reklama

Nejsmutnější filmy všech dob: Tyhle vás rozpláčou!

Smutné až k pláči. Spousta filmů takových je a lidé odcházejí z kina s promočenými kapesníky. Proč se na ně vůbec dívají?

Foto: Warner Bros

Zádumčivé, beznadějné, temné, mrazivé. Smutné až k pláči. Spousta filmů takových je a lidé odcházejí z kina s promočenými kapesníky. Proč se na ně vůbec dívají?

Aby se ujistili, že jsou na tom lépe než třeba hrdinové, kteří hledají svou duší (21 gramů), aby ve spravedlnosti jdoucí až za hrob našli katarzi pro své vlastní nejtemnější obavy (Pevné pouto), protože život, byť naplněný, ale vždy končící smrtí je prostě smutný (Vzhůru do oblak!) a ze spousty dalších důvodů. Pojďte se na ně podívat s námi!

1. Město andělů

Anděl Seth se z lásky k lékařce Maggie rozhodne stát člověkem. Vzdát se věčnosti však může, pouze když Maggie bude jeho cit opětovat. Jenže racionální doktorka  na anděly nevěří...

Doporučujeme: Andělé existují! Kdo doopravdy jsou a jak vypadají?

Když jí konečně všechno dojde, přijde nehoda kamionu s kládami za nepřehlednou zatáčkou a smrt místo happy endu. Nebeská láska končí v krvi na silnici a věčnost, která Sethovi místo Maggie zůstane, se stává doživotním trestem. Roztomilá Meg Ryan je jako lékařka překvapivě věrohodná a Nicolas Cage s očima smutného jezevčíka prostě neodolatelný.

2. 21 gramů

V okamžiku smrti, ať už se jí bojíte či nikoliv, klesne hmotnost lidského těla o 21 gramů. Je to váha lidské duše? A mají duši všichni lidé? Tyto úvahy daly název druhému filmu režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu.

Univerzitní profesor Paul (Sean Penn) hledí do tváře smrti, moudrá Cristina  (Naomi Watts) bojuje o všechno, co je jí drahé, a bývalý trestanec Jack (Benicio del Toro) čelí těžké zkoušce víry v Boha. Tragická autonehoda je svede dohromady a tvoří ve filmu osu několika příběhů, v nichž se jejich zničené životy prolínají. Dobré konce nečekejte.

3. Vzhůru do oblak!

Půvabný animovaný film studia Pixar má dvě části, které jako by spolu nesouvisely. Ta první, krátká, je vlastně celý život důchodce Carla. Utekl tak rychle... Už jako malý kluk snil o dobrodružství. Měl to štěstí, že našel holčičku ze sousedství, která snila s ním. Miloval ji dlouhé roky a společně sdíleli dobré i zlé, jen děti jim osud nedopřál. Pak mu stará paní umřela. Teď je Carlovi 78 let, skončil na vozíku a nenávidí celý svět, který se mu bezohledně dobývá do dveří.

Trpký a sladkobolný obraz reality je naštěstí pouze rozjezdem k velkému dobrodružství, kdy starý Carl přiváže na domek tisíce balónků a odletí s ním zkoumat divokou Jižní Ameriku. I s nezvaným černým pasažérem, nadšeným osmiletým rošťákem Russellem, na palubě. Společná pouť do ztraceného světa plná humoru a dojemných emocí by však nebyla dokonalá bez hořkosladkého příběhu Carlovy životní lásky.

4. Thelma a Louise

Původně to měl být jen víkendový výlet do hor. Samostatná, životem zatrpklá servírka Louise (Susan Sarandon) a její kamarádka, poddajná, despotickým manželem ovládaná Thelma (Geena Davis) chtějí na chvilku vypadnout z nudy všedního života.

Pak se však Thelma nadšená pocitem svobody opije a začne koketovat s náhodným známým. Když se ji muž pokusí na parkovišti znásilnit, Louisa ho v prudké hádce zastřelí. Vyděšené ženy se rozhodnou uprchnout do Mexika, po svých špatných zkušenostech totiž mužům, potažmo policii nevěří. A výlet se rázem změní ve štvanici.

Dramatická road movie končí samozřejmě tragicky a bezvýchodnost situace, ve které ženy prostě nemají šanci přežít, utkví v hlavě nadlouho. Zejména pokud jste také žena.

5. Pevné pouto

První film Petera Jacksona po Pánovi prstenů zahajuje hlavní hrdinka mrazivým monologem: „Jmenuji se Susie Salmonová. Bylo mi čtrnáct let, když mě zavraždili.“ Její smrtí ale příběh teprve začíná.

Doporučujeme: 5 nejčastějších triků pedofilů: Na co si dát pozor?

Ze zvláštního světa mezi nebem a zemí Susie (Saoirse Ronan) pozoruje, jak probíhá pátrání po vrahovi a jak se její rodina trápí. Jak se tatínek (Mark Wahlberg) marně snaží na vlastní pěst nalézt a potrestat vraha. Jak se maminka (Rachel Weisz) ve snaze utéct před dceřinou smrtí utíká před vlastním životem a rodinou. Jak milovaná sestra riskuje život, aby našla usvědčující důkazy. Jak soused Harvey, který ji připravil o život, pomalu vyhlíží další oběť...

Tohle všechno sleduje Susie z fantastického světa, v němž člověk může mít, na co si vzpomene – kromě skutečného života. Čeká přitom na spravedlnost. A taky na svou první pusu, kterou jí osud pořád dluží.

6. Zelená míle

Obyčejné vězeňské chodbě natřené na zeleno všichni říkají Zelená míle. Tak dlouhá se totiž odsouzencům na smrt zdá, protože vede k elektrickému křeslu. Pokud se nestane zázrak, skončí na ní i nevinný. A ten se nestane.

Vězeňský dozorce Paul (Tom Hanks) je plný ideálů. Možná proto nevěří, že by dobrácký černý obr John (Michael Clarke Duncan), který má ruce jako lopaty, ale bojí se v noci tmy, mohl zavraždit dvě malé holčičky. Jenže se píše rok 1935 a v Louisianě lidé černochům nevěří.

7. Leon

Leon je nájemný vrah, jenž má kladný vztah pouze ke své kytce v květináči. Mathilda je dvanáctiletá holčička ze sousedství, jejíž rodinu vyvraždí zkorumpovaný policajt. Ona se chce pomstít a on jí pomůže, i když přitom zahyne. Všechny nepřátele však vezme s sebou.

Přestože jde o kamarádství nelítostného zabijáka a spratka z nuzných poměrů, držíte jim oběma palce. Zamračený Jean Reno a půvabná vycházející hvězdička Natalie Portman totiž ve filmu rozehráli herecký koncert, ze kterého jde mráz po zádech.

8. Dokonalý svět

V dokonalém světě nejsou vězňové, strach, ani kluci, kterým chybí táta. Jenže dokonalý svět neexistuje.

A tak je sympaťák Butch (Kevin Costner) drsný vězeň na útěku, který vezme jako rukojmí osmiletého Filipa. Nečekaný výlet se klukovi začne líbit: Honičky v kradených autech, skrývání se před komicky neschopnými pronásledovateli, prostě super zábava! Mezi vězněm a jeho dobrovolným rukojmím vzniká silné pouto. Jenže spravedlnost, byť slepá, je jim v patách. Když padne poslední střelná rána a kluk pláče pro svého únosce, neubráníte se slzám ani vy.

Proč tak fandíme některým záporným hrdinům? Proč se díváme na film, přestože víme, že tohle prostě nemůže dopadnout dobře? Připomíná nám, že umřít sice musíme, ale naznačuje, že i při beznadějné konečnosti života lze – možná – někde za tím vším najít krásu, smysl, nebo alespoň naplnění v tom, co nás přesahuje.

úvodní foto: Město andělů, Warner Bros

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V 60 vypadá na 30. Její rady: Nemít děti a pít víno!

Názorná hodina dějepisu: Učitelka v nikábu a búrce!

Hormony nejsou jen výmluva: Které brání v hubnutí?

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama