reklama

Třetina zásahů u porodu je zbytečná, říká primář

"Pokud muži vnucují ženám názor na vedení porodu, je to špatné," říká prof. MUDr. Aleš Roztočil, primář jihlavské porodnice, v rozhovoru pro web Žena.cz

Foto: Thinkstock

Když jsem před dvěma lety připravovala pro web Žena.cz rozhovor v jedné renomované pražské porodnici, předem ho složitě domlouvali dva lidé. Byl spojený s propagací a autorizace se kvůli časovému vytížení lékaře, renomovaného specialisty, zdála téměř nemožná.

Když jsem minulý týden vytáčela číslo do jihlavské nemocnice, abych domluvila termín pro rozhovor s primářem místního gynekologicko-porodnického oddělení, známým porodníkem Alešem Roztočilem, pan profesor mě naprosto zaskočil. Prostě se na druhém konci linky posadil do křesla a řekl: "Tak se ptejte."

Čtěte také: Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Nepotřeboval žádný čas na rozmyšlenou, porodníci jsou přece připraveni na všechno. V tu chvíli mi bylo jasné, jakou porodnici bych si coby nastávající maminka vybrala.

Nevíte dne ani minuty. V jedné chvíli stavíte na kávu, vzápětí pospícháte zachránit lidský život. Jak můžete v takovém stresu žít?

Porodnictví je velmi rychlý obor. Kdo se pro něj rozhodne, musí si vypěstovat si obranu proti stresu. Když od svých pětadvaceti let někdy třeba pětkrát za noc vstáváte k porodu a každý z nich probíhá jinak, tak to buď vzdáte, nebo si zvyknete a budete celkem v pohodě. Jako já, když na porodním sále sloužím už pomalu čtyřicátý rok.

Současné české porodnictví, byť špičkové, charakterizuje někdy nadměrná a zbytečná aktivita porodníků, jindy zase nepochopitelná setrvačnost v přístupu z pacientkám. Co je podle vás příčinou?

Je pravda, že víc než čtvrtina dětí v ČR se rodí císařským řezem, že jsou mnohdy dělány zbytečně. Je v tom určitý alibismus. Představte si mladého lékaře, který nikdy neviděl rodit konec pánevní vaginálně. Tak zvolí cestu, kterou zná naprosto perfektně, císařský řez. Je to jakási jeho obrana před tím, co neumí, a také aby si na něho v případě špatného porodnického výsledku nikdo nestěžoval nebo ho nežaloval.

Doporučujeme: Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

V českém porodnictví je vznášeno nejvíc stížností a žalob ze všech medicínských oborů. Běžná populace si pod dojmem vynikajících výsledků myslí, že žena přijde do nemocnice, spontánně během chvilky porodí anebo se jí udělá císařský řez a jde domů. Není to tak. Ženy rodí v průměru kolem třiceti let a s různými zdravotními riziky, což se projeví na výsledcích.

Který zákrok se podle vás dělá nejčastěji zbytečně: Kristellerova exprese, císařský řez, podávání oxytocinu, nástřih hráze?

Každý z těchto zákroků má v porodnictví své opodstatnění, ale nemělo by se ho zneužívat. Podle statistik je asi třetina zásahů způsobena nadměrnou aktivitou lékařů. Výkonů je děláno zbytečně moc a lékaři se někdy angažují do porodu, který by mohl proběhnout přirozenou cestou.

Snaží se to napravit aktivita Přirozený porod v porodnici, jejímž cílem je maximálně přirozený průběh porodu.

Jak se ale pozná, že porod trvá dlouho a že je potřeba zasáhnout?

Obecně platí, že porod přirozeně probíhá, když se každou hodinu až dvě zvětší branka o centimetr. Ale porodnictví není kvantová fyzika, každý porod je jiný. Proto je třeba individuální přístup a komunikace s rodičkou.

Není problém v tom, že lékaři-muži mají často k rodičkám necitlivý přístup s nedostatečnou komunikací?

Pokud někde muži-lékaři vnucují svým pacientkám-ženám názor na vedení porodu, je to špatné.

Zaujme vás: Porod ve vaně: S placentou jsme žili 5 dní

U nás na pracovišti lékař napíše příjem. Pak se zajde slušně zeptat ženy, jak se jí daří a je někde poblíž v dosahu, kdyby se porod zkomplikoval. Nakonec zkontroluje dítě, případně ošetří porodní poranění. Ale fyziologický porod samotný vedou porodní asistentky.
 
Jak velkou roli hraje ticho a šero? Může třeba samotný stres z neosobního prostředí nebo nevhodného přístupu personálu zkomplikovat porod?

Samozřejmě, že může. Ale to neznamená, že by ženy měly rodit doma. Pokud jim budeme dopřávat autonomii, naslouchat jejich přáním a pokud možno respektovat porodní plány, budou chtít rodit v porodnicích, kde se o ně dobře postarají v případech nečekaných komplikací.

Šero i ticho máme i u nás v porodních pokojích v Jihlavě. Snažíme se maximálně napodobit domácí prostředí, podobají se víc hotelu než nemocnici. Máme tam příjemně zařízenou koupelnu a civilní nábytek. Přítomna je v nich jen rodička, její blízká osoba, pokud si to přeje, a porodní asistentka. Nikdo jiný neruší, lékař k fyziologickému porodu, který probíhá bez komplikací, chodí minimálně.

To zní úplně úžasně. Proč to nejde jinde, když to jde u vás?

My jsme porodnice, která má konkurenci v okolí, takže rodičkám děláme pomyšlení stejně jako kolegové v Třebíči, Havlíčkově Brodě nebo Novém Městě. Porodní péče na Vysočině je všude podobná.

Víte to? Které české porodnice jsou nejlepší? Ty pražské ne!

Když ale někdy slyším, jak se rodí v některých  porodnicích, tak se nedivím, že si rodičky stěžují.

Je to paradoxní, že třeba pražské porodnictví nedopadlo v posledních průzkumech nejlépe. Proč?

V pražských porodnicích pracuje spousta mých přátel a jsou to skvělí porodníci. Problém je ve velikosti nemocnice. Když mají patnáct porodů denně, není v možnostech personálu, aby poskytl takovou individuální  péči rodičce, jako my, kteří máme tři až čtyři. Praha by potřebovala několik malých, privátních porodnic, zaměřených na přirozené porodnictví. Možná by stačila i jedna.

Kdybyste byl nastávající maminka v Praze, která chce rodit přirozeně, kam byste se obrátil? Jak daleko je rozumná dojezdová vzdálenost do porodnice?

Kdybych byl nastávající maminka... To jste mě zaskočila (smích). Asi někde v Praze. Pokud bych pražské velké porodnice zamítl, tak někde poblíž Prahy. Hodina je většinou rozumná dojezdová vzdálenost. Vím, že takto jezdí některé maminky třeba do  Hořovic, porodnice, která je známá svým přirozeným porodnictvím. I k nám do Jihlavy občas nějaká pražská maminka dorazí.

Kdybyste měl charakterizovat české porodnictví - jaké je?

Po stránce medicínské je pokud ne nejlepší, tak jedno z nejlepších na světě. Po stránce psychologicko - sociální máme ještě co dohánět. Mělo by platit, že pro zdravotníka není rozhodující pouze prospěch pacienta, ale zejména jeho přání. Nemůžeme si hrát na ty chytré, kteří ví nejlíp, co je pro rodičku dobré. Musíme ženám také naslouchat. Neměli bychom být poručníky, ale rádci.

Děkuji za rozhovor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Ohrožuje porodnictví budoucnost lidského druhu?

Které ženy bude porod bolet?

Kdo je Aleš Roztočil

Prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. studoval v Brně a ve francouzském Nîmes. V týchž městech později pracoval jako porodník. Od roku 2003 je přednostou jihlavské porodnice. V letech 2010 - 2013 byl jako nestraník zvolen poslancem sněmovny za TOP 09 v kraji Vysočina. Je ženatý, má jednoho syna a, jak sám říká, v soukromém životě se mu vede dobře.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama