reklama

Středoškoláci v číslech: Co o nich vlastně víme?

Možná vás to překvapí, ale některá čísla jsou pěkně nepříjemná. Děti trpí alergiemi, ohrožuje je rakovina, kradou a čelí šikaně. Alespoň takové jsou výsledky průzkumů, které loni provedly nezávisle na sobě pražský magistrát a agentura J.L.M. Jejich výsledky rodiče školáků moc nepotěší. Tady jsou…

Středoškoláci
Středoškoláci | Foto: Profimedia.cz

Možná vás to překvapí, ale některá čísla jsou pěkně nepříjemná. Děti trpí alergiemi, ohrožuje je rakovina, kradou a čelí šikaně.

Alespoň takové jsou výsledky průzkumů, které loni provedly nezávisle na sobě pražský magistrát a agentura J.L.M. Jejich výsledky rodiče školáků moc nepotěší. Tady jsou…

Třetina trpí alergií

Alergie je onemocnění imunitního systému, které se projevuje zvýšenou reaktivitou na podněty zevního prostředí. V České republice je podle posledních údajů každý čtvrtý člověk alergik, každý sedmý má alergickou rýmu, každý desátý má ekzém, každý dvanáctý astma. Některou formou alergie trpí téměř každý třetí školák.

K nejzávažnějším chronickým onemocněním patří astma, chronické zánětlivé onemocnění průdušek. Podle studie Státního zdravotního ústavu Praha se nejvyšší výskyt alergií projevuje u třináctiletých dětí (35 %). Nejčastější diagnózou je pylová rýma (13 %). Astmatem nejvíc trpí třináctiletí (10 %). S alergeny, které záchvaty vyvolávají, se děti často setkávají i ve škole: v prachu z křídy, na žíněnkách v tělocvičně nebo při cvičení venku v pylové sezóně.

Čtvrtina je ohrožena rakovinou

Pokud dnešní studenti nezmění stávající životní styl, hrozí čtvrtině patnáctiletých rakovina, a ve skupině osmnáctiletých dokonce každému třetímu. Vyplynulo to průzkumu rizikových onkologických faktorů, který mezi studenty českých středních škol provedla letos agentura J.L.M. Ukázalo se, že na mladé Čechy působí řada rizikových faktorů způsobujících onkologická onemocnění: kouření, konzumace tučných jídel a alkoholu a podceňování ochrany kůže před slunečním zářením.

Pravidelně kouří skoro třetina středoškoláků (28 %), každý pátý chlapec a každá dvacátá dívka mají nadváhu, drtivá většina (80 %) se v dosavadním životě nejméně jednou spálila na sluníčku tak, že se jim sloupala kůže, čtyři z pěti středoškoláků jedí až dvakrát týdně uzeniny nebo smažená jídla, téměř každý druhý vypije za týden dvě až tři piva, případně stejný počet „panáků" či skoro půl litru vína.

Každý pátý kradl v obchodě

Krádež v obchodě přiznal každý pátý pražský školák v průzkumu pro magistrát hlavního města. Učitelé obecně pak považují za největší problém žáků kouření, agresi, záškoláctví a krádeže. Téměř 70 % z nich si myslí, že se chování dětí v posledních pěti letech zhoršilo.

Průzkum dále odhalil, že polovina pedagogů nemá odpovídající vzdělání na řešení rizikového chování dětí, velká část by si ho však ráda doplnila. Magistrát pak plánuje posílit v okolí škol hlídky strážníků a zvýšit počet kamer. Ty mají zlepšit pocit bezpečí žáků i učitelů a zároveň působit jako prevence.

Drtivá většina se setkala se šikanou

Výzkum magistrátu také ukázal vysokou míru šikany zejména na základních školách. Téměř 70 % dětí se tam setkalo s ponižováním nebo výsměchem a nadáváním, 46 % dokonce s fyzickými útoky. Ponižování na internetu muselo řešit každé čtvrté dítě.

I přes tato vysoká čísla se 90 % dětí ve škole cítí bezpečně a 85 % považuje za bezpečné okolí školy. Beze strachu o svou bezpečnost do školy chodí 94 % kantorů. O své děti se v době vyučování obává pouze necelých 9 % rodičů, z okolí školy má však obavu každý třetí rodič.

zdroj: MHMP, jlmpraha.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama