reklama

Nejdůležitější muž v životě ženy? Její otec!

Jako dítě jsem milovala báječného muže. Uměl všechno na světě. Co vzal do ruky, se mu dařilo. Říkal mi, že jsem jeho nejkrásnější princezna, a já se tak cítila. Ošetřoval mi rozbitá kolena. Naučil mě šít na šicím stroji, střílet ze vzduchovky. Byl to můj táta, nejlepší chlap na světě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jako dítě jsem milovala báječného muže. Uměl všechno na světě. Co vzal do ruky, se mu dařilo. Říkal mi, že jsem jeho nejkrásnější princezna, a já se tak cítila. Ošetřoval mi rozbitá kolena. Naučil mě šít na šicím stroji, střílet ze vzduchovky. Byl to můj táta, nejlepší chlap na světě.

Tak vzpomíná na svého otce špičková manažerka Aneta, spokojená maminka a manželka. Na tom, že by se její život mohl stát vzorem úspěchu, má podle psychologů zásadní zásluhu právě Anetin otec. Jsou to totiž právě otcové, kteří předurčují úspěšnost svých dcer. Nikdo jiný než táta nemůže víc posílit a podpořit - nebo také ublížit a zlomit. Vztah dcery k otci je pro její další život, osobní i profesní, zcela zásadní.

Táta jako vnitřní motor

Maminky se podepisují zejména na emoční stránce osobnosti svých dcer. Bývají dcerám citově blíž a mohou představovat vzor či konkurenci: srovnáním s nimi holčičky hledají vlastní hranice osobnosti.

Tátové dcery učí uspět v mužském světě, zacházet s racionalitou. Ukazují jim, jak pánové přemýšlejí a co mají rádi, jak se dívají na ženy. Otec, který svou dceru podporuje a povzbuzuje, má zásadní vliv na její vnímání ženské role. Tato zpětná vazba pak pozitivně působí po celý život na dceřino sebevědomí, sebeúctu a orientaci v kariéře. Shrnuto a podtrženo: Maminka dceři říká, jaká je, tatínek, jaká dokáže být.

Otec: Muž číslo 1

V 80. letech provedly americké psycholožky Margaret Hennig a Anne Jardin zajímavý výzkum mezi úspěšnými manažerkami, které zároveň zvládaly rodinu. Výsledek? Drtivá většina z nich měla milujícího tátu, jenž se o dcerku dobře staral, zapojoval ji do mužských aktivit a podporoval v průbojnosti. Díky němu v dospělém věku dokázaly řešit s nadhledem složité situace a vybudovat si vlastní pevný vztah s partnerem.

Doporučujeme: Sledujte, jak muži hlídají děti!

K podobným závěrům dochází i jungovská psycholožka Verena Kast. Jak dodává, základem dotvoření osobnosti je však překonání otcovského komplexu a osamostatnění. V tom mají dívky a ženy ztíženou pozici, protože patriarchální společnost na ně příliš netlačí a nevyžaduje jejich důslednou individuaci. Zatímco proti matce se dospívající holčičky vyhraní poměrně brzy, identitu "nejlepšího táty na světě" může nahradit "nejlepší manžel na světě", který se už o ženu "postará". Tím ovšem dívce brání v tom, aby sama dospěla a našla si vlastní cestu.

To je sice lepší než negativní otcovský komplex u žen, nastartovaný typickými větami: "Stejně vím, že to nikdy nedokážeš" nebo "Z tebe nikdy pořádná ženská nebude!" Nicméně i přesto je psycholožka Kastová přísná: Nejpozději v adolescenci by se dívky měly odpoutat od rodičovských vzorů a přestat si mámu s tátou idealizovat. Jejich život se možná stane méně předvídatelný, ale o to víc budou přijímat vlastní odpovědnost a nebudou čekat na to, až rodiče něco udělají, aby je za to vzápětí mohli zkritizovat.

Jak mají tátové vychovat úspěšnou dceru?

Na to odpovídá úspěšná americká publicistka Nicky Marone. Tady jsou její tipy:

  • Není nejdůležitější, co říkáte, ale jak se chováte. Jste to právě vy, kdo dceři přináší nejzásadnější zprávu o mužích.
  • Laskavost je víc než náladovost, sdílnost víc než nepřístupnost, něha víc než násilí. Vy sami rozhodujete o tom, jaké vlastnosti si bude dcera s mužstvím spojovat.
  • Méně raďte, více důvěřujte. Buďte ochráncem a rytířem, ale také zdrojem inspirace.
  • Probouzejte její racionalitu a obdivujte její ženskou intuici.
  • Učte dceru odvaze, průbojnosti, schopnosti přijímat riziko a zacházet s financemi.
  • Diskutuje s ní o politice.
  • Milujte svou dcerou nezištnou a čistou láskou. Respektujte její rozvíjející se ženství, ale udržujte odstup daný rozdílem pohlaví.

zdroj: Verena Kast, Otcové dcery, matky synové, Nicky Marone, How to Father a Successful Daughter, Margaret Hennig, Anne Jardin: The Managerial Woman

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Nejkrásnější a nejoblíbenější česká jména roku 2012

--------------------------------------------------------------------------------

Jaká je vaše výchova dětí?


 

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama