reklama

3 věci, které můžou dát holčičkám jen tátové

Máma je bohyně a pravzor holčičího chování. Přesto jsou věci, které své dceři dát nedokáže. V některých situacích je tátovská role nenahraditelná.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máma je prostě máma. Olfa i omega dětského vesmíru, bohyně a pravzor holčičího chování. Přesto jsou věci, které své dceři dát nedokáže.

V některých situacích je tátovská role naprosto nenahraditelná a nezastupitelná. Existují tři obrovsky důležité tátovské přístupy pro správný sexuální vývoj holčiček, díky nimž se budou později moci bez problémů zařadit do dospělého světa mužů. Které to jsou?

To ti vysvětlí máma

Jak se jmenují intimní části těla při koupání. Proč dospělé ženy jednou měsíčně krvácí. Jak se milovat a nepřijít do jiného stavu. Holky ve věku od pěti do patnácti let budou tyto otázky trápit. A spousta tátů upadne do rozpaků a raději pošle dítě pro vysvětlení za maminkou.

Čtěte také: Návod na štěstí: Nejspokojenější rodiny mají 2 dcery

To je ale chyba, která nabourá jejich sebedůvěru, hrdost a vědomí sounáležitosti s vlastním tělem. Dá jim najevo, že jejich sexualita je něco špatného a že na ni muži v budoucnu budou koukat stejně.

To přece tátové, nechcete. Vy chcete hrát důležitou roli v průběhu celého jejich života včetně dospívání a sexualita k tomu prostě patří. Tělo není něco, čeho je třeba se obávat nebo za co se stydět. A nečekejte s vysvětlováním jeho fungování až na pubertu, sexuální socializace probíhá od útlého věku. Co potřebuje dcera od táty vědět, aby z ní vyrostla šťastná a sebevědomá žena?

1. Že máte respekt k jejímu tělu

A to včetně všech odlišností a omezení oproti chlapeckému. Je paradoxní, že podle průzkumů znají holčičky častěji slovo penis než název jejich vlastní části těla - vagína. Táta by se proto neměl vyhýbat správnému pojmenování všech partií jejího těla včetně těch intimních.

Čtěte také: Nejdůležitější muž v životě ženy? Její otec!

Stejně tak by měl umět diskutovat o menstruaci a všech aspektech početí a reprodukce. Neměl by se stydět kupovat menstruační tampony. A měl by v budoucí ženě vzbudit hrdost na její mateřskou roli.

2. Že ji budete milovat, i když vyroste

Spousta mužů je skvělými otci malých holčiček, ale neumí se vyrovnat se vědomím, že se z jejich dcery stává dospělá mladá žena. Dejte své dospívající dceři jasně najevo, že ji máte stále stejně rádi i s ženskými křivkami. Že i tak bude pořád vaše malá milovaná holčička, kterou budete chránit a opatrovat, i když už žije vlastním intimním životem. Poskytněte jí svobodu mysli i těla, aby si nemusela vybírat mezi vaší láskou a svou dospělostí.

3. Že se k ní muži mají chovat jako táta

Do třetice všeho dobrého totiž dcera potřebuje tátu jak vzor mužského chování. Dávejte proto pozor, jak se vy sami o ženách vyjadřujete. Volte dobře slova i tón, abyste v holčičce nevybudovali pocit "podřadnějšího" pohlaví. A sami se chovejte k dcerám i jejich matkám s úctou a respektem.

Tím vším nejenže snížíte nebezpečí rizikového chování, případně nechtěného otěhotnění, ale hlavně vychováte atraktivní, sebevědomou mladou ženu s vyrovnaným vztahem ke svému tělu i k okolí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pipinka a pindík: Jak nazývat sexuální části těla?

Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

10 nejčastějších mýtů o sexualitě ženy

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama