reklama

Byl to krásný a statečný kluk. Oběsil se kvůli šikaně

Ryan Patrick Halligan z Vermontu nebyl žádný zbabělec. Dokázal se poprat a vyhrát. Podlehl až neopětované lásce. Když se oběsil, bylo mu 13 let. Důvod: Kyberšikana.

Ryan Patrick Halligan z Vermontu nebyl žádný zbabělec. Dokázal se poprat a vyhrát. Podlehl až neopětované lásce. Když se oběsil, bylo mu 13 let. Důvod: Kyberšikana.

Spolu s Annou Halmanovou (+14) a Amandou Toddovou (+15) patří Ryan k dětem, jejichž jména se v souvislosti se šikanou uvádějí nejčastěji. Možná proto, že byl ještě dítě, ale za svou lidskou důstojnost bojoval statečně jako dospělý.

Čtěte také: Patnáctiletá Amanda: Uštvali ji k smrti!

Fakt, že nakonec podlehl obrovskému tlaku okolí, svědčí o selhání základních mechanismů, které z nás dělají slušné lidi.

Něžná a citlivá duše

Ryan byl "něžná a velmi citlivá duše", jak popisuje jeho táta. Neobratný prvňáček s mírnou vadou řeči, který se špatně učil, představoval odmalička klasickou oběť. Táhlo se to s ním už od začátku.

Škola pro něj nikdy nebyla úplně snadná, ale hodně se snažil. Navíc měl zájem o hudbu a divadlo - což ho dělilo od ostatních spolužáků. Napřed ho jen ignorovali. Následovaly nadávky a nakonec fyzické útoky. Trvalo to s přestávkami léta. Šikana vyvrcholila na střední škole.

Přesto Ryan nechtěl, aby za něj problémy řešil táta. Rozhodl se bránit sám. Vzorem se mu stal film Karate Kid. K Vánocům si vyžádal kurs kickboxu a tvrdě trénoval i doma s tátou. Věděl, že si nemá s násilím začínat, ale měl povolení se bránit, když ho jiní napadnou. A to se mu povedlo. S vůdcem svých trapičů se popral - oba si z bitky odnesli pořádné šrámy. Šikana tím přestala. Bohužel jen ta fyzická.

Jsi nula a břídil!

Když už nebylo tak snadné Ryana zbít, chtěli se mu zbabělí spolužáci aspoň pomstít. Přešli na zákeřnější způsob trápení: Pomluvy a urážky na internetu. Napřed o něm rozhlásili, že je gay. A pak přemluvili oblíbenou spolužačku Ashley, aby předstírala, že se o něj zajímá. Kdysi na základní škole se ho zastávala, tak jí uvěřil - do doby, než se mu přede všemi vysmála a označila ho za "břídila". Jejich soukromou korespondenci pak zveřejnila na školním webu, aby ho znemožnila.

Doporučujeme: V ČR neexistuje škola bez šikany, tvrdí odborník

Nešťastná zamilovanost byla poslední kapkou. "Kvůli holkám, jako jsi ty, myslím na sebevraždu," napsal jí.

Ráno 7. října 2003 byl jeho táta na služební cestě. Máma se sestrou ještě spaly. Osamělý chlapec se oběsil v koupelně. Nenechal ani vzkaz na rozloučenou. Tělo našla starší sestra, která vstávala jako první.

Selhal celý systém

Teprve potom objevili rodiče v  počítači celý rozsah šikany, jíž si jejich syn prošel. "Nejdřív jsem chtěl toho malého zmetka zadupat do země," uvedl táta na adresu chlapce, který Ryana trápil nejvíc. Cestou k němu ale uvízl v dopravní zácpě a měl čas přemýšlet.

"Nemáš představu, jakou bolest jsi mému synovi způsoboval. Nevěřím, že jsi tak krutý a že nemáš srdce," řekl mu jen, když dorazil. Poté agresor propukl v pláč a opakovaně se omlouval. John Halligan mu odpustil - stejně jako Ashley. Sobě však neodpustí nikdy.

"Jako rodiče jsme selhali - měli jsme vyžadovat emočně bezpečné školní prostředí, dokud žil. Říkali jsme si, že jde jen o přechodnou záležitost, která s pubertou odezní. Selhal celý systém: my jako rodiče, agresoři i škola. Za tuto tragédii by měl někdo nést odpovědnost. Nestačí krátkodobá lítost, je třeba změnit celý systém. Proto jsem se rozhodl po zbytek svého života navštěvovat školy a vyprávět jim příběh svého syna," uzavírá John Halligan.

A tak nyní jezdí po amerických středních školách a varuje před šikanou. Lobbuje také pro zákony, které by ji účinněji řešily. Z jeho podnětů vycházeli legislativci v několika státech USA. "Nic mi nemůže vrátit syna a zahojit mé zlomené srdce. Ale třeba pomůžu jiným rodinám předejít stejné bolesti," uzavírá.

zdroj: Wikipedia, Ryanpatrickhalligan.org

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč děti zlobí? Protože děláte něco špatně!

Odpromoval v nemocnici před očima mámy.Zemřela den poté

Jak vyčistit odpad? Zapáchá a ucpává se? Poradíme!

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama