reklama

Takové krve aneb 10 nejpitomějších výroků otců u porodu

Patří nastávající tatínek na porodní sál? Jak který. Dokáže-li brát přírodu věcně, pak možná ano. Ale i tak by si měl dvakrát rozmyslet, co bude říkat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Patří nastávající tatínek na porodní sál? Jak který. Pokud v dětství věřil, že holčičky čůrají voňavé kostky mýdla, tak rozhodně ne. Dokáže-li brát přírodu věcně, pak možná ano. Ale i tak by měl být při porodu samotném velmi pokorný a dvakrát si rozmyslet, co bude říkat.

Rodící žena je totiž velmi zranitelná. Psychiku má přetíženou bolestí na maximum, sexualitu zcela vychýlenou. Každé špatné slovo pronesené v tu chvíli se může zarýt do duše jako tříska. A bude se podebírat a bolet ještě léta poté.

Čtěte také: Domácí porod očima tatínků. Jak ho prožívali?

Jen si představte situaci: Tatínek po dlouhém, bolestivém porodu s dojetím hledí na dceru a na adresu umordované rodičky s otcovskou něhou pronese: "Doteď jsem si myslel, že nejkrásnější na světě jsi ty..." Nemyslí tím nic zlého. Jen chce říct, že jeho dcera je pro něj nejkrásnějším malým stvořením, které existuje. Žena ale slyší něco úplně jiného: "Už tě nemiluju!" A na průšvih je zaděláno.

Tatínek u porodu: Ano, či ne?

Je vaše manželská intimita opravdu hluboká? Chcete s mužem sdílet chvíle, kdy své tělo třeba nebudete ovládat? Nebojíte se, že si vás takto zapamatuje na celý život? Na porod totiž není hezký pohled. Společně prožitý porod může vztah velmi prohloubit, ale také mu uškodit. A poznáte to až poté.

Proč ano: Společně prožitý porod může vztah utužit. Muž může nabídnout ženě lásku, péči a úlevu ve formě masáže, podpory a chvály. Jeho přítomnost mírní strach, úzkost i vnímání bolesti. Muž bude přítomen zázraku, za který může projevit vděk, respekt a úctu - pokud porod unese.

Nepřehlédněte: Video: Domorodý porod v džungli. Přirozený jako dýchání

Proč ne: Žena se v mužově přítomnosti nemusí dost uvolnit. Muž si může z porodu zapamatovat jen křik, krev, případně stolici. Zcela ztratí chuť na sex, milenka se pro něj stane jen rodičkou. Říká se tomu Madonin komplex a přetrvává to týdny i měsíce. Porod v muži vyvolá pocit viny za ženinu bolest, nebo dokonce odpor k jejímu tělu.

Tudy opravdu ne!

K názoru "muž u porodu ne" se kloní také světový gynekolog Michael Odent. Tvrdí, že porod je záležitost čistě ženská a muž u něj nemá co dělat. Potvrzují to i zážitky žen, které si tatínky u porodu nechaly, a pak docela toho litovaly. Své skutečné zážitky shrnuly na blogu Baby Center.

  1. Když vytáhli jehlu na epidurál, vyvalil můj muž oči: "Jéžišikriste, to je obrovská jehla! Ale to nic," obrátil se na mne vzápětí s útěchou.
  2. Bylo to po císařském řezu, který probíhá za plentou, v lokální anestezii. Tatínek mi stál celou dobu u hlavy. Pak ho pobídli, aby si vyfotil čerstvé miminko. Obešel zástěnu, zhrozil se, vrátil se ke mně a povídá: "Lásko, ty máš vnitřnosti úplně všude!"
  3. S naším synem jsem vytlačila i kus stolice. Po deseti minutách můj muž říká: "Máš štěstí, že tě miluju i po tom všem, co jsem viděl!"
  4. Moje první dcera už byla venku, rodila jsem ještě placentu. Muž se na mě znechuceně podíval a říká: "Bože, to vypadá jako pytel vajec z mimozemšťana. A leze to z tebe!"
  5. Můj muž si stěžoval, jak nepohodlně musí odpočívat na nemocničním lůžku, zatímco já rodím v pohodlí. Doktorka mu v tu chvíli nabídla epidurál, aby tak netrpěl...
  6. "Chápu tvoji bolest. Jednou jsem si vymkl kotník a bolelo to jako ďas," snažil se mě uklidnit, když jsem křičela bolestí. Pak mi dal ruku na pusu a říká: "Nekřič, někdo tě uslyší!"
  7. "Jsi báječná, Lucy," povzbuzoval mě manžel. Jenže já se jmenuju Lindsey. Lucy je náš pes.
  8. "Doktore, nemohl byste přidat pár stehů navíc?" škemral muž, když mi šili nástřih hráze.
  9. Můj milovaný držel v náručí syna, sám bledý jako zeď a jen opakoval: "Takové krve, můj bože, tady je takové krve!"
  10. Mezi kontrakcemi jsem si na chvilku zdřímla. V tu chvíli se mnou manžel začal vyděšeně cloumat: "Lásko! Kdo sakra může usnout uprostřed porodu? Ty nesmíš spát! Myslel jsem, že jsi mi umřela!"

Jak se průšvihům vyhnout?

Dáme vám hned dvě dobré rady. Účast tatínka při porodu je individuálním rozhodnutím - pokud si nejste jisti, nenechejte se ovlivnit trendem doby. Když už do toho půjdete, jděte na to od hlavy! Překonejte zvědavost, stůjte u ženiny hlavy a na to, co se děje mezi nohama, raději moc nekoukejte. Dopřejte rodící ženě svou podporu, ale zachovejte přitom alespoň část její intimity. A myslete na to, co vypustíte z pusy...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí

Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Démoni sexu existují: Succuby a incubové v lidské kůži

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama