perfekcionismu: Všechno chce mít dokonalé, když ho něco zaujme, dotahuje věci do konce.
  • Dítě má problém navázat vztahy s vrstevníky: Kamarádí spíše se staršími dětmi nebo s dospělými, případně má sklony k samotářství.

Jak s nimi jednat?

Není snadné nadání poznat, ale ještě těžší pro rodiče bývá se s ním vyrovnat. Jak s nadaným dítětem jednat?

U malých dětí rozvíjejte slovní zásobu, ta je základem veškerého logického myšlení. Všímejte si, co dítě opravdu baví. Nedá se odtrhnout od pastelek? Dejte ho do výtvarného kroužku. Chodilo samo už v deseti měsících? Je velká šance, že bude pohybově nadané. Rozebírá budíky? Super - manuální zručnost spojená inteligencí, to je báječná deviza do života! Je zvídavé a zajímá ho svět? Nabízejte možnosti: příroda, zvířata, technika, historie… Nenuťte ho do ničeho, dávejte na výběr. Něco ho určitě zaujme.

Doporučujeme: Jak odmalička rozvíjet dětskou inteligenci

Při tom všem se k dítěti chovejte jako k malému dospělému, s náklonností, ale s respektem k jeho názorům. Jestliže je pro vás těžké nadané mládě zvládat, neváhejte s návštěvou pedagogicko-psychologické poradny. Odborníci vám pomohou dítě nasměrovat a poradí s možnostmi vzdělávání i s výchovou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nadané děti mohou mít ve škole velké problémy

Ludvík Hess: Ten metál bych pojmenoval "polibek smrti"

Budíte se unavení? Možná to není jen starostmi

Co je vlastně nadání?

Nadání není omezeno jen na rozumové schopnosti, může být také umělecké, pohybové, manuální, organizační atd. Vždy však má dvě hlavní složky: inteligenci a tvořivost. Inteligence je schopnost přizpůsobit se situaci. Tvořivost je umění pojmout informace novým způsobem a nalézat řešení problémů.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama