reklama

Jak odmalička rozvíjet dětskou inteligenci

Učením řeči dítě rozvíjí také paměť, trénuje logiku a učí se porozumět světu okolo. Když vhodným přístupem podporujete jeho inteligenci, vypučí jako zalévaná květina. Poradíme, jak na to.

Foto: Isifa/Thinkstock

Některé dítě dá ve třech letech dohromady sotva pár slov, jiné mluví v rozvinutých větách. Velkou zásluhu na tom mají rodiče. Pokud slovní zásobu potomka cíleně obohacují, stonásobně se jim to vrátí.

A nejen při mluvení. Učením řeči dítě rozvíjí také paměť, trénuje logiku a učí se porozumět světu okolo. Když vhodným přístupem podporujete jeho inteligenci, vypučí jako zalévaná květina. Poradíme, jak na to.

Nechte slova růst jako strom

Když máte chvilku času, můžete si se slovy hrát a nechat je košatět jako strom. Vyjděte ze "semínka", tedy jednoho slova, postupně ho rozvíjejte různými spojeními a zařazujte do stále širších souvislostí.

Jak rozvíjet dětskou řeč zjistíte na Babyweb.cz >>

Vyberte si konkrétní předmět a slovo, které ho pojmenovává, rozvíjejte pěti směry:

  • vyjmenováním částí, ze kterých se předmět skládá
  • vyjmenováním přívlastků, které ho charakterizují
  • uvedením sloves, která vyjadřují děj související s předmětem
  • uvedením příslovcí, která blíže definují zmíněná slovesa
  • stanovením kategorie, do níž slovo náleží

Přestože se jedná o cílenou činnost, nemělo by dítě obohacování slovní zásoby vnímat jako protivnou povinnost. Postupujte proto s humorem i citem pro správnou míru a vybírejte slova, které dítě zná a užívá. Jak na to? Nabízíme vám vzorový postup na výrazu "hroznové víno".

1. Části, ze kterých se předmět skládá

Nejjednodušší způsob, jak obohatit obsah slova, je vyjmenovat součásti, ze kterých se popisovaný předmět skládá. Volíme samozřejmě takové podrobnosti, které může dítě ve svém věku pochopit: Hroznové víno roste v hroznech. Jeho částmi jsou bobule nebo kuličky, slupka, stopka, větvička, pecičky, šťáva. Když se dostaneme až ke šťávě, můžeme podle věku a zájmu dítěte začít mluvit o vínu, vinicích, vinobraní, vinných sklepech nebo vinárnách.

2. Přívlastky, které předmět charakterizují

Vyjdeme od nejvíce zjevných rysů, jako je barva (zelená, červená) a tvar kuliček (kulaté, oválné, podlouhlé). Pokračovat můžeme rozměry hroznu (velký, malý, obří, obrovský), jeho vzhledem (rozložitý, scvrklý, plesnivý, lepkavý) a použitím (k jídlu, k výrobě vína, na sušení), ale také chutí (sladká, trpká, lahodná, kyselá) či vůní (voňavá, bez vůně, aromatická, silná, jemná, kořeněná).

3. Slovesa, která vyjadřují děj související s předmětem

Zaměříme se na slovesa, která lze spojovat s výrazem "hroznové víno": mýt, sklízet, jíst, ochutnat, vychutnat si, lisovat, mačkat, koupit, trhat, sušit…

4. Příslovce, která blíže definují zmíněná slovesa

Příslovci popisujeme způsob, jakým provádíme činnost zmíněnou v bodě 3: hroznové víno myjeme důkladně, sklízíme systematicky, jíme pomalu, vymačkáme úplně, nakoupíme výhodně, vybereme pečlivě, sušíme pomalu...

5. Kategorie, do níž slovo náleží

Na závěr zbude to, co je v procesu poznávání slova nejtěžší a zároveň nejzábavnější: Jeho zařazením do určité kategorie dodáváme slovní zásobě řád, vytváříme hierarchii pojmů a asociace. Pracuje přitom paměť i logika.

 Doporučujeme: Básničky na mytí rukou, písničky proti šišlání

Hroznové víno je potravina rostlinného původu, konkrétně ovoce. Od jiných druhů ovoce se liší tím, že je to bobulovina stejně jako rybíz nebo borůvka. Můžeme z něj získávat šťávu jako z pomerančů, sušit ho jako švestky a meruňky nebo ho nechat kvasit jako jablka. Slouží také coby ozdobná rostlina, která příjemně stíní pergoly na zahradě nebo se pne po zdi.

A když už pracujete s konkrétním pojmem, můžete přidat aspoň zlomek další informace: Stopky zahoď do koše. Ochutnej tohle hroznové víno a pověz mi, jestli není trpké. Podívej se na to víno - říká se mu královské, protože má obrovské bobule...

Přijde vám to moc složité? Nezoufejte, to se jen zdá na první pohled! Třeba takové vajíčko: žloutek, bílek, skořápka / žluté, bílé, křehké, rozbité, čerstvé / vařit, míchat, rozbít, nabarvit / rychle, mírně, opatrně / potravina živočišného původu, atd... Vidíte - Půjde to snadno!

zdroj: Jak odmalička rozvíjet inteligenci dětí, nakladatelství Portál, babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jsem nervózní matka, ječím na své dítě

Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama