reklama

Bridey Murphy: Nejslavnější reinkarnace všech dob

Lidé hltali její příběh. Radovali se s ní i trpěli. Záviděli jí. Měli ji za podvodnici. Vysmívali se jí. Běhal jim z ní mráz po zádech. A díky ní začali věřit na reinkarnaci.

Foto: YouTube

Lidé hltali její příběh. Radovali se s ní i trpěli. Záviděli jí. Měli ji za podvodnici. Vysmívali se jí. Běhal jim z ní mráz po zádech. A díky ní začali věřit na reinkarnaci.

Měla hned tři jména. Žila v padesátých letech v Americe jako Virginia Tighe. Ve filmu jí kvůli zachování soukromí dali pseudonym Ruth Simmons. A ve svém minulém životě to byla Irka Bridey Murphy.

Opravdu žila v 19. století v Corku zrzavá Bridey? To s jistotou nikdo neřekne. Přesto inspirovala vznik knihy, filmu, tance, povídek, písní i satir, dokonce se po ní pojmenovala jedna kapela. Byl její příběh výplod fantazie, cílený podvod, nebo pravda? To posuďte sami.

Vraťte se nazpět...

Uhlazený mladý muž se naklání nad půvabnou ženou s perlami na krku, pohodlně uloženou s křesle. Jeho hlas je mírný a příjemný. V ruce drží diktafon.

Doporučujeme: Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu

"Nyní se vracejte zpět. Vraťte se zpět tak daleko, kam vaše paměť sahá. Povězte mi, co vidíte." Žena sní se zavřenýma očima, a přitom normálně komunikuje. Před jejím vnitřním zrakem se objevuje malá copatá holčička - ona sama.

"Víte jak se jmenujete?" ptá se hypnotizér. "Bridey. Bridey Murphy. Žiju v Corku. To je v Irsku," odpovídá na jeho otázky. Teď se dospělá Virginia trochu mračí, malá Bridey v její vizi právě dostala naplácáno...

Podváděli? Ale proč?

Ten muž se jmenoval Morey Bernstein a neměl zapotřebí se zviditelňovat. Byl úspěšný obchodník a hypnóza patřila k jeho koníčkům. Jako amatérský, leč zkušený hypnotizér ovšem ihned poznal, že v případě Virginie má před sebou skutečně vzácně hypnabilní ženu.

Virginia Tighe byla v roce 1952, kdy ji Bernstein poprvé uvedl do hynotického stavu, matkou tří dětí a ctihodnou manželka obchodníka z Colorada. Bylo jí 29 let. K reinkarnaci měla v té době spíš skeptický přístup, názor změnila až s lety. "Čím více jsem starší, tím víc v ni věřím," uvedla krátce před svou smrtí.

Příběh Irky Bridey

V průběhu šesti sezení prozradila Virginia  leccos o svém minulém životě. Popisovala ho v neuvěřitelných detailech. Toto byl příběh Bridey Murphy, jejího předchozího vtělení.

Víte že: V nebi je krásně! Příběhy těch, kteří tam byli...

Narodila se v roce 1798 v irské protestantské rodině. Byla nejmladší dcerou právníka Duncana Murphyho a jeho ženy Kathleen. Bydleli v krásném dřevěném domě zvaném The Meadows v Corku. V sedmnácti se provdala za právníka Seana McCarthyho a odstěhovali se do Belfastu, kde její manžel učil na univerzitě. Zemřela v 66 letech po pádu, při kterém si zlomila pánev.

Virginia to vše popisovala drsným irským nářečím s dobovými slangovými výrazy a archaismy. Pamatovala si neskutečné množství detailů z viktoriánského Irska: Jména, data, místa, události, obchody v zapadlých uličkách rodného Corku, tehdejší zvyky, písně, básně, knihy, mince, nábytek… Sledovala dokonce svůj vlastní pohřeb a popsala hrobku. Vzpomněla si i na pocit života po smrti - ani bolest ani štěstí. Mohla si tohle všechno vymyslet?

Podívejte se na hypnotickou scénu z filmu Hledání Bridey Murphy (1956):

Reinkarnační horečka

Bernstein rozhovory v hypnóze nahrával. Další dva roky potom vycházely na pokračování v listu Chicago Daily News a posléze vytvořily základ knihy Hledání Bridey Murphy (The Search for Bridey Murphy). Vyšla roku 1956 a rázem se stala bestsellerem. Následoval stejnojmenný film a Ameriku ovládlo hypnotické šílenství. Víra v reinkarnaci vzrostla z skokem 18 na 28 % - skoro každý třetí člověk uvěřil v převtělování.

Objevily se samozřejmě i pochyby. Smečka senzacechtivých amerických novinářů vyrazila do Irska, aby pátrala po Bridey - marně. Zato ve Wisconsinu, kde Virginia jako malá bydlela, objevili starou sousedku, přistěhovalkyni z Irska, o němž jí často vyprávěla. Byly tedy Virginiiny hypnotické vize pouze vzpomínkami na dětství? Možná. Důvěra veřejnosti v existenci Bridey rázem poklesla, zájem o regresní terapii však nikoli. Doslova přes noc se stala módním hitem.

Virginia Tighe zemřela coby důstojná stará dáma v roce 1995 v Denveru. Morey Bernstein přestal hypnotizovat a věnoval se už jen podnikání. Stal se místním prominentním filantropem. Zemřel v Coloradu o čtyři roky později, v roce 1999.

Bridey - ať už fikce nebo skutečnost - zůstala fenoménem. Šlo jen divokou fantazii znuděné americké hospodyňky? O její klamné vzpomínky na dětství nebo dokonce o cílený podvod? Či to snad byla... pravda?

Co myslíte? Hlasovat o tom můžete v anketě a diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nejděsivějších míst v ČR: Tam děti rozhodně neberte!

Dvouletý génius Adam: Už teď je chytřejší než Cameron!

Zjistili jsme: Co muži skutečně chtějí?

Regresní terapie

Regresní terapie má za cíl pochopit a zpracovat zapomenutá traumata, která člověk prožil. Jde o řízené vzpomínání v hypnóze, pod vedením terapeuta. Pacient si při něm vybavuje negativní situace, který dříve prožil, a skrz jejich uvědomění se s nimi vyrovnává. Tato psychologická metoda pracuje se současným životem, podle teorií převtělování lze však jejím prostředním překonat bariéru času a vrátit se i do životů minulých.

reklama
Doporučené recepty
    reklama