reklama

5 věcí, které musí znát každý správný táta

Být opravdovým tátou je stejnou měrou povznášející jako vyčerpávající. Teprve s dítětem doopravdy dospějete.

Foto: Thinkstock

Báječné, právě se z vás stal táta! Jenže počít dítě nestačí. To označení si budete muset zasloužit.

Vaše žena leží zcela vyčerpaná porodem a oči má jen pro miminko. Začínáte cítit, že ji tak trochu ztrácíte. Omyl! Vy teď dostáváte šanci ji přesvědčit, aby se do vás znovu zamilovala - a daleko víc než kdy před tím.

Být opravdovým tátou je totiž stejnou měrou povznášející i vyčerpávající. Teprve s dítětem doopravdy dospějete, naučíte se mít odpovědnost, přemáhat lenost a posunovat hranice obětavosti daleko dát, než byste kdy chtěli.

Doporučujeme: Jak dcera změní obyčejného chlápka v báječného tátu

Odměnou vám bude pocit, že jste bezva táta, manžel a chlap. Jak na to?

1. Vyčleňte si čas jen na miminko

Jde o čas, který bude patřit jen vám dvěma - a nejen při večerním koupání! Noste dítě v náruči nebo šátku, kdykoli jen to půjde, ať si na vás zvykne. Povídejte si s ním a zpívejte mu. A o tom, že mámě pokakaná plínka nesmrdí, zatímco vy prostě přebalovat nemůžete... O tom se vůbec nebudeme bavit!

2. Vstávejte místo mámy, kdykoli to jde

Netvařte se, že jste usnul tak hluboce, že pláč neslyšíte! Kojit nemůžete - ale vstát ve dvě ráno, abyste miminko přebalil a přiložil máme k prsu, ano. I kdybyste to dělal každý den, máminu únavu nemáte šanci dohnat - tak jí ulehčete, jak jen to jde. Své ženě "nepomáháte" s miminkem - dítě je vás obou. Měli byste se o něj starat společně.

Ostatně jde o investici, která se vám vrátí. Vyspaná žena je milejší, vlídnější a ochotnější ke všemu včetně milování. S tím však nespěchejte - mysl i tělo potřebují po porodu čas na vzpamatování. Zato polibkům, hlazení a mazlení se meze nekladou.

3. Stůjte při ní za všech okolností

Zejména proti své, a pokud to bude potřeba i proti její matce. Momentálně nezáleží až tak na tom, co si myslíte, dokonce ani na tom, kde je pravda. Čerstvá maminka ze všeho nejvíc na světě potřebuje vaši podporu. Teď jste rodina!

Čtěte také: Nejdůležitější muž v životě ženy? Její otec!

Chraňte ji před nájezdy tetiček toužících pochovat si miminko, ale i novopečených babiček, které budou chtít spíš vládnout a radit, než pomáhat. Vaše žena je vyčerpaná, nevyspalá, obolavělá na těch nejcitlivějších místech a kvůli kolísání hormonálních hladin nevyrovnaná - chraňte její soukromí a dopřejte jí čas na vzpamatování.

4. Říkejte, že ji milujete. A že je krásná

Porod je náročná záležitost a dřina spojená s velkou bolestí nepřidá na kráse nikomu. Mladá maminka potřebuje cítit, že i přesto zůstala ve vašich očích žádoucí ženou.

Dejte jí najevo vděk, že vám porodila krásné dítě. Říkejte jí, že je krásná, i když má kruhy pod očima. Ujišťujte ji, že ji milujete. Oceňte, jak báječně zvládá mateřskou roli. A trpělivě snášejte výkyvy jejích nálad - má na ně nárok.

5. Nevymlouvejte se...

Hromadí se v koutě prach? Zapomeňte na kritizování a chopte se vysavače! Když vidíte, že je něco potřeba udělat, prostě to udělejte. Vaše žena také nemá prostor výmluvy.

Ano, plínky smrdí, až se z toho zvedá žaludek. To však neznamená, že nemůžete přebalovat. Jasně, že miminko je křehké a zranitelné, to ale není důvod, abyste ho nepřevlékali. Bojíte se, že ho zraníte? Výmluva! Má sice drobné prstíky, ostříhat nehty mu však dokážete. Stačí to párkrát vyzkoušet, uvidíte, jak snadno to jde!

Nejenže tím dáte pauzu mámě, která to potřebuje jako sůl. Zároveň prokážete, že jste parťák do nepohody, na něhož se může matka dítěte spolehnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Takové krve aneb 10 nejpitomějších výroků otců u porodu

Otčím ji zneužíval. Myslela, že je to normální

Aromaterapie: Zvládněte zimu pomocí pěti vůní

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama