V současnosti je známo zhruba padesát esenciálních živin – látek, které nás organismus nezbytně potřebuje přijmout v potravě, protože si je sám neumí vytvořit. Patří mezi ně vitaminy, minerály, esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny. Pokud nám některá látka výrazně chybí, začne v těle docházet ke vzniku různých nemocí např. kurdějí. Tato onemocnění se v civilizovaném světě již téměř nenachází, ve stravě nacházíme dostatek živin. Ovšem jejich množství rozhodně není ideální, a proto je třeba si stravování hlídat.
Co naše tělo potřebuje
Fungování organismu můžeme podpořit různými potravinovými doplňky. Některé z nich si totiž organismus nevytváří v dostatečném množství – vzhledem k dnešní náročné době, kdy je těžké vyhnout se stresu a množství potřebných látek se tak zvyšuje. Navíc potraviny mohou být chemizací zbaveny důležitých látek, které pak naše tělo postrádá. Řada lékařů však tvrdí, že pokud je naše strava pestrá a vyvážená, nepotřebujeme užívat potravinové doplňky. Měli bychom sledovat, zda naše strava obsahuje doporučená denní dávky jednotlivých látek. Ovšem v současném uspěchané světě je to obtížné a navíc optimální množství látek může být pro každého individuální. Většina z nás se podle výzkumů stanoveným hodnotám mnohdy ani nepřibližuje. Jíte denně kolem 500 gramů ovoce a zeleniny? To je doporučené množství, které tělo potřebuje k účinné prevenci proti nemocím.
Zahraniční odborné studie ukazují, že naše strava někdy obsahuje pouze polovinu doporučeného množství hořčíku, který ne nezbytný pro správnou stavbu kostí či správnou činnost nervů a svalů. Dospívajícím dívkám mnohdy chybí vápník, který tělo potřebuje pro zdravý vývin a růst kostí. Potravinové doplňky nám pomohou optimalizovat naši výživu, pokud každý den nepřijímáme dostatečné množství důležitých látek pro tělo.
Jaké potravinové doplňky existují
Na trhu jsou dispozici stovky potravinových doplňků. Reklamy slibují, že dokáží hotové zázraky. Nenechte se však oklamat a produkty si prostudujte. Zjistěte, kolik přídavných látek preparát potřebuje. U doplňků, které obsahují minerály, je důležitá zejména vstřebatelnost.
Nejlepší jsou v tomto směru koloidní minerály v tekutém stavu. Patří však mezi ty nejdražští. Nejlevnější a špatně vstřebatelné bývají anorganické minerály, kdy jsou prvky vázány v oxidech, fosfátech či chloridech.
Koenzym Q10 je přítomný v těle, ale je možno si tuto látku koupit jako potravinový doplněk. Ten zajistí, že naše buňky budou dostatečně zásoby energií, ale také lépe chráněny před působením toxických volných radikálů. Užívání aminokyselin, stavebních prvků bílkovin, podporuje imunitní systém. Se zažíváním může pomoci bakterie Lactobacilus acidofilus. Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které bojují proti volným radikálům v našem těle. Při nachlazení může pomoci jitrocelový sirup.