reklama

Děti chtějí spravedlnost: Jak si ji představují?

Vina jednoho člověka může stát životy nevinných... Spravedlnost spí, nebuďte ji... Překvapilo by vás, jak citlivě děti vnímají křivdu a jak hluboce přemýšlejí o spravedlnosti!

Foto: Isifa/Thinkstock

Vina jednoho člověka může stát životy nevinných... Spravedlnost spí, nebuďte ji... Překvapilo by vás, jak citlivě děti vnímají křivdu a jak hluboce přemýšlejí o spravedlnosti!

Vyplynulo to z dětské literární soutěže na téma Spící spravedlnost. Jak ukázaly texty dětí, mnoho z nich vnímá velmi citlivě a bystře nespravedlnost jak ve svém osobním životě, v blízkém okolí, tak ve společnosti a na celém světě.

Upřímnost, s níž žáci popisovali křivdy ve škole, od rodičů, sourozenců, a schopnost vcítit se do druhého, který se potýká se šikanou, doplácí na svou odlišnost anebo má vážné zdravotní problémy, porotce překvapily a okouzlily. Objevilo se také téma týrání zvířat či dětí, soucit se starými lidmi, a dokonce práce abstraktní, zaměřené na porušování lidských práv a problémy sociální nespravedlnosti. Nabízíme vám dvě ukázky z úvah malých autorů.

Ema: Ticho! Spravedlnost spí...

Kdo má na svědomí zpustošenou krásnou zem, kterou nám Bůh svěřil? Kdo otrávil půdu i vodní toky, kdo otrávil vzduch i lesy, vyhubil jeden živočišný druh za druhým? Kdo zodpovídá za brutální týrání zvířat v laboratořích a průmyslu? Kde se poděli medvědi a vlci, velryby a sloni? Zemský ráj tu byl! Jenže kam vstoupila lidská noha, lidská dravost, chamtivost, drzost, tam sto let tráva neroste. Zaasfaltujeme ji. A přitom vše se dělá podle zákona, podle práva. Je u toho spravedlnost? Vlastně ne. Ticho!! Ta spí.

Ema Trávníčková, ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem, Karviná-Fryštát, 8. třída (ukázka)

Miriam: Náhlá smrt

Jedu a soustředím se jen na cestu. Už jen hodinu a uvidím svou rodinu. Jedu podle předpisů, abych se vyhnul tomu, čeho se bojím. A najednou mám pocit, že jsem tomu tak blízko. Vyschlo mi v krku a v hlavě se mi objevují nejkrásnější chvíle mého života se svou rodinou, která na mě čeká.

Čtěte také: Patnáctiletá Amanda - uštvali ji k smrti!

Najednou slyším křik, ani nevím, co se stalo. Nestihl jsem se rozloučit, má duše opouštěla mé tělo a už se nevracela. To byly poslední chvilky mého života, které jsem strávil v myšlenkách na svou rodinu. Sbohem světe.

Muž, co řídil druhé auto, jel nad nařízenou rychlost. Dostal smyk, strhl s sebou další auto. V autě vezl celou svou rodinu. Tříměsíční dceru, dvouletého chlapce a manželku. Muž ve strženém autě byl na místě mrtvý, děti vyvázly s vážnými zraněními. Paní měla silný otřes mozku. Pán, co řídil auto, které způsobilo nehodu, vyvázl bez vážného zranění. No není to nespravedlivé? Nevinný muž zemřel a viník byl v pořádku.

Vidíte, to vina jednoho člověka může stát životy nevinných. Spravedlnost spí.

Miriam Vančurová, ZŠ Salvátor Valašské Meziříčí, 6. třída (redakčně kráceno)

Nespravedlivá smrt, nespravedlivý život...

Osud nám prostě míchá karty každému jinak a dospělí to už dobře vědí. Pamatujete si ještě na to, jak jste jako malí toužili po spravedlnosti a jak vás trápila nespravedlnost? Myslíte, že by svět měl být spravedlivější? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Rozštěpáček: Budu ho milovat, ať je, jaký chce!

Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí

Spící spravedlnost

Dětská literární soutěž Spící spravedlnost je projektem nakladatelství Fragment. Uspořádalo ji společně s Martinem Vopěnkou, autorem dětské románové trilogie Spící město. Záštitu nad ní převzal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Soutěž, které se zúčastnilo na tisíc dětí, byla určena žákům 5. až 8. tříd. Měli za úkol napsat slohovou práci o tom, kde podle nich spravedlnost spí.

reklama
Doporučené recepty
    reklama