reklama

Jak vyčistit odpad? Zapáchá a ucpává se? Poradíme!

Bojujete s nepříjemným zápachem z odpadu nebo s častým ucpáváním? Víme, co s tím!

Foto: Thinkstock

Také chcete mít byt jako klícku, ale brání vám v tom nepříjemný zápach z odpadu nebo snad jeho časté ucpávání? Poradíme vám, jak ho vyčistit!

Už jste to určitě několikrát zažili. Voda z umyvadla nechce odtékat, tvoří se tam bublinky a ze sifonu se dokonce line příšerný zápach. Pravděpodobně je nejvyšší čas pustit se do čištění odpadu. Že by to byla zrovna zábava, to se říct nedá, ale lepší se do toho pustit s předstihem, než budete muset volat instalatéra.

Prevence je základ. Zatočte s mastnotou!

Předcházet zanesení odpadu je možné. Jde to. Například sifony u vany a umyvadla nejvíce trpí kvůli vlasům. Přitom to lze vyřešit jednoduše. Stačí si koupit sítko, které napasujete do výlevky. Tam se vám zachytí všechny vlasy, kousky látek a jiné hrubé nečistoty. Na vás už bude jen pravidelná kontrola a proplachování. Pořídit si takovou ochranu stojí jen pár korun.

V kuchyni vás nejčastěji potrápí ztuhlý tuk. Když se k tomu přidají zbytky jídla, skořápky, úlomky kostí, bude to pořádná jízda, kterou vaše čichové orgány jen tak nerozdýchají. Preventivně byste měli jednou týdně odpad prolít alespoň třemi litry horké vody. A ani zde nezapomínejte na sítko.

Jak vyčistit odpad? Začneme mechanicky!

Tady pomůže jedině starý dobrý zvon z gumy. Stačí na výlevku několikrát zapumpovat. Když to nepomůže, musíte se pustit do rozebrání sifonu. Není to zrovna čistá práce, ale nikterak nezvládnutelná. Připravte si hadr, kbelík, protože po rozšroubování vám ze sifonu vyteče zbylá voda, tak ať nemáte po celé kuchyni potopu. Když fušujete do práce instalatérů, prohlédněte si, zda je i těsnění v pořádku. Ztvrdlou a odrbanou gumu raději vyměňte, jde o položku v řádech několika desítek korun.

Čtěte také: Jak v domácnosti ušetřit. Úspory od koupelny po kuchyň

Na ucpaný záchod si půjčte tlakovou a čisticí pumpu. Nezapomeňte přikrýt podlahu igelitem. Nandejte si gumové rukavice a pumpu zastrčte na dno WC. Odpad gumovou částí utěsněte. Držadlem pumpujte nahoru a dolů. Sací síla by měla ucpávku uvolnit.

Dokonce i v pračce se může zanést odpadní odtok. A z bubnu se začne linout nepříjemný zápach. V takovém případě zapněte prázdnou pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší program.

Babské rady jsou tu!

Ať už si vyberete jakoukoliv radu, myslete na to, že tyto ekologické prostředky musíte nechat v odpadu mnohem déle než jejich chemické příbuzenstvo.

  • Na ucpaný odpad postačí velký sáček jedlé sody, který nasypte do sifonu, přilijte 200 ml octa a zalijte po chvilce vroucí vodou z konvice. Pozor, udělá to poměrně velký gejzír.  Celý proces zopakujte.
  • Opravdu nepříjemného zápachu se zbavíte, když do nádržky nasypete prášek do pečiva a zalijete octem. Po 15 minutách propláchněte teplou vodou.
  • Stejnou roli zastane i několik lžic soli, které vložíte do odpadu a zalijete vroucí vodou.

Jděte na to s biologií

Odpad je možné vyčistit i pomocí biologických enzymatických přípravků. Obsahují nezávadné bakterie, které rozkládají organické látky usazené v potrubí a nenarušují povrch. Prostě jim bakterie chutnají. Přípravky se hodí tam, kde se odpadní vody jímají do septiků.

Při čištění je třeba nastartovat biologické procesy, proto se nechá potrubím protékat asi 30 sekund teplá voda. Pak se doporučené množství vlije do odpadního otvoru a spláchne asi 0,5 l vlažné vody. Dávkuje se nejlépe na noc, přípravek působí až 8 hodin. Pro silné znečištění můžete celý proces zopakovat. Přípravky jsou dražší, ale zároveň šetrnější k životnímu prostředí.

Když to nejde, pomůže chemie!

Ve chvíli, kdy mechanické čištění nepomohlo, je problém někde daleko v trubkách. A na to už je třeba chemického prostředku. Do chemie se pouštějte jen tehdy, pokud voda odtéká alespoň ze 30 %. Mějte je doma vždy. Jednou týdně se vám budou hodit jako prevence.

Náš tip: Konečně počasí na teplý kabát, čepici a rukavice. Jak je vybrat?

V drogeriích jich najdete mnoho, od ekologických po ty opravdu šílené. Cena prostředků na čistění odpadů začíná na 40 Kč. Přípravky jsou vyráběné na bázi louhu a jsou opravdu osvědčené. Známým pomocníkem v boji s odpady je Krtek (52 Kč). Dále můžete vyzkoušet Domestos čistič odpadů (70 Kč) nebo HG tekutý čistič odpadu (109 Kč). Stejně dobrý je i Rohrreiniger (kolem 100 Kč), který rozkládá zbytky potravin a údajně nevytváří žádné toxické a nepříjemné výpary.

Před tím, než se pustíte do chemické očisty, prostudujte si příbalovou informaci a dodržujte bezpečnostní opatření, používejte rukavice a ideálně i brýle. Nevěřili byste, jak prudká reakce se může po aplikování spustit.

Po čištění chemikáliemi vždy vše důkladně propláchněte horkou vodou.

Nezapomeňte na odborníka

Nečistoty mohou být pěkně hluboko v odpadních trubkách. Poradit si můžete kanalizačním perem, které koupíte ve specializovaných prodejnách pro instalatéry nebo v hobby marketech.

Možná už v tuto chvíli stojí za zvážení, zda si nepozvat odborníka. K čištění je totiž potřeba většinou spolupráce dvou lidí, z nichž jeden vloží do trubky čistící pero a druhý jím otáčí proti směru hodinových ručiček.

Jak často doma bojujete s ucpaným odpadem? Jdete do toho sama nebo si zavoláte odbornou pomoc? Jaký přípravek se vám osvědčil? Máte už za sebou vánoční úklid? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rekonstrukce bytu: Lehké úpravy s minimálními náklady

15 dobrých důvodů, proč nechci být chlap!

Jana Doležalová: Bulvár se o mém vztahu nedozví


 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama