reklama

Patnáctiletá Amanda: Uštvali ji k smrti!

Bylo jí sotva dvanáct let, když na chatu potkala muže, který ji přesvědčil, aby mohl on-line vyfotit její ňadra. Pak léta trpěla. Před měsícem ji nalezli mrtvou. Prvotní důvod? Šikana na Facebooku kvůli jediné fotce.

Foto: Profimedia.cz

Bylo jí sotva dvanáct let, když na chatu potkala muže, který ji přesvědčil, aby mohl on-line vyfotit její ňadra. Pak léta trpěla. Před měsícem ji nalezli mrtvou. Prvotní důvod? Šikana na Facebooku kvůli jediné fotce.

V září prezentovala patnáctiletá Kanaďanka Amanda Todd na kanálu Youtube tichou, ale zoufalou zpověď: Celé tři roky trpěla nesmírně krutou šikanou, na které se podílela spousta lidí. Dvakrát se kvůli ní pokusila o sebevraždu. Poté se šikana ještě zhoršila. Dne 10. října s definitivním únikem od problémů uspěla. V šest hodin odpoledne ji našli doma oběšenou.

Ukážu všem tvoje kozy!

Bezstarostnou dvanáctiletou holčičku neznámý člověk na chatu přesvědčil, aby ho nechala vyfotit její ňadra. "Jestli se mi nepředvedeš celá, pošlu tvoje kozy všem," napsal jí o rok později. Odmítla. Vzápětí se na facebooku objevila stránka s jejími ňadry jako profilovým obrázkem. Bleskově se rozšířila mezi Amandiny spolužáky a rozpoutala neochabující šikanu. Poté dívka změnila školu a přestěhovala se do jiného města, ale ani tam se jejím vztahům nedařilo. Jiní lidé, stejné trápení. I tady ji pronásledovala stará fotka a šikana. Trpěla a za celou dobu jí nikdo nedokázal účinně nabídnout spásnou pomocnou ruku - rodina, škola, kamarádky ani přátelé. "Nikdy nám nic neřekla," tvrdil učitel ze školy, kam chodila...

Amanda byla křehká, nejistá a zranitelná holčička. Neuměla nenávidět. "Bojuji, abych dokázala vydržet na tomto světě, protože všechno se mě příliš hluboce dotýká. Nedělám to proto, abych přitáhla pozornost. Chci inspirovat a ukázat, že umím být silná. Udělala jsem si různé věci, abych se zbavila bolesti, raději zranit sebe než někoho jiného. Nenávistní lidé prostě nenávidí, ale vy tomu prosím nepodléhejte, já jim rozumím. Každý člověk má za sebou nějaký příběh, a doufám, že jeho budoucnost bude jednou krásná, jen si tím vším musí projít. Konec konců já tu ještě jsem, ne?" napsala pod svůj příspěvek na Youtube letos 7. září.

Toto je příběh Amandy Todd, kterou zavraždila nenávist:

Spi s jedním okem otevřeným!

Teprve po smrti se o Amandiny problémy začalo zajímat okolí. Skupina hackerů Anonymous vytáhla na světlo boží údajného on-line vraha. Stejně jako to on udělal bezbranné dívce, hackeři o něm zveřejnili na internetu vše, včetně data narození a adresy. Šlo o 32 let starého muže z Britské Kolumbie (jedna z kanadských provincií - pozn. red.), který na chatu nabízel dospívajícím dívkám přátelské rady a poté jejich důvěry zneužíval k nafocení intimních fotek a vydírání.

Netrvalo dlouho a na síti se objevily výhružky, doporučující, aby raději "spal s jedním okem otevřeným". Jak uvedl jeden z členů Anonymous, "je to odpad společnosti a bude potrestán", a dodal, že muži hrozí internetový soud. Mnohý člověk tomu možná při vzpomínce na nešťastnou Amandu zatleská. Ale co když Anonymous omylem označili nevinného?

Zoufalý vzkaz Amandy měsíc před smrtí. Jeho nejdůležitější části jsou přeloženy v naší galerii:

Když zazní soudce Lynč...

Jak prozradili Amandini přátelé, dívka nebyla jediná postižená. Po dlouhá léta šmíroval muž okolo třicítky hned několik z nich. To odpovídá profilu vykreslenému Anonymous. "S největší pravděpodobností je to člověk, který ublížil Amandě. A přinejhorším je to jiný pedofil, kterého uspokojuje převaha nad dětmi," uvedl jiný člen Anonymous na internetu. Celá záležitost nyní zavání lynčem...

Reportéři rádia CKNW se muže neúspěšně pokusili zastihnout. Sousedé jim prozradili, že se v jeho domě konají víkendové party s  mladými dívkami. Kanadská policie dělá, co může. Jméno od Anonymous sice odmítla potvrdit, nicméně uvedla, že tuto informaci bere na vědomí a že se jí bude vážně zabývat. Ke smrti dívky se dokonce vyjádřil guvernér provincie Christy Clark s tím, že podobné zločiny nebudou viníkům procházet.

Amandini přátelé pláčou nad její smrtí. Proč ji nedokázali podpořit, když žila?

Kdo je vinen?

Vinu na Amandině smrti však nenese jediný člověk. Na dívčině neštěstí se přiživila spousta nenávistných vrstevníků obojího pohlaví, kteří ji šikanovali stejně krutě. Kdo potrestá je? Kde se v lidech vůbec dokáže vzít tolik nenávisti a zášti?

Jak moc musí být krutý člověk, který takto ubližuje... Jde o zamindrákovaného jedince, jenž nemá jinak u žen šanci, a proto je nenávidí? Je to sadista, jemuž dělá dobře utrpení ostatních? Nebo - v případě davu - jde "jenom" o ubohé zbabělce?

Měl by být původce problémů odsouzen jako vrah? A když zákon nedosáhne, měli by vzít spravedlnost do rukou občané? Nebo jde o příliš citlivou záležitost, která může skončit smrtí dalšího nevinného člověka? Jaký trest byste dali těm ostatním? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je mi třináct let. Mám rakovinu. Umírám, ale nepláču.

Nehody batolat: Dítě řve hrůzou, tatínek vesele natáčí!

Zjistěte, která jídla vám škodí nejvíc!

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama