reklama

Chcete rodit v Praze-Podolí? Zaplaťte programátorům!

Horečné kopírování, registrace předem, úplatek programátorům - nastávající maminky se snaží uplatnit kdejaký trik, aby se dostaly do některé z renomovaných pražských porodnic.

Foto: Thinkstock

Horečné kopírování, registrace předem, úplatek programátorům - nastávající maminky se snaží uplatnit kdejaký trik, aby se dostaly do některé z renomovaných pražských porodnic.

Velké porodnice se špičkovými porodníky a moderním technickým vybavením považují za nejbezpečnější místo pro porod. Jsou pro to ochotné přenést se i přes nedostatek soukromí či přetížený, a tudíž leckdy nevlídný zdravotnický personál.

Aby mohly zachovat stávající úroveň služeb a důstojnost péče o maminky, brání se porodnice náporu rodiček povinnou registrací, stále častěji on-line. Ani tak ale nemají maminky jistotu, že budou rodit tam, kde se jim podařilo zaregistrovat. Pokud se sejde naráz více rodiček, může porodnice některou z nich poslat jinam a jí nezbude než věřit, že neporodí cestou v autě.

Doporučujeme: Které české porodnice jsou nejlepší? Ty pražské ne!

Největší zájem je o Ústav pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí, ale také o Thomayerovu nemocnici či o kliniku v Apolinářské patřící pod Všeobecnou fakultní nemocnici. Ředitel ÚPDM doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. musel dokonce nedávno učinit právní a technické kroky, aby znemožnil programátorským fimám registrovat maminky k nim do porodnice. "Systém je nyní zcela otevřený a spravedlivý pro všechny žadatelky," potvrdil v rozhovoru pro magazín Žena.cz.

Bývalo daleko hůř

Nastávající maminka si musí vybrat porodnici a zaregistrovat se v ní k porodu, alespoň v těch frekventovaných. Rezervuje si tak místo, aby s ní porodnice předběžně počítala, obvykle ve 14. týdnu těhotenství.

Dříve probíhala registrace přímo v porodnici. "Byl to proces dost náročný, potupný, až nedůstojný. Těsno, vydýchaný vzduch, neustále obsazené záchody a polovina z přítomných těhulek bledá ranní nevolností. Přestože registrační místnosti otevíraly v osm, už od šesti ráno, někdy i dřív, se štosovaly v malinkých čekárnách fronty," popisuje maminka Veronika na Babyweb.cz ve článku Pražská registrační hrůzorealita.

Už máme plno...

Velkou změnou k lepšímu byl elektronický systém registrace. Stačí doma u počítače rychle vyplnit formulář. Registrace sice bývá bezplatná, ale je to boj o vteřiny. V některých dnech je už po prvních pár vteřinách pozdě a někomu nestačí ani třicet pokusů. Ale aspoň při tom maminky necestují zbytečně.

Čtěte také: Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Jak už jsme zmínili, největší zájem je o Ústav pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, který může denně přijmout maximálně 12 žen. Podle diskuze na webu Emimino.cz to při registraci vypadá takto:

  • Dnes jsem se registrovala v Podolí, tak se chci podělit. Registrace začíná v 8 hodin, byla jsem připravená a vyplnění formuláře mi trvalo zhruba 20 sekund. Registrace se povedla, ale v 8:02 již nebyla volná místa.
  • Mně se podařilo zaregistrovat až čtvrtý den.
  • Registrovala jsem se v 8:00:45. Rychleji mi vyplnit formulář nešlo a byla jsem desátá z dvanácti. V 8:01:42 už nebylo žádné místo volné. Docela masakr.

Zaplatila jsem - a byla tam!

A když se registrace prostě nepodaří? "Dohromady jsme to zkoušeli osmkrát, nejkratší vyplňovačka zabrala asi 15 sekund. Přesto se nám zaregistrovat nepodařilo. Po odeslání údajů vždy vyskočila stejná hláška: Bohužel, už se před Vámi registrovalo 12 žen. Máme plno," popisuje Veronika.

"A tak jsem udělala něco, co se mi vůbec nelíbí. Jenže kdybych zůstala věrná zásadám, jsem teď bez pražské porodnice. Touha mít vše vyřešené byla silnější než přesvědčení. Existují totiž firmy, které za poplatek nabízí, že těhotnou do Podolí zaregistrují. Jsou to ajťáci, jenž vytvořili nějaký skript, díky kterému k registraci stačí jeden klik. Tomu se nedá konkurovat! Vybrala jsem tu levnější, poslala jí své údaje, a byla jsem tam!" přiznává. Telefonní kontakt na programátory dostala přímo od své gynekoložky.

Další firma měla dobře propracované webové stránky, které dnes už nejsou v provozu. Komunikovala výhradně mailem, bez telefonu, bez konkrétního podpisu. Ale fungovala. Programátoři inzerovali své služby také na internetu. Takto to vypadalo (kontaktní údaje jsme odstranili):

"Aktivitu uvedenou v letáku považujeme za zcela nevhodnou a nemorální," okomentoval inzerát profesní web gynekologů Gynstart.cz.

Neetické, nemorální - ale funkční

Dnes už podobnou nabídku na internetu nenajdete, a tak nezbývá maminkám než používat jiné chytré triky:

  • Aby zvýšily šance, trénují vyplnění předem. Lepší šanci mají sekretářky se státnicí z psaní na stroji,
  • zapojí víc přátel, kteří zkusí formulář vyplnit co nejrychleji paralelně s maminkou - třeba se to povede alespoň jednomu z nich,
  • mají text předpřipravený ve wordu a jen ho okopírují do formuláře,
  • zaregistrují se den předem, aby jim ve formuláři zůstaly uložené údaje. Pak jenom změní datum.

Sledujte video: Utekla před doktory rodit venku, ve tmě na kamení

Přijde vám to neetické nebo nedůstojné? Nastávající maminky jen jednají v zájmu svého dítěte! Poptávka prostě drtivě převyšuje nabídku, je to jako když si voda při povodni hledá skulinu, kudy projít. Vždycky nějakou najde - ať už je to trik se změnou data, pomoc programátora nebo protekce ze známosti.

Řešení neexistuje?

"Nejde mi o pár stovek (jedna firma brala 390, druhá 500 korun), to je banalita. Vadí mi, že porodnice nedokáže vytvořit odolnější systém, který by registraci umožňoval. Že z toho všeho nakonec těží vychytralí podnikatelé, kterým peníze registracechtivých maminek tečou do kapes, i když s porodnicí nemají nic společného. Každopádně něco by se v registračním procesu mělo změnit," uzavírá maminka Veronika.

Jenže co? Mají vůbec pražské nějakou možnost, jak řešit přebytek rodiček a zachovat přitom kvalitu péče? My ji nevidíme. Prostory mají danou kapacitu a porodník prostě nemůže být na více místech zároveň.

Chceme být spravedliví

To potvrzuje i ředitel podolské porodnice doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. "Velmi si vážíme velkého zájmu o naši porodnici a rádi bychom vyhověli všem nastávajícím maminkám. Proto jsme v minulých letech učinili řadu organizačních opatření, abychom kapacitu co nejvíce navýšili. Počet zájemkyň však přesto naše možnosti vysoce převyšuje," uvedl pro magazín Žena.cz.

Ústav pro péči o matku a dítě se snažil najít co nejkomfortnější a nejspravedlivější způsob registrací včetně toho, že nedávno znemožnil programátorským firmám nabídku zaregistrování k porodu za úplatu, jež znevýhodňovala ostatní maminky. "Systém je nyní zcela otevřený a spravedlivý pro všechny žadatelky. Těhotné maminky se závažným zdravotním rizikem a potřebou vysoce specializované péče registrujeme samozřejmě automaticky," upřesňuje Jaroslav Feyereisl.

Celková kapacita porodnic v Praze je podle něj dostatečná a registrační systém se snaží rozložit porody co nejrovnoměrněji mezi jednotlivé pražské porodnice a do jednotlivých dnů. "V případě neúspěchu v ÚPMD bez obav obrátit na některou z dalších pražských porodnic, jejich kvalita se pohybuje na velmi vysoké úrovni," uzavírá.

Další možností by podle organizace Aperio mohlo být zřizování porodních domů, kde by se zdravým rodičkám dostalo stejně bezpečné, ale efektivnější a osobnější péče. To už je ovšem záležitost ministerstva zdravotnictví a poslanců parlamentu, nikoli porodnic samotných.

Jak vidíte pražské, respektive české porodnictví vy? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Třetina zásahů u porodu je zbytečná, říká primář

Nejsmutnější filmy všech dob: Tyhle vás rozpláčou!

Daniela mění život. Chce být ještě jednou pannou

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama