reklama

Hlídání dětí babičkou: Takhle bude fungovat skvěle

Obětavá babička, co ráda pohlídá, dokáže respektovat výchovné metody rodičů a přitom se mladým neplete do života – taková má cenu své váhy ve zlatě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Od mámy ani na krok! Jistě to mnozí dobře znáte. Mrňousek, nejčastěji ve věku mezi prvním a třetím rokem, se neustále drží mámy, chce všechno dělat pouze s ní, a pokud se matka na chvilku ztratí z dohledu, rozpláče se a začne ji hledat.

Co s tím? Především je dobré dítě naplnit jistotou, že se máma vždycky vrátí. Že o bezpečný opěrný bod svého vesmíru nepřijde. Zároveň je důležité pomalu dítě zvykat a psychicky otužovat tím, že se bude máma postupně na krátkou a pak i na delší dobu vzdalovat.

O problémech s babičkami si můžete přečíst na Babyweb.cz >>

A právě v tu chvíli přichází ke slovu babička. Protože taková obětavá babička, co ráda pohlídá, dokáže respektovat výchovné metody rodičů a přitom se mladým neplete do života – ta má cenu své váhy ve zlatě.

Jak s hlídáním začít?

Být pohromadě. Nejprve je dobré být dohromady všichni tři. Dítě tak vidí a vnímá, že babička k nim do života patří, že se s mámou baví, směje, že k sobě mají blízko. Na základě této jistoty si na ni dítě začíná zvykat. Přesto je zpočátku dobré opouštět prcka jen na krátkou dobu: na rychlý nákup, procházku, kávu s kamarádkou... A zkoušet, jak bude reagovat.

Malý vykořisťovatel

Také ten, kdo dítě hlídá, si má ve svém chování být jistý, protože jeho jistota se přenáší i na dítě. Hlídající osoba by si měla umět s dětmi poradit: přebalit, nakrmit, pohrát.

Doporučujeme: Hitparáda nejstrašnějších tchyní, skutečné příběhy

Pozor ale na nevinné batolecí manipulace: Děti často před matkou pláčou a naříkají, ale jakmile se vzdálí, brzy se uklidní. Odloučení pro ně není zdaleka tak traumatizující, jak  předstírají. Ale může být – proto by babička měla rodiče informovat podle pravdy, jak se dítě chovalo v jejich nepřítomnosti, zda třeba celou dobu neplakalo.

Důležité také je, aby hlídající osoba zaujala správný postoj ve chvíli, kdy se rodič vrátí. Některé děti totiž "vykořisťují" rodiče za to, že si dovolili odejít. A právě tady musí zasáhnout hlídající osoba a nenechat se zlákat k tomu, že ona je "oblíbenější" než rodič. Ona má být první, kdo rodiče přivítá a ukáže dítěti, že se na mámu těšila.

Zůstanu s tebou!

Může se také stát, že se dítě nechce od rodiče vzdálit. Po návratu ho sleduje jako ocásek, jde za ním málem i na toaletu, kontroluje, jestli si neobléká kabát... Rodič má v takové situaci svou klidnou přítomností dítě ujistit, že už je doma a že nikam nepůjde.

Čtěte také: Snacha mě nesnáší, nesmím se vídat s vnukem

Nicméně jde o signál, že je zapotřebí potomka začít zvykat na samostatnost a upravovat jeho závislost na rodičích. Babička situaci hodně usnadní, když vyjde vstříc snaše (nebo dceři) v základních věcech:

  • Babička musí respektovat rodiče jako hlavní autority – to máma s tátou určují pravidla hlídání, nikoli ona!
  • Babička má možná lépe zvládnutou domácnost, nicméně do té snašiny by zasahovat neměla – příbory by měly zůstat na svém místě, nikoli v pořadí, jak je zvyklá doma, prádlo by mělo zůstat nevyžehlené, prach neutřený – pokud není výslovně požádaná o pomoc. Babička, která píše do prachu na skříni "ukliď si!" nepostupuje právě takticky...
  • Babička by měla naslouchat mladým rodičům, zajímat se o jejich názory na výchovu a výživu, o denní režim vnoučete. Pokud nejde o závažný problém, měla by si své osvědčené rady nechat pro sebe...
  • Babička je tak trochu od rozmazlování, ale všeho s mírou! Jestliže má dítě sklony k obezitě, musí na nošení sladkých dárků zapomenout, i když vnoučeti tolik chutnají...
  • Babička nesmí zpochybňovat zásady rodičů – co máma řekla, platí: žádné výhrady, alespoň před dětmi ne!

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Izolace generací: Jsou vůbec babička s dědou k něčemu?

Syndrom týraného tatínka aneb Máte doma tyranosaura?

Jaký je ideální věkový rozdíl partnerů? Spočítejte si ho!

--------------------------------------------------------------------------------

Kde najít dobré hlídání dětí?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama