reklama

Dětem svědčí saunování: Jak na to?

V ČR není saunování dětí zvykem. Škoda, protože třeba v severských zemích se návštěva sauny jednou za týden doporučuje dětem od tří let jako funkční součást zdravotní prevence.

Sauna
Sauna | Foto: Profimedia.cz

V ČR není saunování dětí zvykem. Škoda, protože třeba v severských zemích se návštěva sauny jednou za týden doporučuje dětem od tří let jako funkční součást zdravotní prevence.

Pravidelné saunování školních i předškolních dětí totiž přináší snížení počtu prostonaných dnů na polovinu, zkrácení doby onemocnění horních cest dýchacích na jednu třetinu i výskyt případných komplikací. Prokázán a vysvětlen byl také příznivý vliv na léčbu astmatu.

Proč se saunovat s dětmi?

Významnou součástí celé kultury saunování je výcvik k návykům zdravého životního stylu. Dítě se učí samo obsloužit, přijímá základy osobní hygieny, dietního i pitného režimu, utužuje fyzickou a psychickou zdatnost, ale také rozvíjí duševní pohodu v odpočívárně. Důležité ovšem je vybrat správnou saunu: takovou, která má nižší vyhřívání. Je potřeba zdůraznit, že při saunování dětí dochází k přehřátí velmi rychle, a tedy i délka pobytu v potírně musí být úměrně kratší. Spolehlivým ukazatelem skončení pobytu je nástup mohutného pocení.

Saunování s dítětem

  1. Fáze očisty: Důležitá je příprava před příchodem do sauny. S sebou je třeba připravit prádlo - osušku, župánek, žínku, pantofle, případně nápoje. Po příchodu do prostoru je třeba se převléknout do županu nebo do osušky. Do samotné sauny již dítě přichází svlečené, pouze v saunovacím prádle a po důkladném osprchování.
  2. Fáze prohřívání: Samotné prohřívání zabere asi 4 - 6 minut v jednom cyklu.
  3. Fáze ochlazení: Ihned poté následuje krátké sprchování a pak ochlazení, u dětí nejlépe pod studenou sprchou, dokud je to příjemné. Následovat mohou další až 2 cykly prohřívání a ochlazení a poté vždy fáze závěrečná, odpočinková.
  4. Fáze závěrečná: Mohou to být pohybové aktivity i pasivní odpočinek na lehátku po dobu asi 10 minut pro zklidnění a doplnění tekutin.

Aby sauna byla zdravá

  • Choďte se potit minimálně jednou týdně. Nechoďte do sauny ani hladoví, ani přejedení nebo značně fyzicky unavení.
    Před prvním vstupem do prohřívárny se umyjte vodou a mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem.
  • Před každým vstupem do prohřívárny setřete vodu z povrchu těla.
  • Nevhodné je sedět způsobem, jako sedíte na židli, to může vést k závratím nebo bolesti hlavy. Děti usaďte v klasických saunách na nižší patra, kde je teplota nižší.
  • V saunách můžete dýchat pouze nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní.
  • Dýchejte normální frekvencí, jak jste zvyklí. Děti mohou dýchat do „kapsičky", kdy ruce spojí do mušličky a dýchají do ní.
  • Po uplynutí doporučené doby pobytu nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek vyjděte z prohřívárny.
  • Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
  • Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte se v bazénu pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek.
  • Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo, zabalte se do osušky a přejděte relaxovat na alespoň 20 minut do odpočívárny. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané sportovní nápoje.

zdroj: aquapalace.cz

Doporučená doba saunování

  • Dospělí: 10 minut
  • Děti 3-6 let: 40 % doporučené doby pobytu dospělých
  • Děti 7-10 let: 65 % doporučené doby pobytu dospělých

reklama
Doporučené recepty
    reklama