reklama

Chodí do školky a je pořád nemocný? Poradíme, co s tím!

Začalo vaše dítě chodit do školky a od té doby máte pocit, že je neustále nastydlé a nemocné? Můžete čekat nápor v podobě kašle, rýmy, zánětu průdušek, angíny nebo střevní virózy. Jak se jim vyhnout?

Foto: Isifa/Thinkstock

Začalo vaše dítě chodit do školky a od té doby máte pocit, že je neustále nastydlé a nemocné? Nejste sami. První pravidelné navštěvování dětského kolektivu je zatěžkávací zkouškou dětské imunity a také rodičovské trpělivosti.

Už i dětský lékař vás před nástupem do školky upozorní, že můžete čekat nápor v podobě kašle, rýmy, zánětu průdušek, angíny nebo střevní virózy, což jsou některá typická školková onemocnění. Jak na ně vyzrát a co nejvíc se jim vyhnout?

První zátěžový rok je nejhorší

S tím prostě musíte počítat. První rok ve školce se každé, i dosud naprosto zdravé, dítě bude nutně potýkat s náporem bacilů, nemocí a viróz. Proto je dobré se připravit.

Až se dítě ve školce konečně adaptuje a odbude si nářky a stesk po mamince, můžete čekat na první onemocnění. Dochází k němu bez ohledu na to, zda jste nastoupili do nového zaměstnání nebo třeba nemáte hlídání. Děti se ve školce styku s viry prostě nevyhnou.

Doporučujeme: Rady psycholožky, jak připravit dítě na nástup do školky

Vezměte to proto raději předem v potaz a nezačínejte propadat panice, kdykoliv se ve školce objeví dítě s kašlem. Imunita organismu potřebuje čas, aby si zvykla - pak už bude na vlivy a podněty tohoto prostředí reagovat adekvátně.

Nechejte proto organismus dítěte, ať se s nemocemi popere a posílí tím vlastní imunitu. Jde o naprosto normální vývoj, kterým si každé dítě projde bez větší újmy na zdraví. Druhý rok ve školce už bude daleko lepší. Konzultaci s lékařem volte až v případě, že se budou u dítěte častěji vyskytovat závažnější onemocnění.

Přirozené posilování imunity

Základem je otužování a hlavně zdravá a vyvážená strava. Pokud jí dítě normálně a má dostatečný příjem ovoce a zeleniny i v zimě, mělo by to stačit. Myslete hlavně na vitamin C. Z rostlinných zdrojů je jeho nejlepším zdrojem šípek a rakytník, citrusy (limetka, citron, pomeranč, grapefruit), brambory, rajčata, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, kiwi, špenát, brusinky. Pozor však na tepelnou úpravu, tou se 60 % vitaminu ničí.

K dalším tipům na posilování imunity patří potravinové doplňky s vysokým obsahem vitaminů, sirupy, homeopatika či mírné saunování. Berte je však jen jako pomoc v nouzi, základem je vždy zdravé stravování a životní styl.

Doléčete - a buďte zodpovědní

Nemocné dítě nepotřebuje do školky omluvenku a v případě lehčích potíží nemusí nutně navštívit lékaře. Nahlásit však ve školce musíte infekční onemocnění jako neštovice, spála či žloutenka.

Ale i u běžných dětských sezónních nemocí je třeba léčbě dopřát čas. Nejrůznější nachlazení, která řádí zvláště v těchto měsících, je třeba doléčit. Takže platí nepřecházet a nespěchat s návratem dítěte zpět do kolektivu, i když vás třeba zaměstnavatel už netrpělivě shání. Nemoci se totiž často rády vracejí.

A tak se vám určitě nebude líbit, když jiná maminka přivede dítě s evidentním nachlazením. Školka totiž obvykle nepřijímá jen děti s horečkou a dále pak s akutními problémy jako silný průjem nebo zvracení, rýma a kašel nejsou vážnými důvody. Je pouze na uvážení rodiče, zda dítě do školky pošle i s náznakem nemoci. A bohužel se to také často děje.

Bránit se tomu můžete snad jedině tím, že si dítě po obědě odvedete domů. Spánek ve společné místnosti a odpolední spojování tříd totiž riziko nákazy ještě zvyšují. Vyplatí se vám proto posilovat imunitu dítěte přirozenou cestou (otužováním a jídelníčkem), aby bylo vůči nemocem z kolektivu co nejodolnější.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V ČR neexistuje škola bez šikany, tvrdí odborník

Jak jsem se konečně naučila nešikanovat své děti

10 orgánů, které v těle nepotřebujete

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama