Třešňové pokušení: chutná, potěší i léčí!
Třešně jsou křupavé, sladké, svůdně červené, dobré a taky zdravé. Vyražte proto na třešně - včera bylo pozdě!
VYZKOUŠEJTE SKVĚLÉ RECEPTY:
Tvarohový koláč s třešněmi
Potřebujeme: 500 g třešní, 750 g měkkého tvarohu, 1/8 l mléka, 1 vanilkový pudink, 1 vanilkový cukr, 1 lžíci strouhané, citronové kůry, 3 lžíce citronové šťávy, 2 vejce, 1 lžíci másla, 50 g rozinek, 125 g cukru, hladkou mouku
Třešně omyjeme a vypeckujeme. Do mísy dáme tvaroh, mléko, pudinkový prášek, vanilkový cukr, citronovou kůru a šťávu a 2 žloutky. Vymícháme hladký krém. Dortovou formu průměru 24 cm vymažeme rozehřátým máslem. Smícháme rozinky a mouku.. Z bílků ušleháme sníh, přidáme cukr a vyšleháme dotuha. Rozinky a sníh zlehka vmícháme do tvarohového krému, vlijeme do formy a povrch uhladíme. Na vrch rovnoměrně rozložíme třešně a dáme péct.
Pizza s třešněmi
Potřebujeme: 250 g hladké mouky, špetku soli, 90 g másla, 1-2 lžíce oleje, 80 g cukru, 4 vajíčka, 750 ml mléka, vanilkový cukr, třešně
Máslo, 750 g mouky, sůl, olej a trochu vody smícháme a vypracujeme těsto. Dále promícháme zbytek mouky s máslem a vejci, přidáme mléko a vanilkový cukr. Tvárným těstem obložíme vymazanou formu a nalijeme na něj druhé těsto, do kterého nabodáme třešně. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut.
Známe to všichni - na výletě (na kole či autem) zastavíme u cesty, natrháme si třešní co hrdlo ráčí - a zase pokračujeme. Vězte ale, že i o třešních se můžete dozvědět leccos zajímavého - a hlavně užitečného!
Zásobárna vitaminů!
Třešně pocházejí pravděpodobně z jihovýchodní Evropy a lidé si k nim našli cestu už ve 12. století. Třešně obsahují velké množství jódu, jsou proto vhodné pro nemocné se štítnou žlázou a bolestmi páteře. Najdeme v nich také vitamin C, E a B, karoten, hořčík, fosfor, zinek, třísloviny.
Třešně mají rovněž mnoho vápníku pro kosti a zuby a pro správnou funkci nervů, železa pro krvetvorbu a dýchání buněk a draslíku, který podporuje vylučování vody z těla. Třešně jsou ideálním ovocem proti zánětům, parodontóze a artritidě.Toto ovoce dokáže snížit krevní tlak, pomáhá při zácpě, je účinné při chudokrevnosti, má protizánětlivý účinek, snižuje váhu, podporuje zdravý vývoj pokožky.
Třešně na sebe umí vázat škodliviny, které se pak mohou vyloučit a očistit celý organizmus. Pomáhají při hubnutí tím, že neutralizují tukové substance, které se pak nedostanou do sliznice krve. Třešňový mošt snižuje u dětí horečku. Tmavé třešně mají více železa, působí tedy podpůrně při krvetvorbě.
Jíst by je měly především ženy, protože právě ty trpí častěji nedostatkem železa.Třešně také obsahují fialová, tmavočervená a modrá přírodní barviva, která mají velmi příznivý vliv i na naše oči. Kombinace karotenu, vitaminů B a C v třešních je ideální prostředek k získání štíhlé postavy a hebké pleti.
Třešně pomáhají při cukrovce
V třešních jsou obsaženy látky mající povahu barviv, které odborníci nazývají antokyany. Právě tyto chemikálie při laboratorních testech na zvířecích buňkách slinivky břišní dokázaly zvyšovat produkci inzulínu o padesát procent. Hormon inzulín přitom tělo produkuje proto, aby snižoval obsah cukru v krvi.
Američtí odborníci proto tvrdí, že třešně mohou pomoci u obou typů cukrovky, na inzulínu závislé i na inzulínu nezávislé. Stav nemocných se po pravidelné konzumaci třešní výrazně zlepšuje.
Antokyany však mají další blahodárné účinky. Stejně jako jiná rostlinná barviva jsou svojí povahou rovněž antioxidanty, jež vykazují celou řadu blahodárných účinků na lidské tělo. Chrání cévy a srdce před poškozením, ale také buňky lidského těla před rakovinným bujením.
Na dnu a revmatismus:
Jezte denně 250 g čerstvých nebo kompotovaných třešní. Udržíte dnu a revmatické potíže v mezích snížením a krystalizací nadbytečných usazenin kyseliny močové, která se hromadí v tomto případě v kloubech. Ještě jednodušší je udělat si za tímto účelem třešňovou šťávu do zásoby.
Pecky nevyhazovat!
Nejen plody, ale i pecky mohou pomoci, neboť jsou ideálním zásobníkem tepla. Usušte si hrst třešňových pecek a zašijte do plátěného pytlíku. Funguje jako přírodní termopoduška. Jakmile dáte sáček s třešňovými peckami krátce do mikrovlnky, získáte jemný zdroj tepla.
Položíteli si ho na břicho, bolest pomalu mizí. Třešňový polštářek pomůže i při bolestech svalů, kloubů, napětí, únavě, revmatických obtížích, při nadýmání, křečích. Při zhmožděninách a naraženinácch dáme polštářek do mrazáku a poté přikládáme.. Třešňový polštářek je rovněž vhodný pro masáž a gymnastiku rukou i nohou
Něco pro krásu
Třešně dehydrují buňky, čisti krev a napínají vaziva. Účinné složky obsažené v ovoci zničí škodlivé enzymy, které přispívají ke stárnutí pokožky. Třešně jsou přirozeným čisticím prostředkem a organismu pomáhají zbavovat se kyselých jedů. Stimulují totiž ledviny, močový měchýř a tračník, kterými se většina přebytečných látek vylučuje.