reklama

Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu

Po sedmi dnech, které prožil v kómatu, má harvardský neurochirurg Dr. Eben Alexander jasno: Život po smrti existuje!

Foto: Isifa/Thinkstock

Bezmála dvacet let pracoval Dr. Eben Alexander na harvardské lékařské fakultě. Celou tu dobu byl jako neurochirurg skálopevně přesvědčen, že pro nadpřirozené zážitky lidí, kteří se ocitli na pokraji smrti, existuje vědecké vysvětlení.

Na podzim 2008 však onemocněl zánětem mozkových blan a na sedm dnů upadl do kómatu. Ten týden zcela změnil jeho názor. Z pochybujícího vědce se stal přesvědčeným zastáncem toho, že vědomí přetrvává i po smrti a že předsmrtné zážitky reálně existují. Sám jimi prošel.

Své zkušenosti svěřil americkému týdeníku Newsweek. A napsal o nich knihu Proof of Heaven: A Neurosurgeon's Journey into the Afterlife (Důkaz, že nebesa existují: Neurochirurgova cesta do posmrtného života).

Mozek byl mrtvý, mysl žila dál

"Po sedmi dnech v kómatu, kdy lidská část mého mozku, neokortex, byla neaktivní, jsem zažil něco tak hlubokého, že mi to dalo vědecký důvod věřit v existenci vědomí po smrti. Zatímco moje tělo bylo v kómatu, mysl - vědomí, mé vnitřní já - žilo vlastním životem a dařilo se mu dobře. Neexistuje pro to vědecké vysvětlení," píše v ní.

Čtete také: V nebi je krásně! Příběhy těch, kteří tam byli...

"Neurony mé mozkové kůry byla zcela ochromeny bakteriemi E. coli, ale vědomí se od mozku osvobodilo. Vzlétlo do jiné, větší dimenze vesmíru, v jejíž existenci jsem nikdy nevěřil. Ale ona doopravdy existuje," uvádí.

Do té doby věřil, že předsmrtné zážitky vznikají v důsledku omezeného či špatného fungování mozku. "Můj kortex však byl stoprocentně vypnutý. Pramenilo to ze závažnosti mé meningitidy a dokládají to CT skeny mozku i další neurologická vyšetření. Celé současné lékařské chápání mozku jednoznačně vylučuje, že bych během svého kómatu mohl zažít jakékoliv, třeba jen omezené vědomí," zdůrazňuje Dr. Alexander.

Právě tento moment zcela změnil jeho odborné názory. Trvalo měsíce, než se s tím vyrovnal.

Na křídle motýla

Předsmrtné dobrodružství Ebena Alexandera začalo v mracích. Vysoko nad nimi křižovali oblohu průhlední, světélkující tvorové - ani ptáci, ani andělé. "Ta slova se prostě na ty bytosti nehodí. Byly to vyspělejší formy života," vzpomíná.

Doporučujeme: Když mrtví hovoří, děti to slyší

Vznášel se na motýlích křídlech stále výš a krásu vizuálních vjemů doprovázel radostný zpěv. Nádherná mladá žena - průvodkyně - se s ním dorozumívala bez slov. Její poselství bylo jasné: Vesmír je definován jednotou a láskou. A on - člověk je jeho součástí: Navždy milován, navždy v bezpečí. Není nic, co by dělal špatně.

"Potom jsem se ocitl v nekonečném, útěšném prostoru, který byl zároveň temný i plný světla. Pocházelo ze zářící koule, jež působila jako prostředník mezi mnou a přítomným nekonečnem. Vím, že to zní zcela neuvěřitelně, ale to vše bylo naprosto reálné. Tak skutečné jako můj svatební den nebo narození dvou synů," popisuje.

Prohlédl jsem, věřím

"Jako syn neurochirurga jsem vyrostl ve vědeckém světě. Desítky let jsem sám pracoval jako neurochirurg na jedné z nejprestižnějších lékařských institucí Ameriky. Znám názor většiny mých kolegů z branže: Mozek, konkrétně mozková kůra, vytváří vědomí. Vesmír nemá city a emoce. Tomu jsem věřil i já. Dnes je to úplně pryč. Co budu žít, budu se zabývat pravou podstatou vědomí s důvěrou, že nejsme pouhý fyzický mozek, ale něco daleko většího," věří dr. Eben Alexander.

"Stále jsem lékař a muž vědy každým coulem. Ale někde hluboko jsem se zásadně změnil, protože mi bylo dovoleno zahlédnout záblesk skutečné reality. Můžete mi věřit, že stojí za to," uzavírá.

Ví, že nebude mít snadnou cestu, už teď se setkává se zdvořilou nevírou kolegů lékařů. A tak nakonec nalezl útočiště v kostele. Jasné barvy jeho vitrážových oken a hluboké lahodné tóny varhan mu totiž něco připomínají...

MOHLO BY VÁS ZAJÍM AT:

Existuje nebe? Tříletý chlapec tam byl!

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Smrt má modrou barvu. Vědci ji viděli

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama