reklama

Psycholožka radí: Připravte dítě na nástup do školky!

Nástup dítěte do školky znamená velkou změnu pro celou rodinu, nejvíce však ovlivní děti samotné. Přechod z rodinného zázemí do kolektivu přináší nové, nečekané situace. PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D. poradí, co vás čeká a jak se na to připravit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nástup dítěte do školky znamená velkou změnu pro celou rodinu, nejvíce však ovlivní děti samotné. Přechod z rodinného zázemí do kolektivu přináší nové, nečekané situace. PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D. poradí, co vás čeká a jak se na to připravit.

Základem je psychická příprava. Dítě by se mělo do školky těšit. To ovšem těžko nastane, když nebude zvyklé na odloučení od matky. V šatně pak mohou nastávat srdceryvné scény, které rvou rodiče zúčastněným a nervy všem okolo. Nutností pak jsou některé dovednosti a samostatnost v sebeobsluze. A dobré je myslet s předstihem také na infekční nemoci.

Rady Simony Hoskovcové

  • Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídat s dítětem, které už do školky chodí a baví ho to. Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat" nebo "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude".
  • Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
  • Veďte dítě k samostatnosti v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
  • Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak jeho sebedůvěru. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte výhrůžkami typu "když budeš zlobit, nechám tě tam i odpoledne".
  • Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Neodcházejte ale narychlo ani tajně či ve vzteku po hádce s dítětem.
  • Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek).
  • Plňte sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
  • Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli nástup dítěte do školky přehodnotit.
  • Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu nedostane. Pokud však den ve školce proběhne v pohodě, pochvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny. Ale pozor, materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem.
  • Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace. Ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny...

Co by mělo dítě zvládat?

Znát své jméno a příjmení, umět si říci, co chce nebo potřebuje, spolupracovat při oblékání a svlékání, umět nazouvat a vyzouvat boty, vysmrkat se a používat kapesník, držet lžíci a umět se najíst, při jídle sedět u stolu, umět pít z hrnečku a skleničky, používat toaletu (pleny nejsou přípustné), umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku, umět si vyčistit zuby, ujít kratší vzdálenosti během pobytu venku.

Rodiče by si měli také uvědomit, že díky pobytu ve velké skupině dětí roste riziko nákazy infekcemi. Malé děti jsou velmi aktivní, doslova osahávají, ochutnávají a objevují svět. Díky tomu jsou vystaveny vyššímu riziku nákazy dětskými infekčními chorobami, které se v kolektivu rychle šíří. Mezi nejčastější patří plané neštovice a žloutenka typu A. Těm mohou rodiče čelit dobrovolným očkováním před nástupem do školky.

Žloutenka typu A: mylné představy

  • Je to „onemocnění špinavých rukou". Pokud dodržuji hygienu, nemohu se nakazit.
  • Onemocní pouze děti, dospělá populace je promořena a onemocnět nemůže.
  • Onemocnění není vážné, nemůže dojít k žádným komplikacím, drží se jen dieta.
  • Je to onemocnění, které si přivezeme výhradně z exotických krajin.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama