reklama

České děti: Nejtlustší je u nás doma tatínek

Když se zeptáte českého dítěte, kdo z jeho rodiny je podle jeho názoru tlustý, nejčastější odpověď zní: tatínek. V průzkumu stravovacích a pohybových zvyklostí českých dětí tak odpovědělo téměř 37 % dětí ve věku od 12 do 15 let.

Otec a syn
Otec a syn | Foto: Profimedia.cz

Když se zeptáte českého dítěte, kdo z jeho rodiny je podle jeho názoru tlustý, nejčastější odpověď zní: tatínek. V průzkumu stravovacích a pohybových zvyklostí českých dětí tak odpovědělo téměř 37 % dětí ve věku od 12 do 15 let.

Průzkum probíhal na několika školách po celé republice v rámci programu Obezita není náhoda, v němž s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny besedují s dětmi odborníci o tom, jak a proč vzniká obezita a jak se jí vyhnout.

Překvapivé výsledky

Jako druhá nejčastější odpověď (26 %) následovalo „já" - tedy na druhém místě děti uváděly coby nejtlustšího člena rodiny samy sebe. Poté přišly na řadu maminky (20 %) a teprve nakonec bratr nebo sestra (17 %). Pozoruhodný je fakt, že žádné z dětí nezvolilo odpověď "u nás v rodině není tlustý nikdo".

Poměrně překvapivé byly i odpovědi dětí na otázky týkající se rodinného pohybu. Na otázku, kdo z tvé rodiny pravidelně sportuje, tedy alespoň jednou týdně chodí na hřiště, do tělocvičny, do bazénu nebo pravidelně cvičí doma, jmenovalo téměř  41 % dětí sebe.

Na druhém místě (22 %) potom své sourozence. Až na třetím a čtvrtém místě skončili shodně s 15 % maminka a tatínek. V pouhých 7 % rodin nesportuje podle dětí nikdo.

Počítačový mýtus

Tento výsledek poněkud boří zažitý mýtus o tom, že děti sedí u televize nebo počítače a rodiče je nemohou přimět k žádnému pohybu. Vypovídá však hodně o životním stylu rodičů a o příkladu, který dětem dáváme. Na otázku „kdy naposledy jsi společně s někým z rodiny sportoval", totiž zněla nejčastější odpověď "nevzpomínám si" (35 %).

Hmotnost českých dětí - graf

Málo povzbudivá čísla

Souvislost mezi obezitou a pohybem nelze přehlédnout. Celkem 5 % českých dětí je obézních, dalších 9 % má nadměrnou hmotnost. Dohromady tak 14% Čechů trpí už v dětství problémy s nadváhou.

V kategorii robustní, tedy na hranici normálu, se pohybuje 20 % dětí. Ty mají nakročeno k nadváze a pokud nezmění svoje stravovací zvyklosti, během pár let přiberou několik kilo navíc.

V ideální kategorii, kterou odborníci nazývají proporční, je pouze 37 % dětí. Dalších 14 % jsou štíhlé děti a zbylých 15% má nízkou hmotnost nebo jsou vyloženě hubené - u nich už je naopak potřeba dávat pozor, aby nesklouzly k anorexii.

Špatné stravování

Stravovací preference českých dětí ve věku od 12 do 15 let mají daleko k ideálu. Nejoblíbenější jsou těstoviny, ať už špagety s omáčkou, zapečené těstoviny nebo těstoviny na sladko. Jen tři procenta dětí zařadila mezi své oblíbené pokrmy luštěniny a jen devět procent ryby. Z nápojů jednoznačně vedou sladké limonády - skoro každý den je pije celých 70 % českých dětí. Následují džusy a až nakonec voda.

zdroj: agentura J.L.M.

Hmotnost českých dětí

a) obézní

b) nadměrná hmotnost

c) robustní

d) proporční

e) štíhlý

f) nízká hmotnost

g) hubený

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama